Információtechnológia

 

 

Kifelé az IT-ipari hullámvölgybôl?

Húsz éves a Systems

Az igazat megvallva egy kicsit öregebb, hiszen az elsô Systems kiállítást 1969-ben rendezték meg, azonban egészen 1994-ig minden páros évben Csipkerózsika álmát aludta a kiállítás, így jöhet ki a 32. évfordulóra a 20 éves kor. Hiába no, a hölgyek szeretik fiatalítani magukat (a német nyelvben a kiállítás és a vásár is nônemû). A vásár húsz éves történetének mérföldkövei voltak az elsô nagyszámítógép, a PC bevonulása az üzleti életbe, a távközlési liberalizáció hozta fordulat, a helyi hálózatok elôretörése és az új multimédia-alkalmazások özöne, melyeket az Internet hozott magával. A jubileumi kiállítás az informatikai ipar gyengélkedése és az amerikai terrortámadások következtében a számok terén ugyan némiképp elmaradt a várttól, de az ezek fényében kialakított elôzetes elvárásokat túlteljesítette. A "szakkiállítás a kiállításban"-koncepció áttekinthetôen és megoldásra koncentráltan mutatta be az informatikai és távközlési ipar teljes kínálatát.
Idén a hagyományoktól eltérôen nem egy ország, hanem egy egész régió, Közép- és Kelet-Európa részesült támogatásban. Sajnálatos, hogy a magyar cégek nem igazán éltek ezzel a lehetôséggel. A vásárkatalógus két magyarnak titulált cégének egyikénél kiderült, hogy az összeállítók Horvátországot beolvasztották Magyarországba, ugyanis a cég zágrábi volt, a másik cég meg müncheni irodája révén képviseltette magát.
A kiállításon meglepô volt a korábban hatalmas standdal szereplô Ericsson majdnem teljes távolmaradása. Saját standjuk nem volt, csak más cégeknél, mint alvállalkozók fordultak elô. A Nokia még bírta a gyûrôdést, de a tavalyi mobil-eufória alábbhagyott, és a hazai pályán játszó Siemens sem mobiltelefonjaival jeleskedett. Mintha bedugult volna a piac.
A mobil telefónia, vagy inkább a mobil számítástechnika terén egy érdekességbe botlottam, az Egeo sokoldalú Handspring Visor-kiegészítôjébe. Az egeo Fusion G3 a kétsávos, GPRS Class 8 modemmel kombinált GSM-telefont és egy GPS-vevôt egyesít egyedülállóan kis méretben. A 350 g-os készülék - gyakorlatilag egy Visor-kabát - MMC és SD be-kimeneti kártya bôvítôhellyel is rendelkezik. A hozzáadott kommunikációs és térképszoftverek a telefon és az adatátvitel egyszerû kezelését illetve a mobil navigációt segítik. A Visorban tárolt útvonaltervezô és térképek használata mellett érdekes megoldásként az útvonaltervet távoli kiszolgáló is elkészítheti és a hozzá tartozó térképpel együtt GPRS-en küldheti át a készülékbe.
A tavaly még a SuSE vendégeként jelen levô VMware önálló kiállítóhelyén találkoztam Reza Malekzadeh-hel, a cég marketingigazgatójával, aki legismertebb termékük akkor még kiadásra váró legújabb változatát, a VMware Workstation 3.0-t mutatta be. A legújabb VMware-termék november 5-e óta már kapható, illetve kipróbálásra a www.vmware.com-ról szabadon letölthetô, és itt lehet a 30 napos kipróbáláshoz szükséges regisztrációt is elvégezni. A VMware Workstation segítségével Windows NT 4, 2000 vagy XP, illetve Linux operációs rendszert futtató gépen egyszerre akár több virtuális gépen ("ablakban") ugyanannak az operációs rendszernek több példányát, vagy eltérô operációs rendszereket lehet futtatni.
A vendég operációs rendszer szinte bármely Intel-platformra írt rendszer, például 16 vagy 32 bites Windows-változat, az MS-DOS 6.0, illetve a közismert Linux-disztribúciók lehetnek. A virtuális merevlemez illetve az elôzô merevlemez-állapot visszaállításának révén kiváló eszköze a programtesztelésnek. Egyik reklámanyagukon a Just undo it felirat társaságában éppen egy Windows XP visszaállítására utaló képernyôkép látható. Ennyit az XP és társai kényszeraktiválásáról
A 3.0 változat újdonságai a Windows XP, az USB-eszközök, a DVD-ROM, a CD-írók és újraírók, a CD-ROM ISO-kép, 128 GB-ig terjedô IDE illetve 256 GB-ig terjedô SCSI virtuális lemez támogatása, a korábbi változatéhoz képest jóval rugalmasabb virtuálishálózat-kezelés és a beépített hálózaticím-átfordítás (NAT).
A SuSE vadonatúj, Professional és Personal változatban kapható, 7.3 számot viselô disztribúciója mellett a kis- és középvállalkozások számára tervezett Linux Connectivity Server nevû termékét is bemutatta a kiállításon. A SuSE Linux Enterprise Serveren alapuló, napokon belül megjelenô termék a Macintosh és a Windows-kliensek hálózatba kötésére is alkalmas. A vállalaton belüli fájl- és nyomtatószerver szolgáltatások ellátására és a vállalat biztonságos internetkapcsolatának létrehozására és megosztására is képes. Egyszerû telepítésével a Linuxot eddig nem használó cégeknél sem jelenthet problémát üzembe helyezése.
Az A4 csarnok több mint felét a Linuxpark töltötte be, itt néha alig lehetett megmozdulni a sok érdeklôdôtôl. Megszívlelendô, hogy a német kormányzati megoldások bemutatója is itt volt, bár az e-kormányzattal foglalkozó cégek egy másik csarnokban állítottak ki.
Jót mulattunk azon, hogy az egyik Microsoft-partner fekete villanykörtével reklámozta megoldását. Ôk még nem hallottak a sötétség szabványosításáról. A kiállítás "üzleti negyedében", a csak viszonteladóknak fenntartott pavilonban is kisebb volt a forgatag, mint tavaly ilyenkor. Igaz, hogy ez a kisebb forgatag ezen a kísérôrendezvénynek számító bemutatón a hazai kiállítások teljes, a szak- és zsibvásárt is felölelô nézôközönségével összemérhetô látogatottságot jelent.
A kiállítás egészét tekintve mintegy hatodával csökkent a kiállítók és a látogatók száma, a 90%-ig megtelt 15 kôbányai nagy pavilonnyi kiállítási terület azonban magáért beszél. A múlt év "magától menô üzlete" elkényeztette ugyan az IT-ipart, de az IT-biztonság, a mobil és az e-kormányzati megoldások területén tevékenykedôk idén sem panaszkodhattak. A kiállítók és a látogatók véleménye egybehangzó: az iparág már kifelé tart a hullámvölgybôl.

O. P.