|
A vállalatok egyelôre nem nagyon használják
Teljes körû kiszolgálás
Ma már gyakorlatilag nincs különbség a postpaid és a prepaid ügyfelek között: mindkét csoportot azonos típusú kedvezményekkel várják a szolgáltatók. Bár a vállalati prepaid típusú elôfizetések száma kevesebb az ilyenfajta magán-elôfizetéseknél, "természetbeni juttatásként" jó módszer lehet ez az alkalmazott mobilszámlája egy részének átvállalására - derül ki azokból a válaszokból, amelyeket Kovács Beátától, a Westel Rt. marketing vezérigazgató-helyettesétôl kaptunk.
- Mi szerepe a prepaidnek a Westelnél?
- A prepaid-boom 1999-ben indult el, a Vodafone piacra lépésekor erôs hangsúlyt fektetett ennek a részpiacnak a meghódítására. Ugyanakkor mindhárom hazai mobilcégre igaz, hogy akkortól kezdve számottevôen növekszik a prepaid-ügyfelek aránya, mind az ügyfélbázisban, mind a potenciális felhasználók között.
A felhasználók könnyen megtanulták az elônyeit, amelyeket a szolgáltatók is hangsúlyoztak hirdetéseikben. Ezzel összefüggésben kijelenthetjük, hogy a prepaid-elôfizetésnek van egy jól definiált célcsoportja, van egy olyan réteg, amelynek tagjai jól tudják hasznosítani a prepaid-szolgáltatás által kínált elônyöket (nincs havi kötöttség, nincs hûségnyilatkozat, nincs számlafrász, kontrollálható a költés). A prepaid terjedését segítette a rendelkezésre állási idô kiterjesztése, az olcsóbbá váló elérhetôség.
A prepaid márkák térnyerése megfelel a potenciális piaci lehetôségeknek és a szolgáltatók várakozásainak. Jelentôs részben az e formát keresô új fogyasztói réteg igényei tették lehetôvé, hogy a prepaid márkák sajátos, fiatalos, dinamikus, önálló termékfajtákká nôjék ki magukat.
- Hogyan fejlôdött az elmúlt idôszakban a prepaid-piac?
- Eleinte Nyugat-Európában is az alacsonyabb hitelképességû ügyfelek megnyerését célozta az elôre fizetés lehetôségének bevezetése. Hasonló megfontolásokból honosították meg a prepaid kártyákat hazánkban is.
A rendelkezésre állási idô körülbelül egy évre növelésével indult meg igazán a prepaid boomja, minthogy az viszonylag kis költséggel hosszú idôre lehetôvé tette az elérhetôséget. Bôvült a készülékválaszték és az is megfigyelhetô, hogy mindhárom szolgáltató többletszolgáltatásokat vezet be ebben a szegmensben is, amelyek korábban csak a havi díjas ügyfelek számára voltak elérhetôek. Ilyen például a roaming. A mobilcégek tehát ma már igyekeznek mindkét szegmensek teljes körû szolgáltatásokat nyújtani. Például a postpaid-szegmensben megfigyelhetô díjcsomag struktúra, az, hogy különbözô használati szokásokhoz található optimális díjcsomag (a költség-szolgáltatás kombináció szempontjából), mára már a prepaid szegmensre is jellemzô. A Westel most vezette be a Domino happy hours-t, amelyben három idôszak közül választhat a dominós elôfizetô, amikor kedvezôbben beszélhet, legyen az akár délelôtt vagy délután (amelyik hívásszokásainak leginkább megfelel).
- Milyen a prepaid-ügyfelek összetétele?
- A jelenlegi ügyfelek között megfigyelhetô a fiatalodás, a 25 év alattiak aránya dinamikusan növekszik. (A teljes célcsoport természetesen ennél szélesebb életkori kategóriákban mozog, ám a piac fejlôdése miatt közöttük szükségszerûen jelentôs szegmens a fiataloké.) A nôi elôfizetôk is egyre magasabb arányban képviseltetik magukat, a tanulók aránya is jelentôs (ez minden bizonnyal életkoruk következménye).
Míg régen majdnem minden mobil-elôfizetô aktív volt és magas státusú, magas volt az üzleti elôfizetôk aránya, akik a munkájukhoz használták a mobiltelefont, a penetráció növekedése, a belépési küszöbök és tarifák, valamint a fizetési konstrukciók változása a telefon szerepét is megváltoztatta. A zsebtelefon mindennapos kommunikációs eszköz lett, így a mai (új) mobil-elôfizetô is más státusú, mint korábban. Természetes tehát az eltérô használati szokások megjelenése, például a más idôszakokban való használat (délutáni, esti, hétvégi beszélgetések). A mai ügyfelek nyitottak az új technológiák iránt és ezek nagyobb hangsúlyt kapnak a használat során - jó példa erre az SMS rohamos terjedése.
Az elôfizetôi tábor növekedésével a kártyához tartozó szolgáltatások is megtalálhatóvá váltak a mindennapi élet tipikus színterein. A Domino kártyához 4583 helyen vásárolhat mobiljegyet a felhasználó, újságárusoknál, benzinkutaknál, hipermarketekben, bankjegykiadó automatáknál. A beszédátvitel mellett megnôtt azoknak a szolgáltatásoknak a súlya, amelyek többet jelentenek az "egyszerû" beszédkommunikációnál. Ilyen plusz lehetôség a hír-, a játék-, az oplogó-, a csengôhang-szolgáltatás stb., amelyek a jövôbe mutatnak. Ezekhez társul a mobil-multimédia, amelynek hírnökei már megjelentek. Ez az újdonság természeténél fogva eléri ezt a fogékony fogyasztói réteget, csakúgy, mint a hozzá kapcsolódó egyéb kommunikációs források, amelyek túlmutatnak a mobiltelefonon, például a mobilinternetezés (lásd 777sms.hu), amelyek ebben a szegmensben kezdenek "természetes" médiává válni.
- Milyen a vállalati ügyfelek aránya a prepaid-szegmensben?
- A prepaid sokkal lassabban terjed a vállalati ügyfélkörben, mint a magánszférában. Ennek hátterében lehet egyebek mellett az, hogy az üzleti elôfizetôk speciális prepaid-ajánlatokkal nyerhetôk meg, illetve hogy meghatározott profilú cégek esetében funkcionálhat igazán jól ez az elôfizetési forma. Az egyik sajátos lehetôség, hogy a vállalat mintegy jóléti juttatásként meghatározott összeggel finanszírozza az alkalmazottak telefonköltségét, azaz mobiljegyet vásárol nekik. Ez egy egyszerû módszer, emellett könnyen elszámolható és tervezhetô költség a megrendelô számára.
(ks)