Interjú

Tarifák, monopólium, verseny

Emeltdíjas szolgáltatók

Több témában is joggal kíváncsiak lapunk olvasói az elmúlt hónapok fejleményeinek, illetve „nem történéseinek" tükrében a szaktárca illetékeseinek véleményére. Ezért megkerestük Bölcskei Imrét, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium hírközlési helyettes államtitkárát. Elsôként arról faggattuk, miért húzódik már hosszú hónapok óta az 1800 megahertzes rádiótelefon szolgáltatás pályázatának kiírása?

&endash; Még a múlt év nyarára elkészült egy adott koncepció a tender kiírásának szempontjaival kapcsolatosan. Különbözô fórumokon megvitattuk a koncepciót, s az észrevételek alapján októberre elkészült egy tervezet. Azonban idôközben számos megkeresés érkezett a potenciális pályázóktól, amelyek mind azt célozták, hogy az újonnan piacra lépô szolgáltató számára biztosítsuk az „egyenlô pályák, egyenlô esélyek" elv megvalósulását. A kérést végülis indokoltnak tartottuk, azonban a már piacon levô szolgáltatók versenyelônyét leginkább úgy lehet „korrigálni", hogy az új szolgáltató is kaphat a 900-as sávon egy bizonyos sávszélességet. Erre végülis a legkivitelezhetôbb megoldásként a Matáv által használt sáv fokozatos felszabadítása adódott. A tárgyalások nem voltak egyszerûek, hiszen az RLL-t szállító Motorolát is a tárgyalóasztal mellé kellett ültetni. Mire ezek a sorok megjelennek, addigra a tárgyalások vélhetôleg lezárulnak, s a várható megállapodás értelmében a Matáv idén kivonul az RLL-el Budapestrôl, és országosan évrôl-évre 1 megahertzes sávot felszabadít. Ezzel együtt a mostani két GSM szolgáltatóval is új megállapodást kell kötnünk a koncessziós szerzôdésük módosításával.

&endash; Mi indokolja a jelenlegi szolgáltatók szerzôdésének módosítását?

&endash; Azokban eredetileg a KHVM azt vállalta, hogy 900 megahertzen nem enged új piaci szereplôt 2003. novemberig a mobiltelefon piacra, s ekkor a két cégnek a 900-as frekvenciákra elôvásárlási joga van. Errôl most lemondanak, értelemszerûen, ha pályázataik a kiírás feltételeit teljesítik, az 1800-as frekvencián kárpótolhatják magukat. A koncessziós szerzôdés mellett a távközlési törvényt is módosítani kellett, így lehetôvé válik számukra, hogy az 1800-as szolgáltatás nyújtására nem kell majd új céget alapítaniuk.

&endash; A hányatott sorsú Antenna Hungária milyen szerepet kaphat majd az új szolgáltatásban?

&endash; A kiírásban testet fog ölteni az a kitétel, hogy az Antenna Hungáriát, valamint a Magyar Postát be kell vonni a piacra újonnan belépô szolgáltató vállalatba. Ezen a területen vannak bizonyos részletkérdések, amelyeket még tisztázni kell. Mindenesetre már tényleg csak egy-két hét lehet hátra a pályázat kiírásáig.

&endash; Számos kérdést vet fel egy idei változás, az új tarifákkal, az idôalapú számlázással kapcsolatban. Az elôfizetôk nem értik, miért kellett megszüntetni az elôfizetôi kedvezményt? Ez összességében a telefontársaságoknak legalább évi 6 milliárd forint „ajándékot" jelent a felhasználók pénztárcájának a rovására!

&endash; Az eredeti javaslatban már benne volt a díjkedvezmény megszüntetése, bár a tárcaközi egyeztetés során még megmaradt a tarifajavaslatban. Azonban a végsô államigazgatási eljárásban többen megkritizálták a tarifajavaslatot. Egyrészt a díjkedvezmény már a korábbi rendszerben is zavaró elem volt a különbözô díjak kiszámításában, és az elôfizetôk számára is nehezen áttekinthetôvé tette a számlákat. Másrészt a díjkiegyenlítési folyamatnak is gyenge pontja volt az elôfizetôi kedvezmény. Kompromisszumként ez kikerült a rendeletbôl, cserébe a helyi díjak emelése sehol sem lépte túl átlagban a 20 százalékot. A havi elôfizetési díjak is kisebb mértékben, csak körülbelül 10 százalékkal nôttek meg a korábbi bruttó értékhez képest. Az EU csatlakozásunk kapcsán a távközlési tarifákban költségorientált díjkiegyenlítést kell megcsinálnunk 2002-ig. Ehhez a folyamathoz illeszkedett a díjkedvezmény megszüntetése is.

&endash; Az óceán túlpartján pedig nem ritka az a gyakorlat, hogy egy bizonyos havi díj megfizetése mellett a helyi beszélgetések már ingyenesek...

&endash; Valóban így van, havi 25 dollárnak megfelelô összegért az USÁ-ban számos területen helyi viszonylatban ingyen lehet telefonálni. Azonban ez a 25 dollár több, mint havi 5 ezer forint, ha itt ennyi lenne a havi elôfizetési díj, itt is ingyen adnák a helyi hívásokat &endash; mindazoknak, akik ezt a havi 5 ezer forintot ki bírnák fizetni...

&endash; Érdekes kérdést vet fel a Matáv áttérése az idôalapú számlázásra. A korábbi, impulzusalapú számlázási rendben átlagosan legalább 25 százalékosra tehetô arányú volt az a díjelem, amit az elôfizetôk kifizettek, holott nem telefonáltak le &endash; sarkosan fogalmazva, ekkora arányú „jogtalan" bevételi többlete volt a Matávnak. Elôfizetôi szemmel nézve a változatlan összárbevételû díjszámításra áttérés önmagában is „húzós" áremelés, hiszen legalizálja ezt a bizonyos becsült 25 százalékot, s ezt fejelték meg a rendeletileg engedélyezett áremeléssel!

&endash; Az idôalapú számlázásra az áttérés 2000. január elsejével az 1997. évi 31-es rendelet alapján kötelezô a távközlési szolgáltatók számára. A Matáv saját hatáskörében egy évvel korábban megtette ezt a lépést. Ennek során a KHVM 9 hónapig vizsgálta az áttérés terveit, modellszámításokat végzett hívásidô-átlag valószínûségekbôl kiindulva és így tovább. Ennek során bizonyos mértékig figyelembe vettük a korábbi idôszak „túlszámlázását" is. Februártól hat hónap türelmi idô következik, figyeljük, hogy valóban ársemleges-e az áttérés. Amennyiben a szaldó a Matáv számára pozitív, akkor módosítjuk a tarifarendeletet.

&endash; Mennyire van realitása annak, hogy a Matáv monopóliuma egy évvel korábban megszûnik?

&endash; Az EU-csatlakozásunk hipotetikus idôpontja 2002. eleje. Már hivatalosan, írásban is jelezték az EU részérôl, hogy nem indokolt a telekommunikációs liberalizációban a 2002. november elejéig tartó felmentés. Mivel azonban az LTO-knak célszerû átmeneti védelmi idôt biztositani a Matávval szemben, a Matáv monopóliumát az LTO-ké elôtt kell feloldani. A célszerû idôpontnak így 2001. eleje tûnik. Értelemszerûen a koncessziós szerzôdést csak közös megegyezéssel lehet módosítani, de bízunk abban, hogy tudunk olyan megoldást javasolni, amely mindkét fél számára elônyös lesz.

B. J.

honlap, tartalom