Teszteltük Teszteltük: Samsung SGH 2400
Megbízható iparos
Eddig a Samsungot szórakoztató-elektronikai eszközei, illetve monitorai kapcsán volt alkalmunk kipróbálni (a monitorral nagyon elégedettek vagyunk), most pedig szerkesztôségünk egy kétsávos GSM telefont is kipróbálhatott a Samsung hazai mobiltelefon részlegének jóvoltából.
Az SGH 2400 típusnévre hallgató készülék amolyan japánosan könnyû, tetszetôs kivitelû. A készüléket a gyártó a tömegpiacra szánta, annak is azon részére, amely még nem igényli a WAP szolgáltatások használatát (ma még ôk vannak többen.) A WAP funkción kívül azonban számos olyan képesség megtalálható a Samsung mobiljában, amely egyébként inkább a közép- vagy felsô kategóriájú készülékek sajátja szokott lenni. Ezek közé tartozik többek között a hangfelvétel készítési lehetôség, amellyel maximum 4, egyenként legfeljebb 35 másodperc hosszú emlékeztetôt rögzíthetünk a készülék memóriájában. Ez hasznos segítség, ha úgy kell beszélnünk valakivel, hogy jegyzetelni nem tudunk, de a hallottakat meg kell jegyeznünk. Többé-kevésbé az extra szolgáltatások közé tartozik a beépített, ébresztôvel kombinált óra funkció is. Az óra funkcióhoz tartozó különszolgáltatás az is, hogy segítségével a világ 21 nagyvárosának a helyi idejét is megtekinthetjük. Ez különösen hasznos lehet sokat utazóknak, hogy a különbözô idôzónákkal tisztában legyenek.
A készülék a tesztelési idôszak alatt kifogástalanul mûködött. Menürendszere ugyan nem a szokványos, azonban logikus elrendezésû, más márkához szokottak számára is gyorsan, könnyen megtanulható, akár a kezelési utasítás lapozgatása nélkül is. Apropó: régen láttunk már ilyen precízen és alaposan összeállított, magyar nyelvû használati utasítást. Az SGH 2400 szolgáltatásai közé tartozik az is, hogy vibrátoros csengetésre is képes, így lehetôséget ad diszkrét mobiltelefon használatra is.
A készülékben tárolt hívószámok tárcsázása hangvezérléssel is lehetséges, arra kell csak figyelnünk, hogy a név és hívószám rögzítésekor érthetôen mondjuk a célszemély nevét, hiszen ez alapján tud késôbb gombnyomogatás nélkül hívást kezdeményezni. Tesztelésünk során egyetlen dologban kapott gyengébb eredményt a Samsung kétsávos GSM készüléke, mégpedig az akkumulátor teljesítményét illetôen. Ha valaki az átlagos felhasználónál bôbeszédûbb, bizony megeshet, hogy minden este töltôbe kell dugnia a készüléket. Ezzel együtt úgy véljük, nem fogja megbánni, aki a Samsungot választja mobil partneréül.
Teszteltük: Motorola V 2288Valódi rádió-telefon...
Egy meghatározott rétegnek szánta a Motorola a V.2288 névre hallgató telefonját, mely már külsô kinézetében is a fiatalabb korosztály elvárásainak felel meg. Ha azonban azt gondoljuk, hogy igénytelen készülékrôl van szó, súlyosan tévedünk: a készülék WAP hozzáférésre is képes, s szinte mindazokat a dolgokat tudja, ami az újabban megjelent Motorola készülékekre jellemzô. Azt talán már mondani sem kell, hogy a készülék kétsávos. A szokásos szolgáltatásokon felül a készülék lehetôvé teszi a személyre szabható gyorsmenü kialakítását is, ami igen hatékony mûködtetést eredményez. A kedvezôbb ár kialakítása érdekében azonban a vibrátoros hívásjelzô ebbôl a változatból kimaradt. A kellemes fogású készülék különlegessége viszont a beépített, FM sávra hangolt rádió. A készülékhez tartozó fülhallgató éppen ezért mindkét fülbe behelyezhetô, de egyben tartalmazza a telefonbeszélgetéshez szükséges mikrofont is. A digitális hangolású rádió automatikus állomáskereséssel rendelkezik, de tized megahertzes finomhangolást is megenged manuálisan. Az állandó hangolásra azonban nincs szükség, mert a kedvenc adókat rá lehet programozni a számbillentyûzetre. A hangerôt ugyanazokkal a gombokkal lehet állítani, mint telefonálás esetén. Az érkezô hívásokról a rádió némításával és hangjelzéssel értesít a készülék, a hívások tehát rádióhallgatás közben sem vesznek el. A rádió és a telefon funkció között rendkívül egyszerûen - egyetlen, a készülék oldalán lévô gomb megnyomásával - lehet váltani.
A készülékben a szokásostól eltérôen három darab 1,2 V-os 700 milliamperórás AAAL méretû rúdakkumulátor található, melyek több napos huzamos használatot biztosítanak. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a rádióhallgatás is csökkenti az akkumulátorok töltöttségét, tehát itt a szokásos készenlét/beszéd idôadatok mellett befolyásolja a kapacitást a rádióhallgatás idôtartama és hangereje(!) is.
A WAP mikroböngészô - melyet a Phone.com cég készített - megegyezik a Motorola Timeport készülékben lévô szoftverrel és szolgáltatásaiban is ugyanazt tudja. A könyvjelzôk elhelyezése sajnos itt is nehézkes, ezen érdemes lenne segíteni, mert a WAP hozzáférést nagy mértékben segíti a számunkra fontos waplapok megjelölése. Ami még kicsit zavaró, az a kijelzô kettôs visszatükrözôdése. A kijelzôt fedô domború mûanyag lap alatt egy mélyebb rétegben egy homorú felület is található, s a WAP-pal megjelenített információ a külsô fények visszatükrözôdése miatt néha nehezen olvasható.
Összességében úgy tûnik, hogy a V.2288 megjelenésével a fiatalabb generáció egy olyan készülékhez juthat, mely messzemenôen illeszkedni tud életvitelükhöz, miközben felkínálja azokat az intelligens lehetôségeket is, melyek a széles körû alkalmazást támogatják.
-s -n