Internet

(Magyar) ékezetes domain nevek kiosztás elôtt

Elölrôl kezdôdô névharc?

Alig estünk túl néhány domain nevekkel kapcsolatos nehézségen, rohamon, máris készülhetünk a következô "felfordulásra", amennyiben lehetôvé válik a különbözô nemzeti karakteres domain nevek használata.

Gondoljunk csak bele, mi van, ha egy cég több millióért megvett egy fontos nevet, vagy sok pénzért szerezte meg egy élelmes domainbrókertôl az - esetleg ôt jogosan is megilletô - nevét, ékezetek nélküli formában. Azután egyszer csak lehetôvé válik az eredeti szót, márkát, kifejezést a magyar helyesírás szerint, jelképes összegért bejegyeztetni. Ez néhányaknak valóban kellemetlen meglepetés lenne, de bizonyára sokan örülnének neki.

Hosszú távon számolnunk kell ezzel, hiszen a technikai lehetôségek adottak rá, és semmi sem indokolja, hogy ne használhassuk saját internetes címeinkben saját anyanyelvünk karaktereit. Ez jótékony hatást gyakorolhatna az Internet és az e-commerce lehetôségek elterjedésére is, hiszen nem felejthetjük el, hogy bolygónk lakosságának csupán 10%-a angol anyanyelvû. A védett nevekre, védjegyekre való jogosultság is egyértelmûbb lesz, ha az adott szót eredeti alakjában lehet bejegyezni.

Az Internet hôskorában hasonló folyamat zajlott le a levelezô rendszerekben. Sokan szoktak hozzá az ékezetek nélküli levelezéshez, ma pedig már a szoftverek és az operációs rendszerek szinte minden darabja képes kezelni az ékezeteket. Vagyis amíg régen nem "illett" ékezetes levelet írni, addig ma már ez, a magyar helyesírás szerinti levelezés az alapelvárás.

A szakembereknek valószínûleg sok ellenérzésük lehet egy ilyen változással kapcsolatban, ami rengeteg technikai fejlesztést, átállást, tesztelést, és bizonyára nagy anyagi ráfordítást igényel. Nekik sajnos el kell mondanunk, hogy nem csupán egy kósza itthoni ötletrôl van szó, hanem egy igen komoly globális kezdeményezésrôl, amelyet idén nyáron indított el a VeriSign tulajdonában levô NSI (Network Solutions, Inc.), amely a világ egyik vezetô domain regisztrátora, mintegy 19 millió regisztrációval a háta mögött.

Nem kevesebbet ígértek, mint azt, hogy náluk már idén októberben lehetséges lesz nemzeti karakteres domain nevek regisztrációja. Ennek érdekében világszerte elkezdôdtek a tesztfolyamatok. A többnyelvû (multilingual) domain nevek kezelésének alkalmazkodnia kell a jelenleg használatos protokollokhoz és alkalmazásokhoz. A Unicode-on alapuló technológiai megoldást a Szilikon-völgy-béli i-DNS.net International szolgáltatja. A jelenlegi fejlesztések 55 különbözô nyelvet támogatnak.

Az ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) által akkreditált regisztrátorok augusztus vége óta vehetnék részt a tesztelésben. Ebben hazánkat egyelôre egyedüli résztvevôként képviseli a HunReg, a Hungarian Registry (www.hunreg.com) . A tesztelés folyamán különbözô technológiák kerülnek kipróbálásra, amelyek arra hivatottak, hogy az egyes nem angol nyelvû szavakat a DNS szerverek által elfogadott és kezelhetô karaktersorokká alakítsák át.

Egy adott (nem angol) nyelven, a saját betûkészletüket használó név bejegyzésére csak bizonyos hitelesítési folyamat után lesz jogosultságuk az egyes regisztrátoroknak, vagyis nem válik mindenki automatikusan többnyelvû domain regisztrátorrá. A tesztelésben résztvevôk, majd pedig a hivatalos többnyelvû regisztrátorok listáját az NSI Registry weboldalán (http://www.nsiregistry.com/) lehet megnézni. A tesztelésben egyenlôre a .com, .net és .org végzôdésû domain nevek vesznek részt, és a különbözô nemzeti karakterkészletek sem egyszerre válnak majd használhatóvá. A változás csak az internetes cím pont elôtti részére vonatkozik, a .com, .net, .org végzôdés megmarad.

Elôször (2000. októberétôl) a japán, a koreai és a kínai karakterek kerülnek bevezetésre, majd a spanyol, a portugál és arab betûk következnek. A magyar karakterkészlet 2001-ben fog sorra kerülni. Regisztrációra egyaránt lehetôség lesz az NSI weboldalán keresztül és az adott ország saját, erre jogosult regisztrátorai által.

Nem véletlen, hogy az ázsiai karakterek bevezetésére került sor elsôként. Az ázsiai országok élen járnak a domain regisztrációk számában, még annak ellenére is, hogy eddig nem használhatták saját karakterkészletüket a domain nevekben. Az NSI-n belüli felmérések alapján például az USÁ-n kívüli városok közül Szöulban regisztrálták a legtöbb nevet, ezzel 169%-os növekedést produkálva az elmúlt fél évben. Japán és Kína ugyancsak rekordokat dönt az Internet-felhasználók és regisztrációk számának tekintetében. Japán például 21 millió aktív internetezôvel dicsekedhet.

Az NSI által kiadott (weboldalukról letölthetô) dokumentumokban az is olvasható, hogy minden egyes percben 23 új domain névvel, és 69 újonnan bekötött géppel gyarapodik a Világháló. A .com, .net, .org és .edu végzôdésû domain nevek száma pedig megközelíti az 50 milliót. Ezek a nevek mindeddig az angol nyelvû, 7-bites US-ASCII karakterekkel voltak leírhatók. Vagyis épp itt volt az ideje, hogy azok is használhassák az Internetet és az internetes címeket, akik nem szándékoznak megtanulni angolul, sôt, még az internetes oldalak címeit sem szeretnék az anyanyelvüktôl eltérô nyelven begépelni.

Nekünk, magyaroknak pedig nincs más dolgunk, mint várni 2001-ig. Aztán újra elindulhatnak a domain-csatározások az olyan ékezetes nevekért, mint például a túróstészta.com vagy a lányok.net ...

Érsek Teodóra


Korridor, de hová?

Már a hazai televízió adók is felismerték a média óriások és internetes cégek fúziói nyomán, hogy el kell mozdulniuk az Internet irányába, ha nem akarnak lemaradni. A kereskedelmi (MTM-SBS) TV2 ezt több-kevesebb sikerrel a reggeli mûsorában alkalmazott "netriporterek" által próbálta elérni, amellett, hogy természetesen elkészült a weboldaluk is. A reggeli, álmos, erôltetett "interaktivitás" talán nem tûnt túl nagy lépésnek a jövô televíziózásának irányába, de kétségkívül fontos és úttörô kezdeményezés volt a TV2 részérôl. Most még komolyabb lépésre szánták el magukat: saját, önálló brand-ként megjelenô portál site-ot indítanak el Korridor néven. (www.korridor.hu)

A TV2 sajtótájékoztatóján kiderült, a lelkesedésnél már csak önbizalmuk nagyobb: úgy érzik, a televíziós csatorna kínálta hatalom erôs és megdönthetetlen pillére lesz egy internetes hírmagazinnak. Csak néhány mondat az elhangzottakból: "A korridor.hu Magyarország egyik legjobb hírmagazinja", "A korridor.hu a világ legjobb keresôjét (Google) nyújtja a magyar internetezôknek", "kétezer szakértô készíti a korridor katalógusát"...

A televízió nyújtotta véleményformáló hatalom, reklámlehetôség, anyagi és szakértôi ráfordítások mellett a siker érdekében jó néhány ismert személyiséget is megnyert magának a Korridor. A végsô cél pedig nem kevés: "Magyarország vezetô televíziója" azt szeretné, ha ezentúl a "Magyarország vezetô internetes portálja" kifejezést is velük azonosítanánk...

É.T.