|
Megalakult a Hírközlési Döntôbizottság
Vitás esetek bírái
Több fontos esemény zajlott le az elmúlt hetekben a Hírközlési Felügyelettel kapcsolatban. Elôször is, az Egységes Hírközlési Törvényben megfogalmazottaknak megfelelôen kihirdették és elbírálták azt a pályázatot, amelynek eredményeképpen hatévi idôtartamra megválasztották a HIF elnökét. A pozíciót Frischmann Gábor, a korábbi elnök nyerte el, s hivatalából az említett hat év leteltét megelôzôen csak a törvényben meghatározott esetekben mozdítható el.
Az EHT kapcsán a HIF elnöke elôtt komoly szervezetátalakítási feladatok is állnak. A HIF az új struktúrában az alábbiak szerint épül fel. A Hírközlési Döntôbizottság (HDB) a piaci szereplôk egymás közötti ügyeivel foglalkozik. Ide tartoznak például az elvi jelentôségû ügyek, az egyeztetô eljárások, a jelentôs piaci erôvel rendelkezô szolgáltató(k) meghatározása, a hálózatok összekapcsolására vonatkozó referencia ajánlatok és a helyi hurok megosztására vonatkozó referencia ajánlatok elbírálása, valamint a jogvitás ügyek.
A Hírközlési Fôfelügyelet (HFF) feladata a szabályozási hurok zárása, szakértôi munkák elvégzése. A Hírközlési Területi Hivatal (HTH) foglalkozik a piaci szereplôk egyéni ügyeivel, mint például a különbözô engedélykérelmek elbírálása, frekvenciahasználati kérelmek, annak vizsgálata, hogy a szolgáltató a törvényben foglaltaknak megfelelôen jár-e el és hasonlók.
A Hírközlési Döntôbizottság tagjait pályázat útján a HIF elnöke választotta ki, a tagokat minimum két évre nevezik ki. A HDB-nek minimum 12, maximum 24 tagja lehet. Elsô körben 13 tagot választott ki az elnök, akiket idôközben be is iktattak tisztségükbe. A HDB háromféle döntési mechanizmussal mûködhet. Teljes ülésen dönthetnek például elvi jelentôségû ügyekben, mint a jelentôs piaci erôvel bíró szolgáltató meghatározása. Más vitás ügyekben a HIF elnöke jelöli ki a 3 tagú eljáró tanácsot, ugyanakkor az elnök konkrét ügyekben konkrét utasítást a tanács tagjainak nem adhat. A harmadik lehetôség, hogy egy HDB tagot jelölnek ki valamely, piaci szereplôk között felmerült vitás ügy rendezésére. A HDB megkapta elsô feladatát is: már tanulmányozzák a Matáv helyi hurok megosztására (RUO) vonatkozó referencia ajánlatát.
Mint azt Frischmann Gábor elmondta, nem minden tagot két évre neveztek ki, hiszen nem lenne szerencsés, ha egyszerre szûnne meg mindenkinek a megbízatása. Az elnök megjegyezte azt is, hogy örömmel venne a HDB tagjai között több szakmai nagyágyút is, de megérti, hogy a HDB tagoknak adható köztisztviselôi bérezés nem versenyképes a távközlési üzleti szférában elérhetô keresetekkel.
Végül, de nem utolsósorban, a HIF-fel kapcsolatos hír, hogy október 3-ával megszerezték az ISO 9001-es minôsítést, mégpedig annak legfrissebb, 2001-es szabványa alapján.
A hírközlési döntôbizottság tagjai
Tag Tapasztalat Aranyosné dr. Börcs Janka távközlési jog, hírközlés-szabályozás Dr. Búza Zsuzsa versenyjog, gazdasági jog Dr. Csorba Imre közgazdasági elemzés, üzleti modellezés Dömötörné dr. Ács Katalin hírközlési jog, eljárási jog Horváth Marcell EU jog, jelentôs piaci erô, hálózati szerzôdések Hidasi István hírközlésgazdaság, piacszabályozás Dr. Lénárd Réka versenyjog, bírói gyakorlat Dr. Megyeri Ernô mûszaki, üzleti vezetés Dr. Nagy Jolán hatósági eljárásjog, bírói gyakorlat Parrag Gábor hírközlési hatósági eljárások, egyeztetés Dr. Somogyi András EU szabályozás, jelentôs piaci erô, hálózati szerzôdések Dr. Szilágyi Sándor mûszaki és rendszer szabályozás Tamás István mûszaki, üzleti tervezés, elemzés
(-i s)