|
GSM adathordozók és felhasználási területük
Mobilizált adatok
Az 1987-ben lefektetett GSM szabvány már tartalmazta, elôírta, hogy a kommunikációs hálózaton biztosítani kell az adatátvitel lehetôségét. Ez már akkoriban megalapozta a jelenleg dinamikusan fejlôdô telemetriát, biztonsági rendszereket, GPS-es gépjármû követést, flotta menedzsmentet. A korai GSM idôszakában a telefonok képesek voltak a korlátozott 9,6kbit/sec adatátviteli sebességre, de csak nagyon kevesen ismerték fel ennek jelentôségét, a benne rejlô óriási lehetôségeket. Sokáig adatközlésre csak a korlátozott 160 karakterbôl álló SMS üzeneteket használták.
SMS üzenetek
Elôször az SMS-ben történô vezérlési formák terjedtek rohamosan. Különösen a GPS-es mûholdas helymeghatározó rendszerekkel együtt kerültek alkalmazásra, ahol a földrajzi koordináta adatok formátuma szinte illeszkedett az SMS-ben küldhetô maximális 160 karakterhez. Biztonsági jelzô rendszerekben is nagyon sokan alkalmazták, annak ellenére, hogy az SMS átvitel az nem real-time, 99,9%-ban 2-3 másodperc alatt megérkezik, de a késés lehetôsége is fennáll.
Sok felhasználó egy üzenet elküldésével kapcsolja be valamely berendezését, vagy egy üzenet formájában kérheti le valamely rendszerben mért adatait. (Vízmûvek; hômennyiség mérése; villanyórák távleolvasása; gépjármû flottakövetés; szállítmányozási logisztika; veszélyes szállítmányok távkövetése; lift felügyeleti rendszerek; mezôgazdasági fóliasátrak permetezése, szellôztetése, távlocsolás, fûtés, hômérséklet és páratartalom figyelés; tartályok, silók szintfigyelése; értékesítô-nyerô és parkoló automaták lekérdezése...)
Adathívás
Az adatátvitel egyre inkább felértékelôdik mint költségcsökkentô tényezô és valós idejû üzemmód.
Az SMS-ben küldött üzenetek sok információval nem rendelkeznek, viszont ez adatformátumban 1-2 másodperc alatt elküldhetô. Az újabb típusú modulok kommunikációs sebessége is megnôtt 14,4kbit/s-ra valamint ISDN alapú mobil adathívás esetén a kapcsolat felvételi idô 2,5 másodpercre csökkent, így már nagymennyiségû adat rövid idôn belül célba jut, így az idô alapú mobil hívások költségei lényegesen csökkenthetôk. Minden esetben az adott alkalmazás sikere függ a megfelelô gazdaságossági költség elemzésektôl. Ezekrôl bôvebben a következô számban olvashatnak.
(X)