Teszteltük

 

Teszteltük: Samsung SGH A300 mobiltelefon

Mese telefon

Se szeri, se száma ma a piacon levô mobil telefonoknak, így bizony elég nehéz elôrukkolni egy olyan készülékkel, amelyiken mindenkinek megakad a szeme. A Samsung SGH A300 típusú készüléke ebbe a kategóriába tartozik.
A csillogó ezüst készülék összecsukott állapotában a gombok védve vannak a nyomkodástól, de mégsem rejti magába irigyen az összes információt, mert az elôlapon levô kis kerek kijelzôn, a készenléti képernyôn a dátumon és az idôn kívül a térerô, a készülék töltöttsége és a hívás jelzésének módja látható alapállapotban. A tetején levô led villogásából tudhatjuk, hogy a készülék rendben mûködik, természetesen be lehet állítani úgy is, hogy ez a led ne mûködjék, de úgy is, hogy a ledet használjuk, ha hangjelzés nélkül szeretnénk értesülni SMS vagy hívás érkezésérôl. Ilyenkor eltérô színnel: pirosan villog. Az elôlapon lévô kijelzô kivilágítódik, ha a készülékre hívás érkezett, s ilyenkor a naptár helyett a hívó neve lesz látható. SMS érkezésérôl is értesülünk a készenléti képernyô segítségével, ilyenkor boríték tûnik fel a kivilágított kis ablakban. Ha nem fogadtuk a hívást, akkor a „nem fogadott hívás“ animált szöveg jelenik meg, alatta pedig, hogy hány hívást mulasztottunk el. Amikor legközelebb kinyitjuk a telefon fedelét, rögtön be tudunk lépni abba a menüpontba, ahol az utolsó tíz elmulasztott hívásról tárolt információkat találjuk idôrendi sorrendben.
S ha már felnyitottuk az elôlapot, akkor ejtsünk néhány szót a telefon „belsejérôl“ is. Az elegancia természetesen innen sem hiányzik. A gyönyörûen megformált gombok igényesen kialakított mélyedésekben helyezkednek el. Egyetlen hibájuk, hogy kicsit aprók, minek következtében meg kell szokni, hogy ujjheggyel nyomkodjuk ôket. A kijelzô feltûnôen nagy méretû, (kb. 30mm x 28 mm) így azután nagyon jól olvasható, fôképp, ha az állítható idôtartamú háttérvilágítást is igénybe vesszük. Igen praktikus, hogy két apró gumipöcök védi a belsô képernyôt attól, hogy becsukáskor megkarcolják a gombok.
A menüpontjai logikusak, leírás szinte nem is kell hozzá. Ügyességet legfeljebb a csöpp navigáló gombok nyomogatása igényel. A készülék telefonkönyvében 100 hívószámot tudunk eltárolni. A hívásinformációk menüben a már említett nem fogadott hívásokon kívül a tárcsázott és a fogadott hívásokból is tizet-tizet tárol, a hozzá tartozó információkkal együtt. A hívásidôk kijelzését is ebben az almenüben találhatjuk meg, valamint korlátozásokat is itt állíthatunk be, ha nem akarjuk túlköltekezni magunkat.
Üzenetek írását a már többször ismertetett, de sajnos magyarul még mindig nem tudó T9 szótár segítségével, vagy a használhatóbb, billentyû nyomogatásos technikával tehetjük meg. Küldésnél lehetôségünk van arra, hogy eldöntsük, akarjuk-e tárolni az üzenetet vagy küldés után rögtön ki lehet törölni. Így megakadályozhatjuk, hogy folyton megteljen az üzenetek tárolására szolgáló memória területünk. Öt darab elôre megírt sablonszöveg tárolására is van mód.
A csengôhangok közül 48 darab áll rendelkezésünkre és még további 2 dallamot magunk is komponálhatunk. Ha nem akarjuk zavarni környezetünket a csengetéssel, akkor átválthatunk rezgôre vagy csak fényjelzésre. Normál környezetben a rezeg majd csenget igen jól használható a bejövô hívás jelzésére. Zajos és fôleg remegésektôl sem mentes környezethez nem elég erôs a rezgés. Például a körúti villamoson csak akkor érzékelhetô, ha szorosan hozzánk ér a telefon, vagyis belsô- vagy nadrágzsebben tartjuk. Beállítható egy percjelzô, ami afféle digitális homokórának tekinthetô, vagyis a kívánt idôközönként jelez, figyelmeztetve, hogy az idô múlása telefonálás közben a számlánk növekedését jelenti. Ugyancsak hasznosnak találtuk a kapcsolásjelzô hangot, ami jelzi, hogy a hívott fél fogadta illetve bontotta a hívást Ez leginkább zajos környezetben vagy gyenge térerô esetén praktikus: a jelzôhang segítségével rögtön észrevesszük, amikor felépül illetve megszakad a hívás.
A beállítások menüpontban lehet aktiválni az IrDA portot, aminek segítségével számítógéphez kapcsolható a telefon és segítségével egy modemes összeköttetést lehet felépíteni. Sajnos a naplófunkció szinkronizálására vagy hívószám átküldésére alkalmas lehetôséget nem találtunk. Ennek az is lehet az oka, hogy mostanában egyre kevesebb készülékbe építenek IrDA portot, tehát a saját vagy mások számainak átküldése az infra kapcsolón keresztül nem túl nagy jelentôséggel bír.
Ebben a menüpontban állítható be a nyelv, a világítás hossza, a mûködésjelzô fény be- illetve kikapcsolása, valamint az aktív flip.
A naplószerkesztôben több hasznos és talán kevésbé szükséges funkció is található. Így létezik egy programtervezô, ami a menedzser kalkulátort teszi fölöslegessé. Ezt a funkciót a kevésbé hasznosak közé sorolnánk, mert a képernyô mérete meglehetôsen korlátozza a feljegyzések olvashatóságát. A jegyzetek viszont hasznosak lehetnek, ha éppen nincs nálunk papír és ceruza. Ugyancsak fontos funkció az ébresztô különösen azoknak, akik gyakran utaznak és így megspórolhatják az ébresztô óra cipelést.
Végül de nem utolsó sorban a wap: a készüléken Phone.com 4.1 verziószámú programjával wapozhatunk. A képernyô jó tulajdonságainak köszönhetôen kellemesen lehet böngészni. Ami hiányzott, hogy nem lehet elmenteni a végre megtalált honlapot. Csekély vigasz, hogy a beírásnál legalább annyi segítséget kapunk, hogy a szimbólumokat nem kell rengeteg gombnyomással megkeresni, hanem a jobb oldali programbillentyû és jó esetben egy vagy két billentyû megnyomásával leírhatók.
Végezetül mindenkinek ajánlom ezt a készüléket, aki sikereket akar elérni társaságban a telefonjával, az elmúlt hetek tapasztalatai szerint, az elegáns készülék látványa mindenkit meglep.

Gy. E.