A hírközlés története

 

A hírközlés története LXVIII.

100 éve született Kozma László

Már hagyomány a sorozatban, hogy a történeti kronológiától függetlenül a jelesebb évfordulókon megemlékezünk a szakma nagy neveirôl. Ezúttal - ha némi késéssel is - Kozma László 100. születésnapja alkalmából cselekszünk így.
Kozma László 1902. november 28-án született Miskolcon, villamosmérnöki oklevelét a brünni egyetemen szerezte meg, miután a Mûegyetemre többszöri próbálkozás után sem vették fel. A köztes idôt az Egyesült Izzóban töltötte, s ennek a cégnek az ajánlására jutott ösztöndíjhoz friss diplomával az antwerpeni Bell Telefon Társaságnál. 1930-tól egészen 1943-ig itt dolgozott és ez idô alatt igen mélyen megismerkedett a telefonközpontok és a távbeszélô hálózatok fejlesztési munkájával. Kutatóként a cég legtermékenyebb mérnöke volt, ebben az idôszakban 37 szabadalom fûzôdött részben vagy egészben a nevéhez. Bár az áramkörtervezésben és hálózati rendszerekben egyaránt járatos Kozma Lászlónak sok újdonságot köszönhetett a cég, 1938-ban - talán éppen nyitott gondolkodása miatt - mégis új feladattal bízták meg.
A mûszaki igazgató felkérésére megkezdte egy, a cég technológiai bázisán megvalósítható elektronikus számítógép megtervezését. A különleges feladatot valószínûleg a közeledô háború szele sodorta asztalára, hiszen a ballisztikai számításoknál nagy jelentôsége volt a gyors és pontos számítási módszereknek. Kozma ezen a téren is sikeresnek mutatkozott, hiszen amellett, hogy a 37 szabadalmából 10 ebben a témában született, maga a berendezés is elkészült három különbözô változatban. Sajnos ezek közül egyik sem élte túl a világháborút. A háború kitörésekor a cég a legfejlettebb változatot hajón igyekezett Amerikába juttatni, de nagy valószínûséggel egy német tengeralattjáró a hajót teljes rakományával együtt elsüllyesztette.
Miután 1940-ben Németország lerohanta Belgiumot és megkezdôdtek a deportálások, a Kozma-családnak is menekülnie kellett. 1942-ben jutottak el Budapestre, de 1944-ben itt is utolérték a deportálások. Mauthausen és Gunskirchen borzalmai után - ha betegen is - de hazatért, itt kellett azonban szembesülnie azzal, hogy két lányán kívül családjából mindenkinek nyoma veszett.
Abban a reményben, hogy felesége talán megmenekült és visszatér Budapestre, Kozma László a budapesti Standard gyárban folytatta tevékenységét. Hatalmas tudása, tapasztalata jól jött a hazai távközlés helyreállításában és a Standard fejlesztési munkáiban egyaránt. Tevékenysége elismeréseként 1948-ban átvehette a Kossuth-díjat, s méltán remélhette, hogy itthon is olyan megbecsülés fogja övezni munkáját, mint a háború elôtt Antwerpenben.
A politika azonban más sorsot írt elô a számára. 1949-ben még részt vett a Mûegyetem Villamosmérnöki karának a létrehozásában, s elvállalta a Vezetékes Híradástechnika Tanszék vezetését. A külföldi tulajdonú vállalatok elleni perek azonban 1949-ben a Standard céget is elérték, s 1949 ôszén Kozma Lászlót - aki akkor a cég mûszaki igazgatója volt - koholt vádak alapján 15 évre elítélték. Hogy szakmai életpályája a drasztikus fordulat ellenére sem szûnt meg, azt kivételes hitének és lelkierejének köszönhette. Kozma a börtönben is igyekezett alkotni, s amint papírhoz és ceruzához jutott, visszatért szakmai világa biztos pontjai közé. 1952 nyarától a váci fegyházból elkerült a budapesti Gyûjtôfogházba, ahol létrehoztak egy mérnöki irodát. Ettôl kezdve az államosított BHG számára végezhetett fejlesztéseket - természetesen név nélkül. 1954-ben szabadlábra helyezték, bár ártatlanságát csak 1989-ben mondták ki, hat évvel halála után.


Pályáját 1955-tôl a Budapesti Mûszaki Egyetemen korábbi tanszékén folytatta, mint tanszékvezetô. Ezen a tanszéken készült el börtönbeli elképzelései alapján 1958-ban a MESz-1, az elsô hazai jelfogós, programozható számítógép. Kozma sokoldalúságát mutatja, hogy nem sokkal késôbb elkészítette az elsô hazai nyelvstatisztikai automatát is. Ennek ellenére azonban fô érdeklôdési területe a távbeszélô-technika maradt. Folytatva tudományos munkásságát, 1961-ben az MTA levelezô tagja, majd 1976-ban rendes tagja lett. Közben azonban gyakorlati ismereteit is széleskörûen kamatoztatta.
Erre különösen nagy szüksége volt a hazai híradás-technikai szakmának akkor, amikor a hatvanas években dönteni kellett abban a kérdésben, milyen rendszerrel korszerûsítsék a rotary rendszerû központokból felépült hazai távbeszélô hálózatot. A német Standard Elektrik Lorenz jelfogós központja mellett akkor jelent meg Angliában az idôosztás elvét alkalmazó, PAM (impulzus amplitúdó-moduláció) alapú fejlesztése, valamint biztató itthoni fejlesztések is folytak ebben az idôben a D470-es crossbar gépre alapozva. Kozma professzor mégis amellett érvelt, hogy a már bevált és megbízhatóan mûködô Ericsson crossbar rendszer bevezetése lehet az egyedül helyes megoldás, mert csak a már mûködô rendszerekre vonatkozóan lehet megfelelô üzembiztonsági, megbízhatósági jellemzôket megállapítani, ami viszont a kielégítô szintû szolgáltatás alapfeltétele.
Kozma László 1983. november 9-én, 81 éves korában hunyt el. Tevékenységét az IEEE Computer Society 1997-ben az egyik legrangosabb számítástechnikai kitüntetéssel, a Computer Pioneer Award díjjal jutalmazta.

dr. Bartolits István