Teszteltük

Teszteltük: Nokia 6610 mobiltelefon

Színes, képes, hangos


Két röpke hétre volt szerencséje szerkesztôségünknek vendégül látni a Nokia 6610-es készülékét. A Nokia 6xxx sorozatának korábbi tagjaihoz hasonlóan ezt a készüléket is igényes felhasználóknak szánták. Akik néha Amerikában is megfordulnak, könnyebben megoldhatják kommunikációs nehézségeiket a Nokia 6610-zel, mert mindhárom GSM sávon képes mûködni, azaz 900, 1800 és 1900 MHz-en egyaránt használható.
Az adatátvitel csomagkapcsolt GPRS és nagy sebességû vonalkapcsolt módon is (HSCSD - 43,3 kbs) létrejöhet. A számítógépekhez infraporttal vagy adatkábellel csatlakozhatunk. Az adatkábel a számítógépünk USB portját köti össze a mobil telefonunkkal. A Nokiások által már régebbrôl jól ismert PC-Suite program segítségével Java alkalmazásokat telepíthetünk a számítógépünkrôl a telefonra, hangokat és képeket szabhatunk át a készülékünk ízlésének megfelelôen. A "Composer" saját dallamok fabrikálását teszi lehetôvé. Természetesen az átalakított illetve létrehozott képeket, hangokat áttelepíthetjük a telefonunkra. A telefonszerkesztôvel üzeneteket írhatunk, küldhetünk, módosíthatjuk a telefonkönyvet, de a telefonkönyv és az üzenetküldô beállításait is változtathatjuk. S végül, de nem utolsósorban a mobil adatkapcsolatokhoz szükséges modem beállításokat is ezzel a programmal végezhetjük el.
A csatlakoztatási lehetôségek után nézzük a külcsínt! A készülék mérete optimálisnak tûnik: se nem túl nagy, se nem túl kicsi. Képernyô része picit nagyobb és szélesebb, mint a számbillentyûzet része, ezért egykezes használat esetén meg kell szokni a helyes tartást, nehogy kibillenjék a kezünkbôl. Az övet és zsebekkel teli öltönyt ritkábban hordó nôk számára öröm, hogy a készüléket fel lehet fûzni hordszíjra, s így nyakba akasztható.
Lassan kikristályosodik, hogy melyek a legjobban használható kezelôgombok! A Nokia 6610-esnél maximálisan elégedettek voltunk a gombok mûködésével és elhelyezésével: a kijelzô alatt, középen egy nagyobbacska navigációs gomb helyezkedik el, s mellette két oldalon a legfontosabb kezelô gombok a menüválasztáshoz és a hívások indításához, bontásához stb.
Az ötsoros, színes, grafikus kijelzôn megjelenített képek jól felismerhetôek. Ez azért sem mellékes, mert a készülék MMS üzenetek küldésére és fogadására is alkalmas.
Sajnos, az ehhez a készülékhez is csatlakoztatható Camera Headsetet tesztelésre még nem tudtuk megszerezni, tehát ahhoz, hogy a képeink a telefonba kerüljenek, egyéb eszközöket, illetve szolgáltatásokat is igénybe kell vennünk. (Például a cikk elején említett PC Suite programot vagy a Pannon GSM MMS album szolgáltatását (lásd a szolgáltatásról szóló cikkünket), ahonnan korábbi képeinket visszaküldhetjük, stb.)
A készülék rugalmasan osztja meg a rendelkezésre álló memóriát a különbözô alkalmazások (telefonkönyv, képek, hangfájlok) között. A szolgáltatók pedig igyekeznek gondoskodni arról, hogy átmenti tároló kapacitás hiány esetén is valahogyan hozzájussunk a multimédiás üzenetünkhöz. (Pl.: Pannon GSM-MMS album.)
Örvendetes hír, hogy a hazai szolgáltatók közül a Westel és a Pannon hálózatán keresztül is tudunk MMS-eket küldeni, sôt 2002 karácsonya óta a két hálózat között is mûködik a szolgáltatás. (Tesztünk készítése óta a Vodafone is bejelentette MMS szolgáltatását.) Több országgal kötöttek már a szolgáltatók GPRS roaming szerzôdést is, tehát annak sincs akadálya, hogy családtagjainktól, kollégáinktól külföldrôl kapjunk MMS-eket. Tapasztalataink szerint a gyártók és szolgáltatók lassan kiküszöbölik a kompatibilitási hiányosságokat.
Természetesen a "jó öreg" SMS azért ugyanúgy küldhetô a készülékrôl. Az SMS (és persze az MMS) írást is segítô prediktív szótárat is igénybe vehetjük. Már többször leírtuk, de megint muszáj megemlítenünk, hogy a Nokiákba épített magyar nyelvû prediktív szótár nagyon jól használható. Ha SMS-ben szeretnénk csevegni, vagyis, ha egymás után, kérdezz-felelek módon, több SMS-t szeretnénk váltani valakivel, akkor praktikus az SMS chat funkciót választani.
Elôjegyzési naptárként is használhatjuk a telefont. Ha csak néhány eseményt, tennivalót szeretnénk feljegyezni, annak megjelenítésére, kezelésére még alkalmas a telefon kijelzôje, de ez a menüpont nincs azonos súlycsoportban egy palmtoppal vagy szervezôvel.
Ha játékkal szeretnénk tölteni idônket, akkor két játékot találunk a készülékünkön, de további játékok letöltése is lehetséges. A letölthetô játékok keresésével nem is kell bíbelôdnünk, egy-két csatlakozási helyet a játékok menü egyik almenüjében is megtalálunk.
Az információszerzés és/vagy szórakozás klasszikus módja a rádiózás. A Nokia 6610-ben beépített sztereó FM rádiót is találunk. A rádiót a fülhallgató csatlakoztatásával tudjuk üzembe helyezni. A fülhallgató zsinórja egyben a rádió antennája. Ezt tudva már nem csodálkozunk azon, hogy kihangosított üzemmódra átkapcsolva is hallgathatjuk a rádiót, de ha a fülhallgatót levesszük, akkor azonnal elhallgat.
Még nem telt el egy év az MMS világpremierje óta, s egyre másra jelennek meg az MMS képes készülékek. A szolgáltatás sikeréhez minden bizonnyal hozzájárul, ha elérhetô áron lehet kapni egyéb hasznos szolgáltatást is tudó MMS képes készülékeket.

 Elônyök

Többszólamú csengôhangok
Magyar prediktív szótár
MMS küldés és fogadás
Kihangosító
FM rádió

Hátrányok

Az új "PopPort" fülhallgató, adatkábel csatlakoztatása
figyelmet, türelmet igényel
Hangvezérlés, hangfelvétel, hang hívás hiánya
Billentyûzet feliratozása rosszul látható és gyorsan kopik.
Saját dallamírási lehetôség csak PC Suite-on keresztül

Gy. E.