Teszteltük

 

 

Teszteltük: Windows XP

Gyorsabb, egyszerûbb, megbízhatóbb

Egy operációs rendszer telepítése - fôleg egy agyonhasznált, multifunkciós otthoni gépre - felér egy költözködéssel, már ami a teendôket, problémákat és a fáradságot illeti. Így aztán a Windows XP Professional kipróbálásának is kissé kelletlenül vágott neki e cikk írója, fôleg azután, hogy olyan jól hozzászokott a Windows 98 SE-höz, annak napi 4-5-szöri lefagyásával együtt. Ráadásul egy ideje nem is sikerült olyan új rendszert kipróbálni, amit érdemes lett volna megtartani, valahogy sem a Windows ME, sem a Windows 2000 nem vált be. Az XP viszont annyira új, annyira más és olyan jó híre van, hogy egy próbálkozást megér.
Elsôre persze nem sikerülhet minden. Fôleg nem, ha valaki idegenkedik az újdonságoktól, hiszen ezekbôl jócskán jutott az XP-be. Ugyanis nem csak a design változott óriásit, de a mögötte álló rendszer is, beleértve sok olyan apróságot, mint például a start menü és a programok menü kinézete és tartalma. A gyakrabban használt programok például automatikusan a start menübe kerülnek. De szerencsére a programozók gondoltak azokra, akik az elsô néhány "nem találom, hol van, miért, mi ez?!" jellegû akadály után hajlamosak sutba dobni egy új rendszert: bizonyára nekik készült a "Classic view", egy olyan beállítás, amely a korábbi Windows-ok kinézetére alakítja át a desktopot. Ebben az ismerôs környezetben már könnyebben lehet felfedezô útra indulni.

Szereti a sok memóriát
Az alábbi tesztet egy Compaq Presario 5000-es PC-n végeztük, amely AMD Duron 700Mhz-es processzort, 15 GB merevlemezt és Riva Vanta videokártyát tartalmaz, és eredeti konfigurációján felül egy SB Live! hangkártya, egy DV kártya, CDRW és egy hálózati kártya is került bele, külsô ADSL modemmel. A RAM 440 MB, de mások tapasztalatai szerint ennél jóval kevesebb is elegendô az XP-hez, a Microsoft weboldalán 128 MB-ot javasolnak. Általánosságban ezen hardverek kompatibilitásával semmi gond nem volt, és a fenti konfiguráció tökéletesen elegendônek bizonyult az XP gyors és biztos használatához. Egyedül a Logitech Quickcam webkamera okozott gondokat, a legfrissebb és állítólag kompatíbilis driverrel sem mûködött megfelelôen.
Visszatérve a kezdetekhez: a telepítés sokkal egyszerûbb és gyorsabb volt, mint a korábbi rendszereknél, az XP gyakorlatilag minden hardvert felismert. A telepítôlemez azt is felajánlotta, hogy megvizsgálja az általunk használt programok és hardverek XP-kompatibilitását. Ezt ellenôrizni egy, a Microsoft homepage-érôl letölthetô programmal is lehet, és vásárlás elôtt érdemes is. Elvileg elegendô csak upgrade-elni a korábbi Windows 98-at, ME-t, 2000-et vagy NT 4.0-t, nem feltétlenül szükséges a rendszer teljes újratelepítése. De ennyire azért senki nem optimista, jobb "tiszta lappal" indítani. Ez a "tiszta lap" esetünkben a leformázott, 2 GB nagyságú C: meghajtó volt.

Látszólag sima telepítés
Az installálás simán ment, így folytatódott a különbözô irodai, kép-, hangszerkesztô és internetes programok feltelepítésével. Mivel az XP 1.5 GB helyet kér a merevlemezen, ezért igen elôzékenyen minden mást a következô meghajtóra (D:) telepítettünk, de hiába. Egy hosszú nap és több tucat figyelmeztetô ablak becsukása után, amelyek arról tájékoztattak, hogy vészesen fogy a hely a C:-n, rá kellett jönni, hogy csak egy megoldás van: mindent kezdeni elölrôl. Méghozzá a teljes merevlemez újraparticionálásától. A 15 GB-ot három részre osztva egy 5 GB-os C: meghajtót neveztünk ki arra, hogy az XP-t és a programfile-ok nagy részét raktározza. Ez a többség számára bizonyára elegendô. Esetünkben az Office 2000 mellett még kb. 40 kisebb-nagyobb program is helyet kért magának (cd-író szoftver, winamp, médialejátszók, icq, tûzfal, stb. ), és emellett a My Documents mappa is a C:-n kapott helyet, így csak 2 hét után jelezte a gép, hogy kevés a hely. Szerencsére, egy kis "takarítással" megoldható volt e probléma.

Játékokkal még várjunk
A kisebb, "egyszerûbb" szoftverek többnyire gond nélkül mûködnek az új rendszer alatt, a nagyobb alkalmazások egy részét viszont újabbra vagy másikra kell cserélni. Például csak a legújabb Norton Antivírus verzió, a NAV 2002 XP-kompatibilis. A freeware házi-tûzfal, a ZoneAlarm sem mûködik XP-n, csupán a ZoneAlarm Pro fizetôs változata. Az XP Professional tartalmaz ugyan egy egyszerûbb cd-író programot is, de a professzionális cd-író programok közül már nem mindet tudjuk használni. Az Easy Cd Creator 5 Platinum és a Nero 5.5-ös XP-kompatibilisek, a WinOnCD azonban nem. Egyes shareware változatban is létezô kisebb cd-író szoftverek is jól mûködnek XP alatt, például a CDRWin és a CloneCD. Sokkal több kompatibilitási problémával találkozhatnak azok, akik játékprogramokat szeretnének futtatni. A Microsoft elismerte, hogy egyes 3D-s játékok gyengébben futnak az XP-n, és ez még a jobbik eset - sok játék el sem indul. Internetes fórumokat olvasva azonban nagyon változatos a kép: van, akinek minden jól mûködik, és van, akinek ugyanazzal a hardverrel és driver-rel mégsem megy.

Stabilabb az elôzô verzióknál
A rendszer az eddigi tapasztalatok alapján sokkal stabilabb, mint az elôzô volt. Ún. "kékhalál" jelenséggel nem is találkoztunk, bár lehet, hogy csak azt a bizonyos kék képernyôt mellôzték a programból, mivel lefagyás azért elôfordult néhányszor. Azonban ez sem olyan rossz, mint régen volt, mert a legtöbb "fagyott" helyzetbôl van még visszaút, egy-egy ablak illetve program becsukása után helyreáll a rendszer, sôt, nemegyszer már attól is megjavul, ha várunk néhány másodpercet. (A Windows 98 esetében ugyanis hiába vártunk, és sokszor a Ctrl+Alt+Del sem segített.)
A beépített szolgáltatásokat és programokat oldalakon át sorolhatnánk, ezért csak néhány fontosabbat, újabbat említünk. A Microsoft XP Home Edition többek közt tartalmaz DVD-lejátszót, média lejátszót, Windows Messengert, böngészô programot és tûzfalat, alkalmas digitális fotók, videofelvételek feldolgozására, tárolására, támogatja a valós-idejû hang- és képátvitelt, valamint az otthoni hálózatok létrehozását. A Professional Edition magába foglalja a Home Edition szolgáltatásait, és ezen felül a gép távoli elérése, a skálázható processzortámogatás, méretezhetô memória- és processzorhasználata, a file-rendszer titkosításának lehetôsége, a Windows kiszolgálókkal való együttmûködése, fejlett hálózatkezelése és a többnyelvû kezelôfelület lehetôsége teszi nevéhez méltóan professzionálissá.
A Windows NT-t eddig nem ismerôk számára a különbözô jogosultsági szintekkel rendelkezô felhasználói profilok létrehozása jelenthet újat. A különbözô felhasználók, mind-mind a maguk beállításaival, dokumentum mappáikkal, programjaikkal - vagy éppen választott háttérképükkel - együtt akár egy idôben is bejelentkezhetnek a gépre, több felhasználó programjai futhatnak egyszerre. A felhasználók közt egy egyszerû gombnyomással válthatunk.

Az aktiválás mítoszai
Az XP újdonságai közül a legtöbb mítosz a termékaktiválás körül alakult ki, errôl részletesen olvashatunk a cég weboldalán. Aktiválásra a telepítés utáni 30 nap áll rendelkezésünkre, a procedúra egyszerû és gyors, anonim, az interneten vagy telefonon át is elvégezhetô. Nagyobb cégek ún. Open licenc keretében több (mint 5) példányt vásárolva meg is kerülhetik ezt a folyamatot, ami egyébként fôleg az otthon készült kalózmásolatok terjedését hivatott megakadályozni. Egyes internetes fórumokon ugyan azt olvasni, hogy a termék-aktivizálást már feltörték, de ez nem így van. A www.microsoft.hu oldalon megtudhatjuk, hogy "az interneten közzétett úgynevezett "feltörés olyan utasításokat tartalmaz, amellyel az aktiválást letiltó rendszerleíró kulcsot lehet beállítani. A Microsoft ennek a rendszerleíró kulcsnak a meglétét február elején a bétatesztelôk tudomására hozta, közzétéve, hogy hol lehet megtalálni és hogyan kell beállítani az aktiválás letiltásához, és a tesztelés eszközeként a rendelkezésükre bocsátotta." Vagyis az aktiválás alól ki lehet bújni, de mivel a legtöbb felhasználónak ehhez nincs elég szakismerete, azt remélik, a termék-aktiválással nagy mértékben sikerül majd visszaszorítani a kalózpéldányok terjedését.

É. T.