Mobil kommunikáció

Új vezetô a HUNSAT élén

Privát ûrtávközlés

 

Idén január elsejétôl új igazgató áll az ûrtávközléssel foglalkozó HUNSAT Egyesülés élén: dr. Székelyhídi Tibort az Egyesülés két tulajdonosa, a Matáv és az Antenna Hungária egymással egyetértésben jelölte a posztra. A váltás oka, hogy az Egyesülés korábbi vezetôjének, Hazai Istvánnak lejárt a határozott idejû megbízása, s mivel betöltötte a nyugdíjkorhatárt is, nyugállományba vonult.
Az Egyesülés élére most olyan vezetôt kerestek a tulajdonosok, aki részint jogász, mert jó néhány jogi feladattal kell megbirkóznia a szervezetnek, részint kellô ismerettel és tapasztalattal rendelkezik az Egyesülésrôl, illetve a szervezeti átalakítás folyamatáról. Dr. Székelyhídi Tibor személyét - bár új pozíciója mellett megtartja a jelenlegi beosztását is, azaz a Matáv Csoport jogi ágazatának igazgatóhelyettese marad - elfogadta az Antenna Hungária is, mivel az új vezetô megfelelô jogi tapasztalattal rendelkezik, s jól ismeri a szervezetet, hiszen 1994 óta a HUNSAT Egyesülés igazgatóságának tagja is.
- Mit kell tudni a HUNSAT Egyesülésrôl?
- Az ûrtávközléssel foglalkozó szervezet 1992-ben alakult meg, s már akkor is a Matáv és az Antenna Hungária 50-50 százalékos tulajdonában volt. A HUNSAT a magyar nyelvû mûsorok sugárzásának feladatát látja el. Az elôzményekhez hozzátartozik: az európai államok abban az idôben hozták létre az Eutelsat, az Intelsat és az Inmarsat szervezeteket azzal a céllal, hogy távközlésre, mûsorszórásra alkalmas mûholdakat üzemeltessenek. A mûholdak feladata, hogy onnan egy meghatározott területre jeleket bocsássanak ki, s ezeket foghassák az adott térségben. A mûsorszórásra alkalmas mûholdak segítségével fogható számos magyar és külföldi televíziós csatorna mûsora. Nos, a magyar kormány is csatlakozott az Eutelsathoz, az Intelsathoz, késôbb pedig az Inmarsathoz. Vállalta, hogy a magyarországi fogyasztók is igénybe vehetik az Eutelsat szolgáltatásait. Ezek után a kormány felkérte a Matávot és az Antenna Hungáriát, hogy hozzák létre a HUNSAT Egyesülést a szolgáltatások lebonyolítására. Ennek megfelelôen a kormány szerzôdést kötött a HUNSAT-tal, amely megkezdte mûködését. A HUNSAT azonban nemcsak a szolgáltatások igénybevételét biztosította az évek során, hanem befektetôként tulajdont is szerzett ezekben az ûrtávközlési szervezetekben.
- Milyen konkrét feladatokat lát el a HUNSAT?
- A magyar mûsorszórók és a távközlési cégek a HUNSAT-on keresztül vehetik igénybe a mûholdas szolgáltatásokat. A Duna tévé mûsorait például az Eutelsat mûholdjáról sugározzák a közép-kelet-európai térségbe, ennek köszönhetôen láthatja és hallhatja az adásokat a térség magyarsága. A HUNSAT ilyen módon közvetítô szerepet játszik a mûsorszórást igénylô cégek és az európai mûholdas szervezetek között.
- Mi a mostani változás lényege?
- Az Eutelsatot és az Intelsatot 2001-ben privatizálták, ami jelentôs változást jelent. Korábban ezek államok feletti szervezetek voltak, most pedig azoknak a tulajdonába kerültek, akik létrehozták ôket. Magyarországon befektetéseire tekintettel a HUNSAT lett a tulajdonos, de van olyan európai ország, ahol az állam a tulajdonos. Az Eutelsat és az Intelsat tehát magánszervezetek lettek, a kockázat a tulajdonosoké. A tevékenység ugyanaz, mint korábban volt, de a felelôsség már az Eutelsaté és az Intelsaté, a kormányok már nem felelnek a mûködésükért.
- Miért egyesülés formájában mûködik a HUNSAT?
- Az egyesülés olyan gazdasági forma, amely a tulajdonosok érdekében koordinációt végez, s nem elsôsorban nyereségre törekszik. A HUNSAT-tal is ez volt a helyzet, bár kétségtelen tény, hogy az indulást követô rövid idôn belül a szervezet már nyereségessé vált. Ez a kilencvenes évek elején hirtelen megnövekedett mûholdas szolgáltatások iránti igénnyel magyarázható. Az árak egyre jobban megközelítették azt a mértéket, hogy összehasonlíthatóvá váltak más megoldásokkal, azaz "földön járókká váltak". Az egyesülés tevékenysége tehát túlnôtte a koordinációs feladatok körét, ezért vált most szükségessé a szervezet átalakítása.
- Hogyan alakítják át az egyesülést?
- A Matáv és az Antenna Hungária elhatározta, hogy a szervezetet részvénytársasággá alakítja át, mert ez felel meg a nyereséges vállalat formájának. Az átalakítás most van folyamatban, a cég valószínûleg márciusban már bejegyzett részvénytársaságként mûködik tovább. A HUNSAT jelenleg is a két szervezethez - az Eutelsathoz és az Intelsathoz - való hozzáférést segíti elô azok számára, akik ezt kérik. A társaság fô célja, hogy nyereségesen mûködjön, illetve új tevékenységekkel bôvítse szolgáltatásainak körét.

 Életút

Dr. Székelyhídi Tibor (50) az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi karán folytatta tanulmányait 1975 és 1980 között, majd 1983-ban jogtanácsosi szakvizsgát tett. 1987 és 1990 között a POTIBER Posta Beruházó- és Tervez_intézet osztályvezetôje_ volt, utána 1993-ig a POTI Távközlési Tervezô Kft. jogi irodavezetôje. 1994 és 1997 között a Matáv Rt. Befektetési Portfólió ágazati igazgatói pozícióját töltötte be. 1999-tôl 2001-ig az Elsô Pesti Telefontársaság vezérigazgatója volt, 2001 és 2002 között pedig a ProMoKom Professzionális Mobil Kommunikációs Rt.-t irányította. Jelenleg a Matáv Csoport jogi ágazatának igazgatóhelyettese.

Csarnai Attila