MACváltó

Claris Homepage 3.0

A honlapépítô

Egy érdekes program került a kezembe a minap: a Claris HomePage. A Claris Macintoshra készített irodai szoftvereirôl híres, elsôsorban a Claris Worksrôl és a FileMakerrôl. Csak kevesen tudják, hogy ezek a programok Windows környezetben is használhatók &endash; akárcsak a Claris HomePage.

A cég profiljából úgy gondoltam, ez is valamilyen irodai szoftver lesz, ami HTML szerkesztésre is alkalmas. Bevallom, az ilyen jellegû programokkal szemben némi fenntartásaim vannak, ugyanis ma már szinte minden szövegszerkesztô képes HTML formátumban is menteni, mégsem alkalmas egyik sem komoly, netán professzionális web-szerkesztôi munkára. A Claris HomePage azonban rögtön kellemes meglepetést okozott, mivel kényelmes kezelhetôsége mellett a különbözô professzionális lehetôségek kiaknázásával kecsegtetett.

Macintosh felhasználók számára talán az a legnagyobb elônye, hogy tökéletesen együttmûködik a FileMakerrel, azaz közvetlenül FileMaker adatbázisokat tehetünk fel a webre a segítségével, különösebb megerôltetô formázás nélkül.

Bár én személy szerint az Adobe PageMill 3.0-t tartom az egyik legjobb honlapszerkesztônek, be kellett látnom, hogy sok területen a Claris HomePage bizony ráver. Elsôsorban azokban az apró kényelmi szolgáltatásokban, amelyek ma már elengedhetetlenek. Régi problémám például, hogy PageMillbôl nem szerkeszthetem közvetlenül a JavaScriptet, amit az oldalak csinosítására használok. Sôt, ha nem vigyázok, a PageMill át is írja a Scriptet, mert nem képes értelmezni. Bár a Java appleteket tökéletesen futtatja és paraméterezi, a Scriptre valahogy nem gondoltak a készítôk. Nem így a Claris esetében, ahol közvetlenül a szerkesztôablakból illeszthetek be akár Java, akár VB, akár Perl scriptet. Szinte lényegtelennek tûnô apróság, a napi munka során mégis fontos segítség az ablak méretének beállíthatósága. Egy ügyes parancs segítségével úgy állíthatom át az aktív ablakot, hogy az a 640x480, a 800x600, illetve az 1024x768 pixel méretû monitorfelbontásnak feleljen meg.

Szintén hiányzik a PageMillbôl, de gondoltak rá a Claris háza táján: beállíthatom a szerkesztôablakban használt fontot, nem kell a gyári beállítással szenvednem. Nem állíthatom viszont be az oldalon használt betûk típusát, azaz nem határozhatom meg, mit lássanak az olvasók a böngészôben, pedig ma már ez szinte alapkövetelmény.

Amint a PageMillben is, itt is található egy kis képszerkesztô ablak, ahol a legegyszerûbb változtatásokat végrehajthatom a képen: a GIF képek interlaced és átlátszóság tulajdonságát változtathatom. Ez kényelmessé teszi a munkát, bár az átlátszóság definiálására általában több lehetôséget nyújt valamilyen képszerkesztô program, amilyen az Adobe Photoshop vagy az ImageReady.

Szintén a képszerkesztô ablakban készíthetek imagemapet a képekhez, azaz olyan képet, ahol egyetlen képen több különbözô terület más-más helyre mutat. Itt azonban a PageMillel szemben hiányzik a sokszög alakú link készítését segítô eszköz, csak kört és négyszöget találunk. Minden esetre ez is több, mint amit sok más HTML szerkesztô elmondhat magáról.

A Claris HomePage kényelmi szolgáltatási közé tartoznak még a különbözô innen-onnan elôbukkanó ablakok és lebegô paletták, ahol a különbözô elemek tulajdonságait beállíthatjuk. A program bôvíthetôségét jelzi, hogy minden ilyen ablakban megtaláljuk az Extra HTML Attributes mezôt, ahová olyan kódot írhatunk be, amit a Claris HomePage még nem ismer.

Számos más HTML szerkesztôhöz képest kifejezetten egyszerû a táblázatok kezelése, a program ugyanis felismeri a tabulálójeleket, így nagy méretû táblázatok is egyetlen mozdulattal beemelhetôk a weboldalra.

A multimédia elemek támogatásánál azért jól látható, hogy eredetileg MacOS-re készült a program, ez még a Windows verzióra is rányomja bélyegét, mivel a behelyezhetô elemek között kiemelve találjuk a QuickTime videót, ugyanakkor avi formátumú fájlokat csak az egyebek kategóriában illeszthetünk be. Ezt a kategóriát egyébként a nem túl szerencsés Plug-in parancs képviseli.

A parancs félreérthetôségét mi sem mutatja jobban, hogy amikor kiadjuk, a program figyelmeztet, hogy itt nem bôvítményt lehet a programhoz csatolni, hanem valami olyan különleges állományt, amihez bôvítményre van szükség.

A végére maradt az egyik legnehezebb kérdés, ami élesen elválasztja az egyszerû honlapszerkesztôket a professzionális alkalmazásoktól: a frame-ek készítése és kezelése. Erre ugyanis a Netscape Composer sem képes, a PageMillben viszont nagyon frappánsan megoldották. A Claris HomePage azért itt is bizonyított, hiszen lehet vele frame-eket használó oldalakat készíteni, bár kissé nehézkesen.

Mindent összevetve a Claris HomePage professzionális honlapkészítô, mindazokkal az elônyökkel, amire a profiknak szüksége lehet, mégis könnyû kezelhetôséggel. Bár a Claris elsôsorban Macre fejleszt, ez a szoftver a Windows világában is megállja a helyét, olyannyira, hogy be kellett látnom: az általam eddig legjobbnak tartott PageMillnek méltó vetélytársa akadt.

Jakab Zsolt

elôre, hátra, tartalom, honlap


Apple sikerek

A vártnál is jobb

Még az elemzôk által vártnál, és az eszerint lapunk elôzô számában közöltnél is jobb negyedévet zárt az Apple. A becsült 67 millió helyett 101 millió dolláros nyereséget realizáltak az elmúlt pénzügyi negyedévben. Ebben minden bizonnyal közrejátszott az új consumer piaci termék, az iMac sikere is. Az elmúlt negyedévben, gyakorlatilag hat hét alatt 278 ezer darabot értékesítettek belôle. Bár egyes online piackutatók az iMac értékesítések növekedésének jelentôs csökkenését jósolják és a termék árának csökkentését várják, az Apple egyelôre tévesnek kommentálja ezeket a várakozásokat.

Az iMac egyébként ezentúl 8.5-ös operációs rendszerrel, valamint 6 megabájt video memóriával kerül forgalomba a korábbi 2 mega helyett, és a csomag része egy új szoftver is, a PageMill 3.0, egy professzionális web-site szerkesztô program. Sajnos, egyhamar nem várható, hogy a hazai piacra kerülô iMac-ek is ugyanezt a felszereltséget kapják, bár a 8.5-ös operációs rendszer benne lesz majd a csomagban.

Az értékesítés szintjének fenntartására az Apple új konstrukciót is kínál, az USÁ-ban ezentúl elôleg nélkül, 67 havi, hónaponként 29,95 dolláros részletre (kevesebb, mint 7000 forint!!!) is megvásárolható az iMac. Ezzel a piacon levô legjobb pénzügyi konstrukciót nyújtják, hiszen ez az összeg gyakorlatilag nem több, mint egyhavi ottani Internet-hozzáférési díj... Ami pedig a vevô biztonságát jelenti: az iMac az Apple gépekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatok szerint megbízhatóan fog mûködni még öt év múlva is.

elôre, hátra, tartalom, honlap