Teszteltük

Teszteltük: Sony VAIO PCG-C1XS

Digitális képeskönyv

Nyáriidôszakhoz illô könnnyed géppel lepte meg szerkesztôségünket az ANT Kft. jóvoltából a SONY augusztus folyamán. A könnyedség ezúttal nem csak átvitt értelemben értendô, hanem fizikailag is. A gép súlya nem érte el az 1 kg-ot, mérete kb. 2,5 cm x 23 cm x 15 cm volt, s a Sony VAIO PCG-C1XS nevet kapta a keresztségben. A kistáskákba is könnyedén becsúsztatható szerkezet egyszerre digitális fényképezôgép, digitális kamkorder, internetezésre alkalmas számítógép. Korunk divatos fogalma materializálódott benne: a multimédia, a távközlés, a számítástechnika konvergenciája, a mobilitás már csak hab a tortán.
A legnagyobb újdonságot a fedôlap élére, egy forgatható hengerbe beépített Swivel kamera jelentette, amit a tengelye körül 360°-ban el lehetett elforgatni, így nem csak nárcisztikus hajlamainkat élhettük ki, hanem szeretteinkrôl is készíthettünk videó- illetve fényképfelvételt. Használata igen egyszerû, egyetlen gomb megnyomásával üzembe lehetett helyezni úgy, hogy a kamerát kezelô Smart Capture program is behívódott egyidejûleg. Ezzel a programmal lehet elindítani, illetve leállítani a felvételt. Az elkészült filmet a Winchesterre menthettük, AVI kiterjesztésû fájlba. Természetesen állóképeket is készíthettünk, ehhez az Adobe PhotoDeluxe program állt a rendelkezésünkre, ami nem csak a képek elkészítésérôl gondoskodott, hanem lehetôségeket kínált a fényképek módosítására is.
A digitális kamera 640 x 480 pixel felbontású képeket készített. Az állóképek minôségével, színével elégedettek voltunk, ami a mozgóképeket illeti már nem teljesen: a kamera kis késleltetéssel és lassítással követte a mozgást. Ez ugyan nem volt nagyon zavaró, de a digitális kamkorderek készítette filmekhez képest mégiscsak észrevehetô volt. Ennek ellenére nagy élvezetet jelentett a sokféle lehetôség kipróbálása: a zene, a kép, a mozgókép egyidejû használata.
Mindezen csodákat a 8,9 inch átmérôjû LCD kijelzôn láthattuk, ami 1024 x 480 képpontos felbontással, mondhatni szélesvásznon dolgozott. A képek megjelenítéséhez a NeoMagic MagicMedia grafikus kártya járult hozzá, 2,5 MB RAM-mal ellátva. A hang beépített sztereó hangszóróval és monó mikrofonnal jutott ki s be a gépezetbôl, de audió bemenet és fejhallgató kimenet is rendelkezésre állt.
Az internetes világ felé egy beépített V.90 56K modem jelentette a kijáratot, amihez természetesen a vezetékes telefonhálózatot is csatlakoztatni kellett. Korábban nem találkoztunk azzal a megoldással, ahogyan az ehhez szükséges aljzat elhelyezkedett a gép oldalában: nem a szokásos módon besüllyesztve, hanem ehelyett egy 45°-os szögben kinyíló kis ajtó képezte magát az aljzatot, így a gép testén kívülre került az RJ11-es csatlakozó. Ez a megoldás roppant érdekes és meglepô volt, de igazából nem tudjuk, hogy milyen elônyökkel járt ez a konstrukció. Azt sem állt módunkban kipróbálni, hogy hogyan viselkedik a kis ajtó mechanikája több hónapig tartó használat után.
Ha már a kapcsolattartásról beszélünk, meg kell említeni az infra portot, ami mobil gép esetén igen fontos lehet akár mobiltelefon, akár nyomtató csatlakoztatására illetve adatok átvitelére két gép között. Az IrDA szabványnak eleget tevô csatlakozó 4 MBps, 1,1 MBps illetve 115 kbps átviteli sebességre alkalmas. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy digitális kamkorder is van a birtokunkban, akkor azt a beépített i.LINK-en keresztül csatlakoztathatjuk a notebookhoz.. Említést érdemel még az a kis egység, melynek segítségével tévékészülék, projektor vagy VGA monitor kapcsolható a géphez. Az USB (Universal Serial Bus) bemenetet is ott találtuk a gép oldalán. Tekintettel az ilyen típusú csatlakozóval rendelkezô berendezések egyre népszerûbb voltára, ez igen örvendetes. Például aki nem szívesen masszírozza a billentyûzet közepén elhelyezett gombocskát, az hagyományos egeret is csatlakoztathat az USB porton keresztül. A külsô floppy egységet ugyancsak ezen a csatlakozón keresztül tudjuk elérhetôvé tenni. A kiegészítô berendezések egy másik csoportja a PC card sloton át kapcsolódhat a géphez.
Eddig nem sok szó esett az elôre felinstallált szoftverekrôl. A gép a Windows 98 Second Edition operációs rendszer alatt mûködött. A jópofa multimédiás hang, kép mozgókép editorokon kívül még a legnépszerûbb Internet böngészôket tartalmazta. Az adatlap szerint a Word 2000 szövegszerkesztôt meg kellett volna még találnunk, de sajnos az általunk tesztelt példányról hiányzott. Szerintünk egy ilyen gépre mindenképpen érdemes lenne telepíteni táblázatkezelô és scheduler programot is. Viszont a szükséges faxforgalom lebonyolításához a Symantec WinFax programja a rendelkezésünkre állt. Sôt hangüzenetek rögzítésére és lejátszására is találtunk alkalmas programot. A számítógépek betegségérôl, a vírusokról sem feledkeztek meg: a McAfee VirusScan látta el a védelmet.
A programok futásáról és tárolásáról az Intel Pentium II 400 MHz-es processzor gondoskodott, 64 MB SDRAM-mal, ami 128 MB-ig bôvíthetô, valamint egy 12 GB-os merevlemezre menthettük fájljainkat.
Ami nagyon hiányzott, s ugyan kiegészítô berendezésként kapható, de az általunk tesztelt berendezéshez nem tartozott, az a CD egység. Emiatt egy csomó felhasználási ötlet hamvába holt. Sôt már-már kóros kiszolgáltatottság és tehetetlenség érzésével töltött el bennünket az, hogy CD hiányában nem kellô rugalmassággal alakítható a gép kényünkre-kedvünkre.
Az elektromos hálózattól a benne lévô legegyszerûbb akkumulátorral 2 órás függetlenséget ígért az adatlap, s ezt a képeskönyvünk becsületesen be is tartotta.
Így, ebben a konfigurációban egy nagyon remek szórakoztató berendezésnek találtuk a gépet, amin nem feltétlenül dolgozni kell, hanem inkább élvezni a zenét, a filmeket, a nyarat, a szabadságot. Aki a VAIO ezen típusának birtoklására vágyik, bizony jó mélyen a zsebébe kell nyúlnia (a Sony márkanév magas presztízsû...), hiszen közel 900 ezer forintot kóstál.

Gyôri Erzsébet