MACváltó

Teszteltük: Apple PowerMac G4, PowerMac G4 Cube

Iparmûvészeti remekmû

Két kiváló számítógépet tesztelhettünk az elmúlt hetekben. A PowerMac G4 torony változatát az Apple hazai képviseletétôl, (www.apple.hu), a G4 Cube változatot az MTI-Informatika Kft.-tôl (www.mtiinfo.hu) kaptuk meg kipróbálásra.
A G4 torony változata 400 MHz-es G4-es processzorral fogadta a feladatokat. Összehasonlításként egy 300Mhz-es G3-as géppel vetettük össze, és a G4-es megbízható iparos módjára hozta azokat a különbségeket, amelyek a két processzor közötti sebességbôl adódóan kötelezôek. A szerintünk tetszetôs házban lakó, torony kivitelû gépben 4 PCI bôvítôhely áll rendelkezésre, amelybôl az egyikben a 2xAGP buszos ATI Rage 128 Pro grafikus vezérlô lakik 16MB video memóriával felszerelve. Így tehát valójában 3 szabad 64 bites PCI bôvítô hely marad még a házon belül.
Ez egyébként az esetek többségében bôven elegendô is, hiszen a Mac emellett két darab FireWire porton, két darab USB porton keresztül akár maximum 190(!) további periféria csatlakozására ad alkalmat. Memóriában akár 1,5 Gigabájtig bôvíthetô. A Tesztelt példányban 20 GB-os merevlemez tárolja az adatokat. A torony kivitelû gépek mindegyikében széria a DVD meghajtó, de opcióként akár DVD író egységet is kérhetünk bele.
A hálózati csatlakozás vagy a beépített, Gigabit Ethernet csatlakozón keresztül (természetesen a 100/10 megás hálózatokkal is együttmûködik); vagy az opcióként rendelhetô AirPort kártyán keresztül lehetséges. Utóbbi révén nincs szükség vezetékekre. Tesztünk alatt a G4 végig kifogástalanul, megbízhatóan és nagy sebességgel látta el a feladatokat. Teljesítményérôl talán elég annyit megemlíteni, hogy sebességét gigaflopban lehet mérni, ugyanúgy, mint a szuperszámítógépekét.
*
Az igazán várt tesztgép azonban a "Kocka" volt. A G4 Cube már ránézésre is érzelmeket vált ki mindenkibôl. Külsô megjelenése és belsô tervezése alapján jobbal nevezhetjük iparmûvészeti remekmûnek is (az már csak hab a tortán, hogy szélvészgyors). A kristálykocka emóciót kiváltó géphez hasonló stílusban tervezett Harman Kardon hifi sztereó hangrendszer tartozik, amelynek érdekessége, hogy egy cigarettásdoboznál kisebb külsô egységben kapott helyet az erôsítô, és két kristálygömbbôl szólalnak meg a hangok, 2x10W teljesítménnyel. A hangrendszer az USB buszon keresztül csatlakozik a "Kristálykocká"-hoz. A billentyûzet és az egér vadonatúj fejlesztés, az egér optikai alapon mûködik, mozgó alkatrészek nélkül, és gyakorlatilag bármilyen sima felületen használható.
A G4 Cube megtervezése abból a szempontból logikus lépés volt, hogy a hagyományos számítógépek házát felnyitva mindig azt találjuk, hogy rengeteg üres hely van bennük, tehát lényegesen kisebb helyre is össze lehetne zsúfolni a benne lévô elemeket. Igen ám, de van egy-két kritikus tényezô: számos olyan elemet tartalmaz egy számítógép, amely hûtést igényel, és az esetek túlnyomó többségében ezt egy vagy több hûtôventilátor segítségével oldják meg. Többnyire külön-külön ventilátor hûtheti a processzort és a tápegységet is, hacsak nem olyan szerencsés a belsô elrendezés, hogy egy ventilátor is megoldja a feladatokat. De elôfordulhat az is, hogy még a winchestert is hûteni kell.
A "Kristálykocka" esetében iparmûvészeti díjat érdemel az a megoldás is, ahogyan a belsô elrendezést megoldották, és a számítógép melegedô részeinek hûtése ventilátor nélkül is megfelelô. Így talán nem meglepô, hogy a G4 Cube belsejének legnagyobb részét két darab nagy hûtôborda foglalja el, ezeknek és egyéb tervezési megoldásoknak köszönhetô, hogy a számítógép huzamos mûködtetés esetén sem melegszik fel akárcsak a kritikusnak mondható szint közelébe sem.
A ventilátor nélküli üzemmódnak köszönhetôen a "Kristálykocka" rendkívül csendesen mûködik, a legnagyobb zajt a DVD meghajtó surrogása okozza, amikor egy CD vagy DVD lemezt belehelyezünk és az felpörög. Ettôl eltekintve szinte zajtalanul mûködik, úgyhogy akár egy hálószobában is elhelyezhetô (ebben az esetben persze fennáll annak a veszélye, hogy a házastársak nem egymás iránti kíváncsiságukat és szeretetüket próbálják majd kifejezésre juttatni...)
A torony változathoz képest a G4 Cube annyiból korlátozottabb funkcionalitású, hogy nincs benne szabad PCI bôvítôhely, nem lehet bele például ZIP meghajtót rendelni. (Akár bele is férhetne, ha megnézzük a belsejét, de errôl majd késôbb.) Bôvítési lehetôségként különbözô kapacitású merevlemez választékkal rendelhetjük, és három memóriamodul helye révén szintén akár 1,5 GB memóriával tuningolhatjuk fel. A torony változathoz hasonlóan ebben is széria az Ethernet csatlakozó (itt "csak" a 10/100-as), a beépített 56 kbps modem, a két-két USB és FireWire port külsô eszközök csatlakoztatására. Ebben is széria a vezeték nélküli hálózat kialakításához az AirPort kártya csatlakoztatási lehetôség.
(Következô számunkban folytatjuk.)

B. J.