Címlapsztori

 

Mit hozott az idei Cebit?

Új fogalom: a palmobil

Igaza lett Gerhard Schrödernek, pedig kevesen hitték a nyitónapon, hogy megint megdôl minden eddigi rekord. Schröder azonban a NASDAQ mélyrepülése, a high-tech cégek sorozatos elbocsátásai ellenére is optimista nyitóbeszédet tartott az ünnepélyes megnyitón. Hangsúlyozta, hogy a csodavárásnak ugyan vége szakadt, nem lehet már hat hónap alatt milliomossá válni az informatikai fejlôdés hullámainak a hátán, de ez a szektor ugyanúgy húzóágazat marad, s akik a racionalitás talaján állnak, továbbra is megtalálják számításukat. A CeBIT idei rendezvényét éppen ennek az európai racionalitásnak az egyik legmeggyôzôbb bizonyítékának nevezte.
Nos, a részvénypiac nehézségei, a téliesre fordult idôjárás ellenére is újabb látogatórekord született: a tavalyi 780 ezer látogató helyett az idén már 830 ezren voltak kíváncsiak a világ legnagyobb infokommunikációs kiállítására. Ráadásul a legtöbb látogató 2-3 napot töltött a pavilonok tanulmányozásával, tehát naponta legalább 200 ezer ember hömpölygött fel s alá a vásár területén. S hogy mit láthattak a 8106 kiállító standján, annak csak a töredékét lehet bemutatni a mostani és következô számainkban. Ha mégis trendeket szeretnénk kiemeni ebbôl a hatalmas választékból, akkor két fô vonulatra lehet bontani az újdonságokat.
Az egyik világosan kirajzolódó trend kétségtelenül az elektronikus kereskedelem terjedése, annak legtágabb értelmében. Az e-commerce, az e-business, az e-learning, sôt az e-book kifejezések lépten-nyomon felbukkantak a legkülönbözôbb pavilonokban, de most már konkrét alkalmazások álltak a tavaly még többnyire csak üres szlogenek mögött. Az elsô hat pavilon szinte teljes egészében az internetes alkalmazások és az e-világ bemutatásából állt.
A másik kirajzolódó trend a "mobile computing" fogalom kiteljesedését hozta. Ebbe sok minden beletartozik, de elsôsorban a palmgépek hihetetlen választékát, az ezekre készült legváltozatosabb alkalmazások bemutatóját és a mobil készülékek rohamos "palmosodását" vonta maga után. A meglehetôsen nagy méretû 13-as pavilon szinte kizárólag ennek a trendnek a bûvkörében élt, de természetesen más pavilonokban is forradalmat okozott ez a változás. Lassan talán megszületik az új fogalom, a "palmobil" (egyelôre még nem találkoztunk vele a CeBIT-en, de most ezennel bevezetjük).
A trend visszahatott a PC világra is: megjelentek a "panel" PC-k, a "tablet" PC-k és még ki tudja hány néven találkozhattunk ezzel az újdonsággal, aminek a lényege, hogy az 1-1,5 kg közötti laptopszerû gépek átvették a palm-formátumot. Ez úgy értendô, hogy egész felsô felületük érintôképernyô, miközben mindazok a perifériák (CD olvasó, PCMCIA csatlakozó, soros interfész, floppy meghajtó stb.) megtalálhatók rajta, ami egy hagyományos laptopon. Az operációs rendszer is a PC-ken megszokott változat, csak éppen a gép kezelése a mûanyag ceruzával történik. Némelyikben már a mobil telefon is integrálva van, s ezzel már megtörtént az elsô lépés a "wireless computing" irányába is.
A két trend találkozása az m-commerce világába repít át bennünket, s bizony a nyitány nagyon szépen szólt ehhez is az idei CeBIT-en. Külön pavilonban szerepeltek az m-banking és m-payment alkalmazások, de a "m" más, elsôre meglepônek tûnô helyeken is megjelent. Az SAP például az m-ERP és m-CRM alkalmazásokat hirdette, mely azt mutatja, hogy a vállalati irányítási rendszerekben és az ügyfélkezelésben is megjelenik a mobilitás.
Természetesen emellett még érzékelhetô volt a Linux felnôtté válása, egyre több gépen - köztük már néhány palmban is - megjelent az egyre fésültebben mutatkozó operációs rendszer. Világossá vált az is, hogy középpontba került minden szempontból a biztonság kérdése, mert az összes elôbbi trend alapját a megbízható, meghamisíthatatlan és illetéktelenek által visszafejthetetlen információs rendszer képezi. Sok hasonló mellékága volt tehát a hét napos rendezvénynek, mely bôvelkedett elôadásokban, cégbemutatókban és persze egymást érô sajtótájékoztatókban is, de ezeket mind megnézni, meghallgatni teljesen reménytelen vállalkozás lett volna. A mostani és a következô számban megjelenô cikkeket tehát inkább csak szemezgetésnek szabad tekinteni.

Evita, a tábla-pc-k királynôje

Sokan talán észre sem vették, de a panel-PC választékból a legizgalmasabb változattal a 13-as pavilonban a tajvani Innolabs standján találkoztunk. A 11.3"-os képernyôvel rendelkezô, 1,2 kg-os számítógép egy 750 MHz-es TM5400/5600-as Transmeta Crusoe CPU-val, 10 Gbyte-os merevlemez egységgel és 64 Mbyte RAM memóriával rendelkezik. A számítógép alapvetôen az érintôképernyôn keresztül a mûanyag ceruzával vezérelhetô, de hangutasításokat is elfogad, sôt a kézírást is felismeri a palm gépeknél használt módon. Ezen kívül még található rajta egy Smart Media Card befogadóhely, egy Smart Card író/olvasó interfész, egy mini kamera, Bluetooth interfész pl. a nyomtató használatához, vezeték nélküli LAN csatlakozó, valamint csatlakoztatható a készülékhez egy GPS mûholdas helymeghatározó is. Ha mindettôl még nem érzi a leendô felhasználó, hogy Evita nélkül nem élhet tovább, akkor kiderül, hogy a gép tartalmaz még egy GSM telefont GPRS adatátviteli képességgel, egy szoftver klaviatúrát (ha valaki annyira akarja püfölni a virtuális billentyûket az érintôképernyôn), valamint egy dokkoló egységet, mely biztosítja a futkározásban megfáradt akkumulátor feltöltését (5 óra eltelte után), de tartalmaz egy CD vagy DVD olvasót is. Ja, CD-t nem is lehet a gépbe beletenni? Nem, de mégis. A gépben van ugyanis egy virtual CD meghajtó, amire egy teljes CD átmásolható, s pontosan ugyanúgy viselkedik, mintha maga a CD lenne bent a meghajtóban. Asztali használat esetén meg a dokkoló egységben lévô olvasót lehet használni. A 802.11b szabványnak megfelelô 11 Mbit/s-os vezeték nélküli LAN csatlakozón kívül Evita az IEEE1394 (FireWire) és az USB csatlakozási módot is ismeri, nem kell tehát attól félnünk, hogy különc volta megfoszt minket a nagyvilághoz való csatlakozástól.


B. I.


Cebit körkép mobiltelefóniáról

Mi újság a mobil piacon?

Az idei CeBIT-en is nagy volt a forgatag a mobil kommunikációt bemutató 26-os pavilonban, ahol egyaránt megtalálhatók voltak a piacvezetô óriások, a feltörekvô távol-keleti cégek és a kicsi, de innovatív vállalkozások. A következôkben errôl a területrôl adunk áttekintést, természetesen a teljesség igénye nélkül. A legnagyobb tömeg természetesen a piacvezetô cégek standján tolongott. Kezdjük tehát velük a sétát.

A három piacvezetô
A Motorola hat új készüléket mutatott be a CeBIT-en, melyek közül öt már a hatékonyabb adatátviteli lehetôségeket nyújtó GPRS hálózattal is együtt tud mûködni. Jelenleg a Motorola az egyetlen gyártó, akinek már kereskedelmi forgalomban van GPRS készüléke, de most, hogy a szolgáltatók megkezdték a GPRS bevezetését, természetesen választékra is szükség lesz. A Motorola kínálatát végignézve úgy tûnik, hamarosan ebben a kategóriában is a bôség zavarával fogunk küzdeni.
Családi használatra készült el a Talkabout 192-es modell, mely egy idôrésben a szerver felé, három idôrésben a készülék felé tud a GPRS segítségével kommunikálni. A modellben természetesen benne van a WAP funkció is, tehát a nagyobb adatátviteli sebességet rögtön ki is lehet használni. A készülék a hangbemondásos hívásindításra, a vibrátoros hívásjelzésre is képes, s ébresztôóraként, zsebszámológépként, valamint figyelmeztetô jelet adó jegyzettömbként is használható.
A miniatûr készülékek szerelmeseit a V.66-os, 79 grammos 8,4 cm-es modell kápráztatta el. A készülék háromsávos, WAP képes és GPRS adatátvitelre alkalmas egy idôrésen a szerver, 4 idôrésen a készülék felé. Ez már akár 50 kbit/s-os letöltési sebességet is jelenthet megfelelô forgalmi viszonyok között.
A készülékben egy részletes határidônapló is található, melynek tartalma a PC-vel szinkronizálható. Az ezüst és kék színben gyártott készülék akár ékszerként is használható, s vélhetôen a hölgyek körében fog nagy sikert aratni.
A Timeport sorozatban a 260-as modell "tanulta" meg elôször a GPRS-t, s ezzel az üzletemberek számára is megbízható, háromsávos készüléket kínált a Motorola már a CeBIT elôtt. Továbbfejlesztett változata, a Timeport 280-as a legkényesebb üzleti igényeket is kielégíti, 500 tételes telefonkönyve, PC-vel szinkronizálható határidônaplója és több, mint 10 napos készenléti ideje segítségével.
A legnagyobb sikert a Motorola standon az Accompli 008-as készülék aratta, mely nagy lépést tett a tenyérszámítógépek felé. A flipes készülék elôlapját felnyitva, szinte csak kijelzôt találunk alatta. Az 54x40 mm-es érintôképernyô segítségével kommunikálhatunk a készülékkel, melyben kézírás-felismerô rendszer helyezkedik el. A kétsávos készülék a GPRS adatátvitel mellett fax és e-mail küldésre és fogadásra is alkalmas, ezen kívül pedig 2 MB-os memória áll rendelkezésre a J2ME letölthetô alkalmazások részére. A 155 grammos készülék mindössze 10x6x3 cm-es méretekkel rendelkezik.
A Nokia három új mobil készülékkel rukkolt ki az idei CeBIT-re, melyek közül kettô GPRS képes.
A 8310-es, divatos kivitelû GPRS készülék, melynek formatervezése valóban lenyûgözô, 2001 harmadik negyedévében kerül a piacra. A színes, cserélhetô elôlap mögött sok fiatalos szolgáltatással ellátott készülék rejtôzik. A telefonban egy FM rádió is található, de képes a készülék a WAP alapú Internet elérésre is, természetesen a GPRS segítségével is. Ahol azonban még nincs bevezetve a GPRS, ott is kínál gyors adatátviteli lehetôséget a 8310, képes ugyanis a HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) adatátvitelre is, 43,2 kbit/s-os sebességgel.
A 6310-es készülék szintén képes GPRS üzemmódban és HSCSD üzemmódban mûködni, valamint alkalmas a WAP alapú Internet elérésre. Ebben a készülékben már megtalálható a vezeték nélküli kapcsolatot biztosító Bluetooth interfész is. A Nokia 6310 egyik különlegessége, hogy együtt tud mûködni a WTAI Public Library alkalmazással (Wireless Telephone Application Interface), mely lehetôvé teszi, hogy egy waplap böngészése közben telefonhívást indítsunk vagy fogadjunk a WAP kapcsolat megszakítása nélkül. A beépített 1.2.1 verziójú WAP böngészô egyébként már támogatja a személyes oldalak kialakítását is, ugyanis már képes a "cookie", azaz a személyességet biztosító azonosítók tárolására. Így ha kedvenc waplapunkra felmegyünk, az már megismer minket.
A 6310-es életünk megszervezésében is segítséget nyújt, hiszen beépített határidônaplót, tennivaló-listát, címregisztert tartalmaz. Újdonság, hogy az adatok szinkronizálása nem csak a számítógép közelében, hanem bárhonnan megtörténhet a WAP segítségével. Ennek a megoldásnak óriási jelentôsége lehet olyan felhasználók esetében, akik egész nap úton vannak, de programjukat az irodában titkárnôjük vagy munkatársaik szervezik. A készülék 2001 utolsó negyedévében kerül a piacra.
A harmadik Nokia újdonság a 3330-as, mely a testben vagy lélekben fiatal, szórakozni vágyó generációt célozza meg. A 3330-as is rendelkezik WAP felülettel, s igen sok játék található a készülékben, de további játékokat tölthetnek le a Club Nokia tagjai a WAP-on keresztül, ha már a benne lévôket megunták. A készülék elôre tárolható üzenetekkel segíti az SMS alapú mobilcsevegést, de 12 gyárilag tárolt kép küldésére is módot ad, pl. szülinap vagy bulira való meghívás mellé. Újdonság az is, hogy a 3330 segítségével 3x160 karakteres SMS is továbbítható. A Nokia 3330 már 2001 második negyedévében megjelenik.
A harmadik óriás, az Ericsson is három készüléket helyezett reflektorfénybe.
A T68-as modell az elsô Ericsson készülék, melynek színes kijelzôje van, s a Bluetooth technológia elônyeit is élvezheti tulajdonosa. Ez a készülék is alkalmas lesz a GPRS kommunikációra, de a GSM üzemmódban is háromsávos telefonként mûködik. A beépített Bluetooth interfész megoldja a vezeték nélküli csatlakozást más eszközökkel. A mindössze 85 grammos készülék már a legújabb Multimédia Messaging Service szolgáltatást is támogatja, s az év vége felé kerül kereskedelmi forgalomba.
Szintén háromsávos, GPRS képes a T39-es készülék, mely már a második negyedévben megjelenik a piacon. A Bluetooth interfésszel ellátott készülék 12 napos készenléti idôvel illetve 11 órás beszélgetési idôvel áll tulajdonosa rendelkezésére. A mobil Internetezést is lehetôvé tevô telefon alkalmas a HSCSD üzemmódra is. A beszéd- és adatátviteli funkciók mellett a T39 határidônaplóként, címjegyzékként és elektronikus jegyzettömbként is megállja helyét, ezek a szolgáltatások természetesen PC-vel szinkronizálhatók.
A harmadik újdonság, a T29-es modell szintén hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül. Ezt a modellt a fiatalabb generációnak szánta az Ericsson, ezért öt játék is található a készülékben. Ezen kívül alkalmas a WAP alapú Internetezésre és az új, EMS üzenetek (Enhanced Messaging Service) küldésére is, melyet az EMS küldésére alkalmatlan készülékek is tudnak fogadni. Ugyancsak a fiatalokra gondoltak a fejlesztôk, mikor lehetôvé tették a csoportos SMS küldést a T29-ben. A készülék - mely a második negyedévben jelenik meg a kereskedelmi forgalomban - közel egy hétig bírja a készenléti üzemmódot vagy 7 órányi beszélgetésre alkalmas. A készülékkel az Ericssonnak komoly tervei lehetnek a kínai piacon is, mert a T29sc változat alkalmas a kínai írásjelekkel történô SMS küldésére és fogadására, sôt a telefonkönyv is tud kínai neveket tárolni.

A trónkövetelôk
A három piacvezetô utáni mezôny sem maradt el a fejlesztések területén, sôt néhány érdekes modellel csak náluk lehetett találkozni. A Samsung például átlépte a bûvös határt a GPRS fejlesztésben és olyan készüléket mutatott be az SGH-Q100 fedônév alatt, mely képes a 8 idôrés összefogásával a 115 kbit/s-os adatátvitelre is. A CeBIT-en azonban még a négy+egy idôréses változatot láthattuk, biztos, ami biztos alapon. Ugyancsak a Samsungnál jelentek meg az elsô olyan flipes készülékek (SGH-A300, SHG-A400), ahol a flip külsején is van LCD kijelzô. Ezen láthatók azok az információk, amik a becsukott készülék mellett is hasznosak lehetnek (pl. óra, készülék állapot). A flipet kinyitva belül van a nagy LCD kijelzô, mely már akár a WAP segítségével lehívott Internet hírek olvasására is alkalmas. Ugyancsak komolyan készülnek a Samsung fejlesztôi az UMTS megindulására, melynek ugyan az indulása késni látszik az eredeti elképzelésekhez képest, de elôbb-utóbb beköszönt. Addig is, míg a fejlesztések a végsô stádiumba jutnak, a Samsung az SPH-I300-as készülékkel igyekszik meghódítani a technikai gyöngyszemekre vágyó réteget. Ez a készülék a PDA és a mobil telefon ötvözete, aminek nagy sikere volt a CeBIT látogatói között. A Samsung is a Palm OS operációs rendszer mellett tört lándzsát és 256 színû kijelzôvel öltöztette fel a hasznos kis mobil irodát. Különlegességet jelentett még a karórába épített SPH-S100-as watchphone, az SCH-V200-as kamerával egybeépített telefon és a tavaly is bemutatott TV-vel egybeépített telefon továbbfejlesztett változata.
A Mitsubishi céget a háta mögött tudó Trium is új készülékekkel jelent meg a CeBIT-en, melyek között a Mondo volt a legnagyobb sláger. A GPRS és WAP képes készülék szintén PDA-val lett összedolgozva, de ennek az alapját a Microsoft Pocket PC-je adta. A 200 grammos kis készülékbe - melynek teljes elôlapja egy többárnyalatú szürke érintôképernyô - még egy MP3-as lejátszó is belefért. A Trium többi készülékei is elôrelépést mutatnak, s különleges formatervezésükkel mindenképpen színt vittek a választékba.
A Siemens is kifejlesztette a PDA-val összeintegrált mobil készülékét, melybe egy 32 Mbites multimédia memóriakártya is beilleszthetô, tovább növelve a készülék alkalmazási lehetôségeit. A háttér-megvilágításos TFT színes képernyô 65 ezer szín megjelenítésére képes, amit a fejlesztôk azzal indokoltak, hogy valóban multimédia lehetôségeket szánnak a készüléknek. A PDA a Siemens készülékben is a Microsoft Pocket PC-re épül, de hogy a memóriakártya SD (Secure Digital) kompatíbilis-e vagy sem, erre többszöri rákérdezésre sem kaptunk egyértelmû választ.

A feltörekvô
Míg a vezetô mobiltelefon gyártó cégek megkezdték a jövô évi elôrejelzések tervszámainak óvatos csökkentését, amit részint a high-tech részvények visszaesésével, részint a mobil piac telítôdésével magyaráznak, addig a távol-keleti gyártók körében töretlen az optimizmus. Meglepôen széles választékot mutatott például a Maxon Telecom-ot is felvásároló Sewon Telecom, akinél valószínûleg a legtöbb mobil készülék volt kiállítva a CeBIT-en. Levélmérleget nem vittünk magunkkal, így kénytelenek vagyunk elhinni, hogy az SG-2000 készülék jelenleg a világ legkisebb és legkönnyebb készüléke. A 68x 38,5x22 mm-es kis készülék 72 grammot nyom, s a különlegesen élô színû arany, mélykék és élénkpiros készülékek már valóban könnyedén elférnek a legkisebb nôi retikülben is. A Sewon Telecom egyébként a CDMA technológiában is otthon van, tehát az egyik fontos bázisa lehet az UMTS készülékeket elôállító társaságoknak. Mindenesetre termelésük nagy része Kínába irányul, ami érthetôvé teszi a miniatûr készülékek tervezését és a termelés felfutását prognosztizáló optimizmust egyaránt.
A különleges
A CeBIT legkülönlegesebb mobil készülékét mégsem itt, hanem a Spectronic cég standján láttuk. Ez az 1972-ben alapított svéd vállalkozás egyetlen mobil telefont mutatott be, amely azonban elütött az öszszes elôtte látott terméktôl. A készülék egyik különlegessége, hogy egyetlen kezelôszerv sincsen az elôlapján, hanem a készülék oldalélérôl, a hüvelykujj használatával lehet mindent vezérelni. Ezzel a megoldással a készülék használata rendkívül egyszerûvé válik. A teljes elôlap a kijelzések számára van fenntartva, s a sokoldalúság miatt erre bizony nagy szükség is van. Az akkumulátorral együtt 190 grammos készülék ugyanis a GSM telefonon kívül alkalmas az Internet (a teljes Internet) elérésére is, kijelzôje ugyanis VGA kompatíbilis és teljes egészében képes a PC monitor szintû megjelenítésre. Ebben az esetben a 143x59x25 mm-es készüléket vízszintesen kell tartanunk, mert így jelenik meg rajta az információ. A készülék persze WAP képes is, de alkalmas az e-mail és fax forgalom teljes körû kezelésére is. A képernyôn a fax vagy e-mail képe, szövege tetszôlegesen nagyítható, tehát az sem baj, ha véletlenül otthon maradt az olvasószemüveg. A 16 Mbyte-os memóriával ellátott készülék digitális magnetofonként, sôt digitális fényképezôgépként is mûködik, ebben az esetben színes fotókat képes eltárolni és tovább küldeni. S ha még ez sem elég, teljes irodai alkalmazással is fel van szerelve a határidônaplótól az elektronikus emlékeztetô rendszerig. Mellékesen megemlítve: konferenciahívás esetén kihangosítható a beszélgetés, tehát szinte minden helyzetre kínál valamilyen megoldást a készülék.
Hogy lehet az, hogy egy ilyen cégrôl még csak nem is hallottunk eddig? Nos, a fantasztikus bemutató után Per Siversson, a cég vezérigazgatója elmondta, hogy cége alapvetôen nem mobilkészülék gyártó cég, hanem fejlesztô iroda. Sok olyan modelljük van a piacon, melyet ôk hoztak létre, de más márkanév alatt futnak. Ilyen pl. a Siemens NT 911 vagy az Ericsson FH 212 készülék. A korábbi CeBIT kiállításokon meg sem jelentek, hiszen nem látták értelmét a dolognak. Idén viszont úgy gondolták, a "Sidetouch" szabadalom - a készülék oldalélén lévô multifunkcionális kezelôszerv - van olyan fontos, hogy azt a világ tudomására hozzák. Az, hogy ezt éppen a legújabb tervezésû multimédia telefonon mutatják be, szinte csak ráadás. Azt azért mosolyogva hozzátette, hogy ezt a telefont a Spectronic maga gyártja, mert ekkora tudású készüléket már inkább maguk forgalmaznak, minthogy bármely világcégnek eladják.

dr. Bartolits István


Újdonságok a Palmnál

Az Internettôl az e-könyvig

Ismét önálló kiállítóként jelenhetett meg a Palm Computing a CeBIT-en, miután tavaly nyár végén sikerült visszanyernie önállóságát. A rendkívüli sikert elért Palm OS operációs rendszert kidolgozó cég 1997 májusában olvadt be a 3COM-ba, mely nagyban támogatta a PalmPilot zsebgépek elterjedését. Az üzletág azóta nagy karriert futott be, s bár a Palm Computing eredeti alapítói már 1998-ban önállósították magukat a Handspring cég létrehozásával, az élesedô verseny kikényszerítette, hogy a részvények megosztása révén a 3COM visszaadja a Palm önállóságát.
Nos, úgy tûnik, a Palm hétmérföldes léptekkel halad elôre a megkezdett úton. Az önmagában is hasznos eszköz, mely határidônapló, telefonkönyv, elektronikus jegyzettömb és a napi tennivaló-lista egyben, számtalan egyéb alkalmazással tölthetô fel az Interneten keresztül, hogy több megabájtos memóriája ne álljon kihasználatlanul. Kiváló példaként a CeBIT-et járó Palm (és Visor) tulajdonosok a teljes kiállítói listát és a kiállítás részletes elektronikus térképet vihették magukkal a zsebükben. Az alkalmazást és a teljes adatbázist a kiállítás több pontján az infracsatlakozó segítségével is le lehetett tölteni.
A Palm standon azonban nem ez volt az újdonság, hanem az a sokrétû kiegészítô modul, mely a Palm-ra csatlakoztatva további lehetôségekhez juttatja tulajdonosát. A Kodak például miniatûr, néhány grammos fényképezôgépet fejlesztett ki, mely a készülékre csatlakoztatható. A Sunderland Technologies Bluetooth adapterrel egészítette ki a Palm-ot, aminek segítségével elérhetô, hogy amit az egyik személy ceruzájával a Palm képernyôjére rajzol, az a másik Palmon rögtön látható legyen. A Magellan is elkészítette GPS készülékének a Palmra csatlakoztatható változatát, sôt az UbiNetics jóvoltából egy, a zsebgépre csatlakoztatható alátét segítségével GSM telefonná varázsolhatjuk a Palm V-ös gépet. Hasonló adaptert gyárt a REALVision is, a CarpeDiem V készüléke a Palm-mal együtt teljes értékû GSM készülékké válik. Természetesen minden felcsatlakoztatott eszközt a Palm azonnal felismer és aktiválja a hozzá tartozó kezelô programot, tehát installálással és egyéb számítástechnikai misztikumokkal egy pillanatig sem kell foglalkoznia a felhasználónak.
Ha mindez nem elég, akkor jöjjön az újabb izgalom. Amerikában a mobil Internet elérésre a Palm VII-es változatot használják, amely egy vezeték nélküli modemmel csatlakozik egy külön erre a célra kiépített Mobitex adatátviteli hálózatra. A Palm filozófiájához illeszkedôen a "web clipping" megoldás az Internet meghatározott részeit képes elérni egy, a Palm-ba letöltött alkalmazás révén. Nos, a mostani CeBIT-en kipróbálhattuk az európai piacra szánt változatot, mely nem az amerikai megoldás másolata, hanem az itteni adottságokhoz alkalmazkodik. Mivel Európában a mobil hálózat lefedettsége jelentôs és technológiája egységes, ezért a web clippinget nem egy külön vezeték nélküli adathálózaton, hanem magán a GSM hálózaton célszerû bevezetni. Mivel az elôfizetôi ellátottság is igen magas, ezért a web clipping hozzáférési eszközeként nem egy külön megvásárolható vezeték nélküli modemet, hanem az infracsatlakozóval vagy Bluetooth interfésszel rendelkezô GSM telefont választották. A Palmon futó web clipping alkalmazások száma még nem túl nagy, mintegy 20-25 európai honlaphoz készült el a hozzáférés, de arra, hogy a valóságban is ki lehessen próbálni a megoldást, ez is elegendô volt. Elsôként a British Airways menetrendjében kerestünk egy nem túl korán induló járatot Londonba, majd egy könyv- és CD kereskedésben élvezhettük a széles választékot, megnézve az újdonságok és a technikai könyvek listáját. Hogy mekkora jövôje van a web clipping módszernek Európában, ahol a mobil Internet elérésre a WAP technológia jelent meg elsôként, azt még nem lehet tudni. Az viszont biztos, hogy a Palm már árulja azokat az európai piacra szánt mobil Internet kiteket, melynek segítségével a szolgáltatást el lehet érni.
A sokféle kiegészítô mellett új modelleket is találhattunk a standon. A 113 grammos Palm m500 a jól bevált funkciók mellett egy postabélyeg méretû áramkör befogadására is képes, mely egy 64 MB, illetve az év második felében már 256 MB kapacitású multimédia kártya lehet. A Secure Digital (SD) kártyák szabványosításához már több, mint 200 cég csatlakozott, tehát egy széles körben elterjedô szabványt tett magáévá az új készülék. A készüléken ezen kívül található egy univerzális csatlakozó is a kiegészítôkkel való együttmûködés biztosítására. A mellékelt Palm Mobile Connectivity szoftver lehetôvé teszi az Internet elérését, az e-mailekhez való hozzáférést valamint az SMS küldést és fogadást. Mindehhez természetesen egy apró modem vagy egy mobil telefon is szükséges.
Elôre lépett a PC-hez illetve Macintosh-hoz való csatlakozás is. Megjelentek az USB portra csatlakoztatható szinkronizáló bölcsôk a választékban, így már nem csak a soros porton keresztül lehet egy szintre hozni a Palm és a számítógép adatbázisát.
A Palm m505 tudásában hasonlít az m500-hoz, azonban kijelzôje 16-bites színes képernyô, ami fôként az újabb alkalmazások használatában nyújt majd segítséget, mint például a mûholdas helymeghatározóval kombinált térképek használata.
Végezetül néhány szó a szoftver kínálatról. Megjelent néhány olyan alapvetô alkalmazás, melyek egészen új lehetôségeket nyitnak meg a Palm elôtt. A Palm Reader elektronikus könyvek olvasására alkalmas, melyeket SD kártyán is megvehetünk, de letölthetjük az Internetrôl is. Stephen King legújabb könyve, a Dreamcatcher már egyszerre jelent meg hagyományos módon és Palm e-könyv formájában. Ugyancsak hézagpótló a DataViz új szoftvere, mely az asztali géprôl letöltött Word vagy Excel dokumentumok megjelenítését és módosítását teszi lehetôvé. Ezekkel az alkalmazásokkal valóban szinte minden lehetôséget a mellényzsebében tudhat a kis eszköz boldog tulajdonosa.

dr. Bartolits István