|
Wharton-díj a Matávnak
Több százból a dobogón
Újabb dicsôséget ért el a Matáv, amikor május 16-án Párizsban, a Versailles-i kastélyban rendezett ünnepségen a "Wharton Infosys Business Transformation Award" díj harmadik helyezéséért járó elismerést vehette át Werle Zoltán, a Matáv Beszerzési igazgatóságának igazgatója. Az amerikai innovációs díjat több száz külföldi pályázó közül érdemelte ki a magyar távközlési cég.
A Matáv halmozta az elismeréseket az utóbbi években, hiszen számos szakmai és társadalmi díjat is elnyert. Kiemelkedik ezek közül a Financial Times Globális Távközlési Díja, valamint az egykori Közlekedési-, Hírközlési- és Vízügyi Minisztérium Innovációs Díja. Más díjak mellett a Matávnak 1999-ben odaítélték az évtized közép-európai vállalata címet is.
- Miféle ez az itthon kevéssé ismert díj? - kérdeztük az igazgatót.
- Külföldön, fôleg az Egyesült Államokban valóban jobban ismerik a Wharton-díjat, s igen nagyra értékelik azokat a vállalatokat, amelyek elnyerik azt. A díjat az amerikai Infosys informatikai vállalat és a Pennsylvania Egyetem Wharton Innovációs Központja közösen alapította azon vállalatok számára, amelyek a korszerû technológia kreatív alkalmazásában a legjobb eredményeket érik el. Az Infosys vállalat elég széles körben ismert a világon, a Pennsylvania Egyetem pedig egyike az Egyesült Államok leghíresebb egyetemeinek: a mintegy ezer MBA-képzést nyújtó intézmény közül az elsô öt közé rangsorolják. A Wharton-díj odaítélésénél az üzleti folyamatok átalakítását, az innovációs készséget, az új paradigmák és elvek alkalmazását veszik figyelembe.
- Kik és hogyan vesznek részt a pályázaton?
- Az Infosys és a Wharton immár évek óta minden esztendôben interneten keresztül hirdeti meg a pályázatot, amelyre azok a cégek nevezhetnek be, amelyek a világ kétezer legjobb vállalata közé tartoznak. Külön értékelik és díjazzák az észak-amerikai vállalatokat, illetve az összes többi céget, amely nem észak-amerikai. A Matáv természetesen az utóbbiak között versenyzett.
Három kategóriában osztanak ki díjakat. Az egyik a Business Transformation Award, amely magyarul vállalati üzleti transzformációs díjat jelent - ebben a kategóriában lett harmadik a Matáv. A másik kategóriában a legjobb technológiai projektet díjazzák, míg a harmadikban úgynevezett technológiai váltási személyiségi díjat osztanak ki. Ez utóbbi kategóriában önként és személyesen jelentkezhetnek a pályázók (általában vállalatvezetôk), illetve ajánlhatják ôket. A mostani versenyre is a világ minden részérôl érkeztek pályázatok, s valóban dicsôség a Matáv számára, hogy kategóriájában a több száz vállalat közül harmadik helyezést ért el.
- Mi alapján nevezett be a Matáv a versenyre?
- A Matáv figyelmét 2002-ben a beszerzési folyamatok elektronizálásában elért eredményei alapján Esther Dyson ismert amerikai internetszakértô hívta fel a pályázat lehetôségére. Esther Dyson többször járt már Magyarországon, és a Matávnál is, ahol elôadást tartott. Pályázatunkban felsoroltuk a beszerzési folyamataink elektronizálásában elért eredményeinket, illetve azt, hogy mit tett a Matáv az elmúlt négy évben ezen a téren.
Ezek közé tartozik a rEDInet, amely elektronikus adatkapcsolatot biztosít EDI technológiával. A WebEDI esetében szintén elektronikus formában történik adatcsere az interneten két fél között, mûködtetése azonban lényegesen olcsóbb, mint a rEDInet. Elôször a cégen belül, késôbb külsô ügyfelek számára is bevezettük ezt a szolgáltatást. Az online Marketplace az internet segítségével történô úgynevezett holland - vagyis fordított - licit, ami azt jelenti, hogy a beszerzô cég interneten keresztül hirdeti meg a licitálást, ami a szokástól eltérôen nem a kisebb összegtôl halad a nagyobb felé, hanem fordítva. A szolgáltatás bevezetése világszínvonalat jelent.
A Matáv belsô ügyfelei már használják az elektronikus katalógust; az elektronikus megrendelést; az elektronikus szerzôdés nyilvántartó rendszert; valamint egy logisztikai folyamatot támogató rendszert. Ezek a szolgáltatások világszínvonalat jelentenek, s ezek alkalmazásával a Matáv nemcsak Magyarországon, hanem Európában is élen jár.
- Kik voltak a zsûri tagjai?
- Valamennyien neves, ismert szakemberek. A zsûri tagjai a Wharton Oktatási Központ, az Infosys, az Office Depot, a UPC és más nagyvállalatok vezetô tisztségviselôi voltak. Felkérésükre a Matáv bemutatta a társaság általános helyzetét, az eddig elért eredményeket és a beszerzési folyamatok elektronizálásának elemeit.
A zsûri tagjai elsôsorban arra voltak kíváncsiak, hogy a cég az új technológiákat hogyan alkalmazza a mindennapi üzleti tevékenységében. Az amerikai innovációs díj elnyerésével a Matáv bizonyította, hogy képes a legújabb technológiákat gyorsan bevezetni, és magas színvonalon használni.
- Mit hoz a díj elnyerése a Matáv számára az üzleti világban?
- Mindenképpen komoly rangot jelent, hiszen sok száz, köztük jelentôs külföldi vállalatot elôztünk meg a versenyben. Eredményünk most folyamatosan látható, olvasható az interneten (www.infosys.com/wibta). Különösen nagy rang ez azért, mert az Egyesült Államok abszolút a világ élén jár a távközlés, informatika terén, az internet elterjesztésében. A Matáv ismertsége és megbecsültsége tovább nôtt a díj elnyerésével: a szakemberek még inkább elismerik azt, hogy a vállalat innovatív, tevékenysége során használja az új módszereket, technológiákat.
Ugyanakkor fontosnak tartom megjegyezni, hogy az eredmények elérése érdekében igazi csapatra volt szükség: mindez nem jöhetett volna létre, ha nincs olyan csapat, olyan munkatársak a Matávnál, akik segítik az elképzeléseket, s támogatják megvalósításukat.
J. J.