|
Mi történik a 3G világban?
Európa kontra Ázsia
Két hónappal ezelôtt számoltunk be legutóbb a 3G rendszerek piacán történt eseményekrôl, fôként a nyári hírekrôl. Azóta tovább erôsödtek a vázolt tendenciák: Európa egyre óvatosabb, miközben Ázsia több országában is optimista hangokat hallani. Október elsején - mint arról elôzô számunkban beszámoltunk - megindult az elsô kereskedelmi 3G szolgáltatás Japánban. Ez mindenképpen nagy elôrelépés, bár a japán példa mindenképpen egyedinek számít és az eredményekbôl sem szabad messzemenô következtetést levonni. A japán piacra még pár szóval visszatérünk, de most nézzük, mi történt az utóbbi hetekben Európában.
Szeptemberi összefoglalónkban már jeleztük: a portugál hatóság vizsgálja a korábbi, 2002. januárra elôre jelzett UMTS szolgáltatás indításra vonatkozó bejelentését. Nos, a vizsgálat - nem túl meglepôen - azzal zárult, hogy bejelentették, a startot elhalasztják 2002. december 31-re. Portugáliában négy szolgáltató nyert jogot a 3G szolgáltatások nyújtására: a Portugal Telecom leányvállalata, a portugál áramszolgáltatók leányvállalata, az Optimus és a Vodafone Telecel névre hallgató portugál érdekeltsége.
Hasonló bejelentések történtek Svájcban is. A svájci hatóság vezetôje, Marc Furrer már júliusban célzott rá, hogy a hatóság nem emelne kifogást, ha az UMTS engedélyt nyert szolgáltatók nem az elôre bejelentett idôpontban kezdenék meg mûködésüket. Nos, november elején mindössze pár nap különbséggel a Swisscom és a TDC Switzerland is bejelentette, késlelteti a hálózat elindítását. A Swisscom bejelentésébôl annyi derült ki, hogy 2003 elôtt biztosan nem indítja el szolgáltatását. A döntést a mobil készülékek hiányával, az infrastruktúraépítés elhúzódásával valamint az igen szigorú környezetvédelmi szabályok okozta nehézségekkel támasztotta alá.
A dán TDC is fôként a technikai problémákra hivatkozott bejelentése indoklásaként. A Swisscomhoz hasonlóan ôk is azt jelentették be, hogy a szolgáltatást legkorábban 2003-ban indítják be. Szerintük az UMTS szabvány még nem megállapodott, vannak benne bizonytalanságok, a kézi készülékek sem kiforrottak, s nagy hibájuk az akkumulátor korlátozott kapacitása is. A másik két svájci nyertes, a France Telecom-Orange konzorcium és a Telefónica Móviles még nem tett hasonló bejelentést. A hatóság eredeti felhívása szerint a szolgáltatóknak 2002 végéig a lakosság 20 %-át lefedô területen kellett volna már szolgáltatást nyújtaniuk.
Más véleményen van a Hong Kong-i székhelyû Hutchinson. A 75 %-ban a Hutchinson Wampoa, 25 %-ban NTT DoCoMo kézben lévô cég megerôsítette, hogy jövô év vége elôtt megindítja szolgáltatását Hong Kongban. A bejelentés azért bír különös jelentôséggel, mert a Hutchinson hat európai UMTS társaságban van benne s ezen kívül Ausztráliában és Thaiföldön is érdekelt. A cég eltökéltségét mutatja, hogy 1 millió (!) darab 3G készüléket rendeltek meg a NEC-tôl. A készülékek egy részét a hírek szerint már Olaszországba és az Egyesült Királyságba szánják.
Vannak persze óvatos játékosok Ázsiában is. Tajvan például úgy döntött, hogy inkább a japán csodába, az i-mode rendszerbe ruház be. Ez az elsô eset, amikor az i-mode kikerül Japánból, legalábbis minden jel erre mutat, mert a NEC megrendelést kapott a hálózat szállítására. Hogy a siker mekkora lesz, az csak késôbb derül ki, azonban a japán piacon töretlen az i-mode népszerûsége. A japán piacon októberben 66 millióra nôtt a mobil készülékek száma, s ebbôl 28,7 millióan fizettek elô az i-mode szolgáltatásra is.
De nehogy azt higgyük, hogy "csak" ennyien szeretnék az Internetet mobil módon elérni ! A másik két nagy szolgáltatónak, a KDDI-nek és a J-Phone-nek is megvan a saját mobil Internet elérési szolgáltatása és azt is használják, nem is kevesen. A KDDI 11,8 millió elôfizetôjébôl 8,72 millióan fizettek elô az EZweb szolgáltatásra, míg a J-Phone 11,3 milliós ügyfélkörébôl 8,8 millióan használják a J-sky szolgáltatást. Ezzel tehát a mobil Internetezôk száma Japánban túllépte a 46 milliót(!). Ráadásul az EZweb szolgáltatás nem i-mode, hanem WAP alapú, tehát az az érvelés sem állja meg a helyét, hogy a japán siker titka az európaitól eltérô technológia. Az viszont igaz, hogy mind a 46 millió mobil internetezô "always on" üzemmódban dolgozik, azaz a csomagkapcsolt átvitel elônyeit kihasználva tárcsázás nélkül rögtön a hálózatra tud lépni, ha kedve támad rá.
A fenti okfejtés persze nem tartozik közvetlenül a 3G hírekhez, de közvetve viszont nagyon is oda tartozik. Éppen ebben az országban vezették be elôször a 3G rendszereket, ahol a 2,5G igen nagy sikerrel terjedt el. Mégsem fékezi, hanem serkenti az új beruházást ez a tény. Nem lehet tehát azt a következtetést levonni, hogy ahol a 2,5G terjed, ott az UMTS érthetôen késik. Japán erre igencsak rácáfol. A csoda oka talán az életmódban, az eltérô mentalitásban keresendô, de semmiképpen sem az eltérô technológiában.
Ideje tehát itt Európában is végiggondolni, mi is az, amire az európai emberek fogékonyak és mi az, ami mellett érdeklôdés nélkül elmennek. Különösen akkor, ha az a "valami" számukra semmi érdemleges információt, tartalmat nem nyújt. Mert az értékes tartalom viszont - Európa ide, Ázsia oda - alapvetô követelmény.
(bartolits)