|
Teszteltük: számítógépes házi video editáló stúdió
Hollywood a nappaliban
Három eszközbôl álló együttest teszteltünk múlt hónapban a hazai Apple és Panasonic képviselet jóvoltából. (www.apple.hu, telefon: 250-3260, www.panasonic.hu, telefon: 382-6060) A három eszköz együtt egy egész komoly házi filmstúdiót alkothat, mégpedig olyat, amellyel broadcast minôségû filmeket lehet elôállítani, vagy éppen DVD formátumban DVD lemezre menteni. Nézzük meg a három berendezést közelebbrôl!
A labor szíve
A számítógépes munkaállomás, valamint a DVD labor szerepét az Apple egyik legújabb számítógépe tölti be. A 867 MHz-es G4-es processzor mellett a gép alaptartozéka még a 2 darab FireWire csatlakozó 400 Mbit/s sávszélességgel, a SuperDrive meghajtó, amely olvassa a DVD, CD, CD-R lemezeket, valamint írja a CD-R, CD-RW, DVD-R lemezeket egyaránt. A merevlemez 60 gigabájt kapacitású, de opcionálisan még két további merevlemezt építhetünk a G4-esbe. A 4x AGP buszon NVIDIA GeForce2MX videokártya lakozik 32 MB SDRAM-mal, emellett 4 teljes hosszúságú PCI bôvítôhely ad lehetôséget kiegészítôk beépítésére (SCSI kártya stb.)
Memóriában 1,5 GB-ig bôvíthetô a gép, alaptartozék még a két USB port, a Gigabit Ethernet hálózati csatlakozó, az 56k-s modem. A gyári szoftverek terén is gazdag a kínálat: a Mac OS9 mellett az OSX 10.1-es verziója is elôre telepített. Emellett többek között a QuickTime, iMovie2 (díjnyertes videofilm szerkesztô), iTunes, iDVD szoftverek is a csomag részét képezik. Ebben a konfigurációban tehát minden adott, hogy az ember - megfelelô külsô jelforrás esetén - a számítógépen eltárolja, megszerkessze, feliratozza, vágja, majd gyakorlatilag tetszôleges formátumban rögzítse az elkészült filmanyagot. (Természetesen számítógépnek sem utolsó az összeállítás...)A képfelvevô
A nyersanyagok felvételéhez a Panasonic NV-DS27-es DV kameráját használtuk. A gép lelke egy 800 ezer képpontos CCD. A Carl-Zeiss objektívek 15x-ös optikai zoomra adnak lehetôséget, amely digitális megoldással - igaz, a képminôség romlásával - 600x-osra növelhetô. A kamera alkalmas éjszakai felvételek készítésére is infraérzékelôje segítségével, igaz, ekkor csak fekete-fehér képek készíthetôk vele. Zoommikrofon, szélzaj szûrô funkció, beépített digitális effektek tartoznak még többek között a szolgáltatásokhoz.
Az elkészült felvételeket 6,4 cm átlójú, elforgatható színes LCD képernyôn tekinthetjük meg, s a számítógéppel való gyors összeköttetéshez beépített DV kimeneti csatlakozót tartalmaz. Tapasztalataink szerint a kamerával elsôsorban jó fényviszonyok között lehet televíziós sugárzásra is alkalmas minôségû felvételeket készíteni. (Ellenfényes jelenetek, valamint az infra bekapcsolását nem igénylô, de már rossz megvilágítási körülmények között azért még a broadcastban használatos Beta rendszerû kamerák sokkal jobb minôségû felvételeket készítenek - igaz, a kétféle felvevônek más a célcsoportja és az ára is...)A szalagos editor
A számítógép nélkül is megszerkeszthetjük felvételeinket a Panasonic NV-DV10000 típusú asztali DV magnójával. (Igaz, számítógép híján elesünk például a DVD-re írás lehetôségétôl és még néhány már hasznos lehetôségtôl, valamint néhány feladat csak körülményesebben oldható meg. Továbbá számítógép beiktatásával sokkal kíméletesebben lehet bánni a recorder egyébként strapabíró mechanikájával is.) A DV10000-es típus nemcsak mini, hanem normál méretû DV kazettákat is képes kezelni. Számtalan ki és bemeneti jelforrás csatlakozóval rendelkezik (DV - ez a számítógépen a FireWire; S-video, AV csatlakozók, 8mm-es vezérlôcsatlakozó stb.). Tartalmaz beépített TV tunert is, valamint lecsatolható, vezeték nélkül szerkesztésvezérlôt. Editáló rendszere számtalan lehetôséget kínál, az öszszeállító szerkesztéstôl az utóhangosításon át a képbeszúrásig.Az együttes
A három berendezést összekötve gyakorlatilag minden eszköz rendelkezésünkre áll, hogy megírjunk egy forgatókönyvet, leforgassuk, megszerkesszük, majd DVD formátumban lemezre írjuk. Megfelelô írói, a szereplôk színészi képességei, valamint az operatôr és a vágó kreatív ötletei révén a nappalinkban is elôállíthatunk egy valódi moziminôségû filmet, és innentôl már csak önismeret és bátorság (meg némi pénz) kérdése, hogy Hollywood felé vesszük az irányt, vagy pusztán barátainkat, családtagjainkat akarjuk szórakoztatni, esetleg az adott történelmi szituációt akarjuk az utókor számára is jó minôségben dokumentálni.
Nézzük, mibe kerül ez a hobby az önjelölt Spielbergnek: a számítógép 1125000,- forint, az asztali DV magnó 699000,- forint, a kamera 279000,- forintba kerül. Ez összesen valamivel több, mint 2,1 millió forint. Számoljunk még hozzá némi memóriabôvítést, egy plusz videokártyát és két 21 colos monitort, esetleg egy kicsit többet tudó, így drágább DV kamerát. Mindenképpen megússzuk bruttó 3 millió forint alatt. Ha mûvészfilm elkészítésére nem is való, de televíziós sugárzásra alkalmas minôségû filmeket elôállíthatunk ezzel az együttessel. Csak összehasonlításul: egy kicsit igényesebb Betacam kamera önmagában is úgy 3 millió forintba kerül.
(budai)