|
Teszteltük: Minolta-QMS Magicolor 2200GN
Üzemeltetése takarékos
Ismét Minolta színes lézernyomtató vendégeskedett szerkesztôségünkben a múlt hónapban a hazai képviselet jóvoltából. (Web: www.minolta.hu, telefon: 206-2266) A piacon kapható legolcsóbb színes lézernyomtató, a 2200 Desklaser nagyobb testvérét, a Magicolor 2200GN-t próbálhattuk ki ezúttal.
A 2200GN kistestvérénél sokkal több tudással van ellátva. Például nemcsak Windows-ok, hanem Unix, OS/2, Linux és Mac operációs rendszerekkel is használható. A nyomtatási nyelvek közül ismeri a PCL6-ot, a Postscript Level 2-t, a PDF-et, a HP-GL-t is. Alapkiépítésben tartalmazza a párhuzamos porton kívül a Fast Ethernet hálózati interfészt, és a GN verzióban 128 MB memória lakozik. Ez valódi 1200x1200 dpi felbontású nyomtatást tesz lehetôvé színesben és fekete-fehérben egyaránt. Beépített színkezelô rendszere lehetôvé teszi, hogy a monitoron látható képpel összhangba hozzuk a nyomtatóból kijövô nyomatot. Megfelelô beállításokkal így nyomdai elôkészítés esetén jól megbecsülhetjük: a monitorunkon látható képpel meg fog-e egyezni majdan a nyomdagéprôl lejövô nyomat színhatásában is.
Tesztelésünket azzal kezdtük, hogy a Magicolor 2200GN-t összekötöttük a Mac G3-as géppel egy Fast Ethernet switchen keresztül. Bár a nyomtatót véletlenül a telepítô CD nélkül kaptuk meg tesztelésre, az üzembe helyezése nem jelentett gondot. A Minolta hazai honlapjáról letöltöttük a meghajtót, és annak a Mac OS operációs rendszerbe történô megfelelô elhelyezése után egy-két perccel már meg is érkezett az elsô nyomat. Macintoshon a felhasználók többsége használja az AppleWorks programot (ez amolyan MS Office Apple módra), a Microsoft Office-át, az Acrobat valamelyik verzióját, Photoshop-ot, QuarkXpress-t. Ezen programok mindegyikébôl kipróbáltuk a tesztberendezést.
Az elsô, ami feltûnt, hogy a színes nyomtatás esetében a gyárilag adott 5 lapos percenkénti sebességet (a nagyméretû Photoshop állomány kivételével) szinte minden körülmények között hozta a 2200GN. A nyomatok színhelyességével normál körülmények között nem volt gondunk, a kinyomtatott dokumentumok tiszták, szép rajzolatúak és a monitoron látott színekkel összhangban levôek voltak.
A fekete-fehér nyomtatás esetén már nem voltunk ilyen elégedettek, igaz, csak a nyomtatási sebesség miatt. A gyárilag ígért 20 lap/percenkénti sebességet csak megközelíteni tudtuk, azt is csak akkor, ha MS Office-ból olyan dokumentumot nyomtattunk, ami csak egy-két fajta betûtípust tartalmazott és azokat is csak legfeljebb 2-3 betûméretben. Így sikerült a 15 lapos percenkénti sebességhez eljutni. Az AppleWorks programból nyomtatva percenként 4 oldal sebességnél nagyobbat sehogy sem tudtunk elérni, vélhetôen a Mac-es nyomtatódriver megírásakor a fejlesztôk a Microsoft alkalmazásokkal való kompatibilitásra fókuszáltak.
Tanácstalanokká váltunk viszont akkor, amikor a teszt során postsrcipt állományt kellett kinyomtatnunk. A szokott rendszer szerint megírt állományt a nyomtatóikonra ráhúzva furcsa dolgokat tapasztaltunk. Hol kinyomtatta rendesen a PS állományt, hol színhibás nyomatokat kaptunk. Tanácstalanságunkban a hazai képviselethez fordultunk, ahol megtudtuk, hogy kétfajta PS driver létezik a nyomtatóhoz. A telepítô CD-n mindkét verzió rajta van, a magyar honlapon azonban csak az egyik. A telepítô CD hiánya miatt mi ezt töltöttük le. A két driver közti különbség, hogy az általunk letöltött több szolgáltatást nyújt (festékkazetta állapot jelentés, stb.), ellenben idônként színhibásan nyomtat. A másik verzió nem ad plusz szolgáltatásokat, de hibátlanul nyomtat PS fájlokat.
A Macintosh után egy Win 98-al futó PC-n is kipróbáltuk a nyomtatót. Telepítése zökkenômentes és gyors volt. A színes oldalak nyomtatása esetén az 5 oldal percenkénti sebességet többnyire tartotta. Fekete-fehér oldalak esetén itt is csak megközelíteni tudta az ígért 20 oldalas percenkénti nyomtatási sebességet. A Crown II adminisztrációs szoftver segítségével számos üzemállapotot és nyomtatási jelentést megtekinthetünk a monitoron is, nem szükséges a nyomtató kisméretû LCD paneljén bíbelôdni.
Érdemes néhány szót ejteni még a Magicolor 2200GN egyéb tulajdonságairól. Teljes kapacitású festékkazettákkal szállítják, ez 5%-os festékfedettség esetén 6000 színes A/4-es nyomat elkészítésére elegendô. A festékkazetták ára is viszonylag barátságosnak mondható, a fekete 25 ezer, a színesek 39 ezer forint körüli áron vásárolhatóak meg. (A referencia berendezésnek használt 3 éves Tektronix Phaser 560-as - szintén 5lap/perc színes nyomtatási sebességgel, eredeti Adobe PS Level 3 nyomtatódriverrel - festékkazettái feleennyi nyomatot tudnak, cseréjük pedig drágább.)
Opcióként rendelhetünk a 2200GN-hez duplex egységet, második 500 lap kapacitású papírtálcát, valamint egy digitális színes szkenner feltétet is. A gépben 200 MHz-es RISC processzor ketyeg. A nyomtatási sebességet is gyorsíthatja az opcionálisan rendelhetô 2 Gb-os merevlemez (például rátölthetôek a használt fontok, így azok nyomtatóba töltése sem viszi az idôt a PS állományok nyomtatásakor).
A nyomtatóért kért 599 ezer forintos nettó ár a berendezés felszereltségének, paramétereinek, szolgáltatásainak ismeretében reálisnak mondható.
POZITÍVUMOK:
Többféle operációs rendszer támogatása
Többféle lapleíró nyelv ismeret
Beépített hálózati interfész
A festékkazetta kapacitásnak és árnak köszönhetô kedvezô üzemeltetési költség
Hasznos színes nyomtatási szolgáltatások
Bôvítési lehetôségekNEGATÍVUMOK:
- USB port hiánya (ha nem há-
lózati környezetben használják)
- Fekete-fehér nyomtatás csak
plusz költséget jelentô memória
bôvítéssel éri el a gyárilag
megadott sebességet
- Az extra funkciókkal ellátott
PS driver verzióval idônként
színhibásan nyomtat.B. J.