Címlapsztori

Dinamikusan növekszik a telekommunikációs szektor

Toplista '98

Idén is némileg kalandos körülmények között született meg a hazai telekommunikációs, informatikai, irodatechnikai vállalkozásokat rangsoroló toplistánk. Miközben örvendetes, hogy számos olyan cég is megadta adatait, amely korábban elzárkózott, nem egy olyan, elsôsorban multinacionális hátterû vállalat akadt, amelyik nem kívánt magyarországi forgalomra vonatkozó adatot megadni. Az esetek döntô többségében azzal az érveléssel, hogy az anyavállalat döntése szerint országra lebontott adatokat nem adnak meg.

Azt gondoljuk, minden olyan vállalat, amelyik itt Magyarországon mûködik, tartozik annyival a nyilvánosságnak, hogy az országunkra vonatkozó adatait nem kezeli titkosan. Egyébiránt különösebb értelme sincs. A Cégbíróság ugyanis egyre jobban mûködik, bár az éves beszámolók feldolgozása és számítógépre vitele még tart, azért számos cég adatát meg tudtuk tôlük szerezni jogszerûen, hiszen ezek nyilvános adatok! Azért is kell a számviteli törvény elôírásait betartva minden év május végéig a Cégbíróságra leadni...

Sajnos, minden igyekezetünk ellenére akadt még legalább egy tucat milliárdos árbevételû vállalkozás, amelynek az adatait nem tudtuk megszerezni. Sebaj, jövôre szeptemberben jelentetjük meg a toplistánkat, és akkor garantáltan nem lesznek titokban tartható adatok. Egyébként a toplistában szereplô vállalatok döntô többsége pozitívan reagált kérésünkre csak kevés olyan céggel találkoztunk, ahol nem egyszerûen elutasítók, hanem (elnézést a kifejezésért) tuskó modorúak voltak. Ezzel együtt egy-két ilyen cég adatát is sikerült megszerezni, mert a cég illetékese arra már nem gondolt, hogy néhány hónappal korábban egy sajtótájékoztatón elmondták a szóban forgó adatot... A táblázatban szereplô adatokkal kapcsolatban érdemes figyelni a jelmagyarázatra is. Több olyan cég volt ugyanis, ahol a telekom-, informatikai ágazatra lebontott adatot nem tudták megadni, csak a vállalat teljes forgalmát. Így érthetô, hogy igen nagy forgalom szerepel például a Philips, vagy a Samsung neve mellett, míg például a Panasonic ágazatra szóló adatot tudott megadni. Ezek a körülmények bizonyos fokig megnehezítik az adatsorok értelmezését, de azért valamifajta támpontot mégiscsak nyújtanak az adott céggel kapcsolatban. (Különben is, a konvergenciának hála, no meg Bill Gates megvalósulni látszó álmainak, lassan már a porszívókban, mikrosütôkben és hûtôszekrényekben is Windows CE fog futni, így az egyes szektorok közötti határok tényleg eltûnnek majd...)

Viszonylag nagy volt az elôzô évi toplistához képest a cégek változása, nemcsak amiatt, hogy most több adatot sikerült összegyûjtenünk. Számos, a tavalyi toplistánkon még szerepelt cég ma már nem létezik, például a Matávnál történt összevonások következtében. Megint más tendenciát mutat egy-egy cég eltûnése a toplistáról, ha a mögöttes ok fúzió, vagy felvásárlás. Erre példa az Optotrans-Rolitron fúzió, ôk már Synergonként szerepelnek az idei táblázatban. Természetesen most is van néhány olyan vállalkozás a toplistán, amelyik már idén felvásárlás, beolvasztás miatt nem létezik, illetve valamely cégcsoport eredményébe olvadt be teljesítményadatuk. Itt megint lehet utalni a Synergon Rt. vállalatfelvásárlási tevékenységére.

A távközlési szektorral kapcsolatban több fontos dologra érdemes odafigyelni. Egyrészt a Matávot illetôen ezek a leányvállalatok nélküli adatok (mire jó, ha valakinek van Matáv részvénye, a részvényesi tájékoztatóban ezek az adatok ugyanis szerepeltetendôk), hiszen ezek véleményünk szerint pontosabban tükrözik egy adott cég teljesítményét, mint a leányvállalatokkal korrigált, konszolidált mutatók. Így bár a Matáv csak nemzetközi szabályok szerinti konszolidált adatot adott meg, mégis a szerintünk fontosabb információ alapján rangsorolhattuk a céget. A pontosság kedvéért azért megadjuk a Matávra vonatkozó konszolidált, leányvállalatok mutatóit is tartalmazó adatot. Eszerint az elmúlt évben a Matáv nettó árbevétele 253 milliárd 948 millió forint volt, 43 millliárd 951 millió forintos adózás elôtti eredmény mellett. Ha a leányvállalatok adataival ezt összevetjük, akkor láthatjuk, hogy a cég teljes nyereségének körülbelül 40 százalékát a leányvállalatok termelték meg. Ha figyelembe vesszük, hogy milyen befektetett tôke áll a leányvállalatok nélküli nyereség mellett, akkor rádöbbenhetünk, hogy az arány még a tíz százalékot sem éri el ­ ebbôl a szempontból pedig azt is mondhatnánk, hogy nem indokoltak a Matávot a tarifák miatt érô támadások.

Talán nem lenne szabad elfelejtkezni arról, hogy a magyar gazdaság nyitott ­ ha nem az lenne, már régen csôdbe mentünk volna ­, ez viszont azzal jár, hogy mindent a világpiaci árakon kell beszerezni, és azokon az árakon tudjuk csak értékesíteni. Ha ez igaz például az üzemanyagokra, akkor miért kellene másként lennie mondjuk a telefontarifáknál? Bár való igaz, hogy a hazai átlagbérszinvonal mellett ezeket az árakat az átlagemberek drágának találják (lásd benzin, lakás, autó és társai) az az út egyszerûen közgazdaságilag sem járható, hogy igazítsuk a bérekhez ôket.

Ettôl persze még a Matáv kitalálhatna olyan struktúrális változtatásokat a tarifapolitikájában, amellyel mondjuk az Internet elterjedését, használatát elôsegíthetné, miközben a befektetett tôkére vetített nyereségrátája nem romlana számottevôen...

A távközlési szolgáltatóvállalatok sorában körülnézve egyértelmûen megállapítható, hogy igazán nyereséges mûfajnak a mobiltelefónia tekinthetô a Matáv távolsági beszédszolgáltatásai mellett. Az LTO-k még mindig jelentôs veszteségek kárán tudják csak növelni bevételeiket, kérdés, hogy milyen körülmények között fordulhatna meg ez a tendencia ­ esetleg más összekapcsolási díjarányok révén, jelentôsen magasabb helyi tarifa mellett, no meg számottevô gazdasági fellendulés esetén. Amennyiben a mobiltelefónia az eddig megszokott ütemben fejlôdik, az egyik GSM szolgáltató, a Westel már az 1998-as árbevételei alapján is megelôzheti az eddigi örök második Magyar Postát.

A távközlési, hiradástechnikai gyártók körében hatalmas léptekkel menetel elôre a Nokia, ha ezt az ütemet tartani tudja, már 1998 végére megelôzheti árbevételben a Siemens Telefongyárat. Nem mindig az a leggazdaságosabb tevékenység persze, ami a nagy forgalommal jár. Ha a toplistánkon szereplô cégek körében készítünk egy listát arról, hogy az árbevételre vetített adózás elôtti nyereség százalékban mekkora, egész meglepô eredményekre juthatunk. A legjobb üzlet ebbôl a szempontból szoftverháznak lenni Graphisoft módra, de igen figyelemre méltó eredményt mondhat magáénak ebbôl a szempontból a Hungarocom, valamint a Hunsat is.

Ezzel át is evezhetünk az informatika vizeire. Számos nagy cég sajnos nem szerepelhetett adathiány miatt toplistánkon (IBM, Compaq, hogy csak kettôt említsünk). Annyit mindenképpen meg tudunk igérni nagy biztonsággal olvasóinknak, hogy jövôre ôk sem kerülhetik el, hogy toplistánkon rangsoroljuk ôket, hiszen a dolog csak azon múlott, hogy az adataik még feldolgozás alatt voltak a Cégbíróságon. Az informatikában érdekelt cégek körében divatos megoldás, hogy a cég által generált forgalom nem feltétlen a hazai cég könyvelésében jelenik meg. Ezért a cégbírósági adatok számos esetben nem tükrözik az adott cég hazai piaci eredményességét. Vannak cégek, ahol csak 10-20 százalék, de más helyeken akár 60-70 százalék is lehet a hazai leányvállalat forgalmában meg nem jelenô gazdasági teljesítmény. Ez nem fekete gazdaságot jelent, pusztán olyan legális könyveléstechnikai megoldásokat, amelyekkel a cégek igyekeznek például költségeiket, közterheiket minimalizálni. Mi mindenesetre jobb híján egyelôre mindenkirôl a Cégbíróságon leadott adatokat igyekszünk összegyûjteni. Ha ezek az értékek aztán látványosan nem egyeznek meg azzal, amit magukról a cégek bevallanak egy-egy sajtótájékoztatón, akkor egy idô után kénytelenek lesznek nyilvánosságra hozni a valós magyarországi forgalmukat is...

Részben ez a magyarázata annak is, hogy papíron a HP 1997-ben kisebb forgalmat ért el, mint 1996-ban. Pedig éppen ellenkezôleg, forgalmukat jelentôsen növelték, csak éppen ennek egy számottevô része nem a magyarországi értékesítési szervezet könyvelésében jelenik meg, bár cégen belül hazánkban generált forgalomként számolják el. Ez érvényes lehet például az IBM Magyarországra is, nem hivatalos helyrôl származó információink szerint a tényleges teljesítményük kétszerese annak, ami a Cégbírósági adatokból hozzáférhetô (lesz ôszre). Érdekes lehet eljátszadozni a nem hivatalosan megtudható adatokkal, eszerint a legnagyobb ötös az informatikai cégek körében (a Compaq-Digital összeolvadás elôtti állapotban!) az alábbi sorrendet mutatja: IBM, HP, Digital, Compaq, Albacomp. Ehhez az illusztris társasághoz úgy tûnik, csatlakozni tud majd a Synergon, a többiek számára más stratégiákat kell kidolgozni a hosszabb távú piacon maradáshoz.

Idén tudunk elôször külön kis rangsort állítani az irodatechnikai cégek között. Ha a Canon is megadná majd az adatait. és a Samsungtól is lenne erre az üzletágra lebontott adat, akkor már viszonylag teljes körû rangsorolást tudnánk adni ebbôl a körbôl is.

Külön örülünk annak, hogy idén már két olyan céget is üdvözölhetünk toplistánkon, amelyek elsô ránézésre kakukktojásnak tekinthetôk. A Coopers&Lybrand Dynasoft Rt.-rôl (pontosabban új nevén PriceWaterhouseCoopers-rôl), valamint az Andersen Consulting-ról van szó. E cégek tevékenysége ugyanis olyan szorosan kötôdik a vállalati kommunikációs és vezetôi, pénzügyi irányítási rendszerekhez, hogy joggal van értelme itt megjeleníteni ôket. Egy modern vállalat ugyanis ma már nem irányítható hatékonyan a telekommunikáció és az informatika technológiáinak felhasználása nélkül.

A gazdasági jogszabályok változása kapcsán két év múlva már nem lesznek képviseletek, így akkorra beszerezhetünk forgalmi adatokat olyan cégekrôl is, mint például a Novell.

Távközlési szolgáltatók

Matáv Rt.
Magyar Posta Rt.
Westel 900 GSM Rt.
Pannon GSM Rt.
Westel Rádiótelefon Kft.
Antenna Hungária Rt.

Privát hálózatok üzletág

 
Matávcom Kft.
Siemens Rt. PN üzletág
Lucent Technologies Kft.
Alcatel Hungary Kft.

Árbevételarányos nyereség

 
Graphisoft Rt.
Hunsat Egyesülés
Hungarocom Rt.
Szegedi Kábeltelevízió
Elsô Pesti Telefontársaság

Irodatechnikai cégek

 
Rank Xerox Magyarország
Mûszertechnika Irodatechnika Kft.
Panasonic Magyarország Kft.
Minolta Magyarország

B. J.

Toplista '98

 Rangsor 1997

 Rangsor 1996

 Vállalat

 Nettó árbevétel '97

 Nettó árbevétel '96

 Adózás elôtti eredmény '97

 Adózás elôtti eredmény '96

 1  1.
 Magyar Távközlési Rt. (1)
 195.059.922
 151.704.070  26 300.520  16 214.400
 2.  3.
 Magyar Posta Rt.
 62.633.676  54 787.280  3 289.804  1 952.846
 3.  4.
 Westel 900 GSM Rt.
 57.480.154  36 636.196  13 039.748  5 065.120
 4.  6.  Pannon GSM Rt.  33.794.946  19 177.069  1 472.728  (2 241.010)
 5.  -  Nokia Display Products  27.000.000  -  -  -
 6.  5.  Ericsson Kft  26.874.965  19 656,487  2 829.461  1 506.536
 7.  7.  Siemens Telefongyár Kft.  23.826.805  17 303.000  -  1 835.568
8.  -  Samsung Electronics Magyar Rt. (2)  16.959.711  -  156.617  -
9.  10.  Nokia Telecommunications Kft.  16.178.964  7 482.516  1 504.047  -
10. 8.  Westel Rádiótelefon Kft.  13.255.598  14 553.593  1 870.830  2 267.976
11.  9  Antenna Hungária Rt.  10.644.382  8 366.162  1 419.697  610.243
12.  -  Philips Magyarország (2, 6)  12.580.000  -  -  -
13.  12.  Digital Magyarország Kft.  10.400.000  6 500.000  -  -
14.  -  Albacomp Rt.  9.300.000  7 200.000  -  -
15.  -  Sony Hungária (2)  8.500.000  -  -  -
16.  15.  Déltáv Rt.  7.374.000  4 049.000  -  -
17.  20.  HTCC Csoport (6)  7.009.835  3 136.500  (6 703.660)  -
 18.  -  LG Electronics (2)  6.146.577  -  -  -
 19.  14.  Computer 2000 Magyarország Kft.  5.950.000  4 396.000  -  -
 20.  31.  Digitel 2002 Rt.  5.744.000  1 811.000  -  -
 21.  -  Matávcom Kft.  5.122.526  -  96.395  -
 22.  -  KFKI Számítástechnikai Csoport  5.050.000  -  420.000  -
 23.  11.  HP Magyarország Kft (3)  5.044.570  7 350.000  515.499  -
 24.  -  CHS Hungary  5.010.000  2 700.000  -  -
 25.  33.  Rank Xerox Magyarország Kft.  5.000.000  1 663.642  -  -
 26.  -  Synergon Rt.  4.700.000  -  293.648  -
 27.  16.  Emitel Rt.  4.276.408   3 621.587  (601.115)  (11.627)
 28.  27.  HRP Hungary Kft.  3.992.249  2 400.000  78.401  -
 29.  25.  Monor Telefon Társaság  3.568.908  2 647.604  (2 687.196)  -
 30.  21.  Elsô Pesti Telefontársaság Rt.  3.553.105  2 993.379  1 026.968  684.638
 31.  -  Mûszertechnika Irodatechnika Kft.  3.500.000  -  -  -
 32.  -  Andersen Consulting Kft.  3.300.000  -  -  -
 33.  26. Siemens Rt. PN üzletág (4, 5)  3.217.600  2 500.000  82.000  -
 34.  -  Matávline Kft.  3.186.118  -  (362.385)  -
 35.  29.  Lucent Technologies Kft.  3.158.373  2 000.000  -  -
 36.  -  Oracle Hungary Kft.  3.066.264  -  -  -
 37.  22.  Graphisoft Rt.  2.984.382  2 850.000  1 956.506  950.000
 38.  42.  Montana Holding Rt.  2 800.000  1 295.412  -  -
 39.  -  IDOM Rt.  2 797.313  -  -  -
 40.  -  Kventa Kft.  2 690.239  -  -  -
 41.  30.  Trendex csoport  2 152.831  1 915.850  17.214  -
 42.  -  Coopers&Lybrand Dynasoft Rt  2 061.056  -  567.162  -
 43.  35.  Duna Kábel Kft.  1 964.830  1 504.497  190.287  141.596
 44.  -  MÁV Informatika Kft.  1 882.741  -  12.948  -
 45.  -  Panasonic Magyarország Kft. (4)  1 800.000  -  -  -
 46.  46.  Lias-Networx Kft.  1 800.000  1 200.000  113.069  55.300
 47.  -  Sysdata Kft.  1 800.000  1 400.000  -  -
 48.  50.  GTS Magyarország Kft.  1 799.848  1 025.187  -  -
 49.  45.  HunSat Egyesülés  1 757.383  1 226.719  805.178  75.959
 50.  38.  Extrafon Mobiltelefon Csoport  1 626.651  1 408.367  16.611  2.148
 51.  -  Alcatel Hungary Kft. (4)  1 600.000  1 329.887  -  -
 52.  34.  Hungarocom Kft  1 573.661  1 597.000  709.286  226.663
 53.  52.  Delta Elektronik Kft.  1 547.488  929.903  -  37.237
 54.  49.  JászTel Rt.  1 363.235  1 040.000  (673.636)  (551.745)
 55.  -  Minolta Magyarország Kft.  1 274.433  -  -  -
 56.  62.  BankNet Kft.  1 250.000  564.000  -  -
 57.  54.  Micropo Computer Kft.  1 181.132  778.676  -  13.428
 58.  -  Integra Rt.  1 000.000  931.000  -  -
 59.  -  Elender Computer Informatikai Rt.  989.888  1 252.805  -  -
 60.  73.  Megatrend Kft.  924.765  400.000  -  -
 61.  -  OKI Magyarország Kft.  900.000  -  -  -
 62.  58.  Intercon Kft.  840.000  710.000  -  -
 63.  -  MRTL Rt.  736.184  -  (2 392.202)  -
 64.  -  Guards Távközlési Rt.  706.998  -  -  -
 65.  -  Quality Consulting Kft.  700.000  -  -  -
 66.  65.  IQSoft Rt.  681.000  521.377  -  25.488
 67.  72.  HungaroDigiTel Rt.  670.935  415.000  58.366  12.000
 68.  56.  Megamicro Rt.  663.180  744.315  9.790  5.320
 69.  66.  Fornax Rt.  657.691  500.000  49.711  -
 70.  59.  HDS Kft.  650.000  575.277  -  -
 71.  55.  Antenna BHG Adástechnikai Kft.  629.377  751.000  59.556  74.000
 72.  -  Kerszöv Kft  624.000  -  -  -
 73.  -  Intersoft cégcsoport  588.612  -  -  -
 74.  67.  Totaltel Kft.  566.000  500.000  -  -
 75.  -  Datanet Távközlési Rt.  543.000  -  -  -
 76.  -  Távisz Kft.  535.047  -  32.812  -
 77.  -  InvoRáció Rt.  500.000  -  -  -
 78.  -  Axico Kft.  499.700  -  -  -
 79.  -  Recognita Rt.  460.000  -  -  -
 80.  68.  Mechanikai Mûvek Rt. (4)  445.000  476.000  54.000  13.000
 81.  71  Balatel Rt.  408.465  427.076  5.577  6.466
 82.  74.  Wandel& Goltermann M.o-i forgalom  408.357  385.000  -  -
 83.  -  Szegedi Kábeltelevízió  400.641  -  137.099  -
 84.  -  Online Kft.  400.000  170.000  -  -
 85.  -  Inteltrade  398.465  -  95.374  -

Forrás: Cégadatok, sajtóközlemények, Cégbíróság. Az adatok millió forintban értendôk, a törtértékeket tizedespont jelöli. (Data in million HUF.) A veszteséget zárójel jelöli.
Jelmagyarázat: (1)=Leányvállalatok nélküli adat! (2)=Nemcsak a telekommunikációs tevékenység bevételét tartalmazza. (3)=A Cégbírósági adat nem tükrözi a cég által generált teljes hazai forgalmat. (4)=Csak az ágazat bevételeit tartalmazza. (5)=Az üzleti év október 01-tôl szeptember 30-ig tart. (6)=185Ft/USD átlagárfolyamon dollárból számított adat.

Honlap

Elôre

Hátra

Tartalom