Információtechnológia

Olcsóbb-e a Windows mint a Linux?

Attól függ, ki fizeti a piackutatót...

Még a múlt év végén egy érdekes elemzés látott napvilágot a ZDNet egyik elemzôjének billentyûzetébôl. A http://techupdate.zdnet.com/techupdate/ stories/main/0,14179,2901156,00.html címen elolvasható anyag címe nem kérdésként, hanem kijelentésként hordozza azt a megállapítást, hogy a Windows birtoklási költsége (Total Cost of Ownership ­ TCO) alacsonyabb, mint a linuxos rendszereké. Itt most persze lehetne idézni a cikk kiváltotta olvasói véleményekbôl, melyek a kétkedés és a gúnykacaj szintjén tárgyalják az írás tartalmát, de valószínû, hogy többen ismerik azokat a korábbi publikációkat, melyek éppen ennek ellenkezôjét állítják.
Ilyen a The Registeren az év elején megjelent hír is (www.theregus.com/content/5/24852.html), mely nem kevesebbet állít, mint hogy a közepes méretû rendszerek esetében a TCO harmada a Windows-rendszerekének akkor, ha nyílt forráskódú és linuxos rendszerek futnak. Szintén idekívánkozik egy másik tanulmány, mely a www.agenda.si/whitepapers/rh.tco.pdf címen volt elérhetô, és ami azt taglalja, hogy a céges mûködési költségek leszorításának tekintetében jelentôs szerepet kaphat a Linux és az azon futó rendszerek bevezetése. Persze ez ellen az IDC-tanulmány ellen felhozhatná bárki, hogy a RedHat szponzorálta, tehát elfogult. Erre még visszatérünk egy kicsit késôbb. Az azonban kétségtelen, hogy olyan cégek példái támasztják alá, mint az Amazon.com. Ô publikálta, hogy dollármilliókat takarított meg a linuxosítással, vagy a Toyota illetve a Daimler-Chrysler, ahol szintén a nyílt forráskód mellett tették le a voksot ­ és valószínûleg nem azért, mert nem értenek az üzleti kimutatások kezeléséhez. A közigazgatásban dolgozók szintén több helyen a Linux-ra szavaztak. Még Florida egyes helyein is, ahol azért aligha a Windows-dobozok szállítási, vagy netán honosítási problémái váltották ki ezt a döntést.
Természetesen bárki felhozhatja itt érvként, hogy rengeteg nagy rendszer fut Windows alapokon, és ez igaz is. Csakhogy azokat a Windows-rendszereket nem a beruházásukkor még tényleg gyerekcipôben járó Linux ellenében választották ki, hanem nem egy esetben zöldmezôsen építették meg. Ugyanakkor az utóbbi idôben gyûlnek a példák arra, amikor a Windows helyett választják a Linux-ot és a nyílt forráskódot.
Ebben természetesen szerepet kaphatnak a szubjektív ellenérzések is, mint a biztonsági fenntartások, az erôszakos piacpolitika szülte antipátia. De ezek elsôsorban a kisebb cégeknél "játszhatnak" szerepet. Ott, ahol csak néhány gép sorsában kell dönteni, és ahol a PAS (Police Aided Sales), illetve a részben a BSA-val támogatott LAS (Lawyer Aided Sales) ellenszenvet kiváltó hatása lényegesen erôsebb lehet. Akkor azonban hogy jött ki az IDC-nek az, hogy a Windows az olcsóbb? ­ kérdezhetnénk jogosan. Magáról a a Windows 2000, illetve a Linux összehasonlítását tartalmazó IDC-tanulmányról a ZDNet elôször 2002. december 3-án emlékezett meg (http://zdnet.com.com/2100-1104-975848.html), de Ballmer mintha már egy hónappal korábban is hasonlókat mondott volna ("Outright lies, like Ballmer's claim that Windows is, overall, cheaper than Linux also haven't been playing well, the researchers discovered." ­ www.theregister. co.uk/content/4/28008.html). A Computeruser szakértôje (www.computeruser.com/articles/daily/8,6,1,1209,02. html) szerint ez néhány esetben akár igaz is lehet, és ezzel nincs is probléma. Elvégre az informatika tényleg az a tipikus terület, ahol akár többeknek is egyszerre lehet igazuk egy ilyen kérdésben, mivel nem mindegy a cégméret, a rendszerméret, az elvárt teljesítôképesség, az alkalmazott hardverkonfiguráció és még lehetne sorolni. De éppen ezért egyik oldalra sem tehetô le különösen általánosságban, egyértelmûen a voks, hogy melyik az olcsóbb.
Kár, hogy az IDC ezt mégis így megteszi. Korábban a RedHat szponzorálásával készült tanulmányban a Linux mellé szavazott. Most a Windows-t hozta ki gyôztesnek. Talán fel sem kell tenni azt az álnaiv kérdést, hogy ezt a tanulmányt ki szponzorálta. Ahogy azt az eWeek-en el is olvashatjuk (www.eweek.com/article2/0,3959,741723,00. asp), természetesen a Microsoft. Így a címben feltett kérdésre a válasz úgy is megfogalmazható, hogy amennyiben a Microsoft kérdezi, akkor igen, a Windows az olcsóbb. Különben meg talán a Linux, vagy éppen a Mac OS (is...).

Simay Endre István