Információtechnológia
A novell újra szárnyalFókuszban az Internet
Sokáig a hálózati szoftvert jelentette a PC-s felhasználók számára a Novell. A 2000. januárjában bejelentett NetWare 5.1 egy újabb továbblépést jelent az Internet, egy új stratégia irányába. Errôl kérdeztük Szittya Tamást, a Novell Magyarország ügyvezetô igazgatóját.
- Hogyan értékeli a Novell Magyarország a jelenlegi helyzetet?
- A Novell egy rendkívül sikeres évet zárt, hiszen a pénzügyi eredményeket tekintve a bevételei világszinten 17 százalékkal növekedtek, ezen belül az EMEA (Europe, Middle East, Africa) régióban a növekedés mértéke 29 százalék volt, ami meghaladta az operációs rendszerek növekedési ütemét. Ezzel a Novell sikeresen teljesítette azokat a legfôbb momentumokat, amelyeket korábban maga elé tûzött.
- Mik voltak a fôbb célkitûzések?
- Ezek közül a legfontosabb a Novell egyértelmû növekedési pályára állítása volt, ez lényegében a NetWare 5.0 piacra juttatásával megvalósult, és a 2000. januárjában bejelentett NetWare 5.1 további növekedést biztosít. A Novell teljesen elmozdult az egytermékes cégképtôl, és mára a világon a címtár alapú hálózati infrastruktúra szoftverek legszélesebb skáláját biztosító piacvezetô céggé vált. Amikor valaki a Novellt említi, már nem csak a NetWare családról beszél, hanem attól függetlenül magáról a Novell címtár szolgáltatásról, az NDS-rôl, vagy más termékeirôl, mint a GroupWise csoportmunka szoftverrôl, a ZENworks desktop menedzsment eszközrôl, a Netware Cluster Servicesrôl.
Ez a felsorolás még mindig csak a töredéke a Novell által ma biztosított hálózati infrastruktúra eszközöknek. A Novell Internet Caching technológia, amely szintén tavaly jelent meg, a Key Labs tesztjei alapján kimagaslóan jó ár/teljesítmény arányt mutat, ami lehetôvé teszi, hogy ennek alkalmazásával akár tízszeressé növelheti az internet elérést az átlagos internet szerverhez képest. A Border Manager termékcsaláddal a tûzfal megoldástól kezdve a virtuális magánhálózatok kialakításának lehetôségéig a Novell sok eszközt kínál.
- Mik voltak a konkrétabb célok?
- Az elôbbin túl két fontos célkitûzésünk volt, melyeket szintén sikeresen teljesítettünk. Az egyik a partnerkapcsolatok erôsítése, a másik a címtár szolgáltatás minél szélesebb körben való megismertetése. A partnerkapcsolatok fejlesztése azért volt fontos, mert a Novell a nyílt, heterogén rendszereket támogatja és mindig ezt szem elôtt tartva fejleszti a termékeit, mert a felhasználók a nyílt, heterogén rendszereket választották. Ennek tipikus példája a címtár szolgáltatás, az NDS, amely ma már nemcsak NetWare, hanem Windows NT és Sun Solaris platformokon is elérhetô, és hamarosan a Compaq True64, Linux és Windows2000 rendszerekre is portolni fogja a Novell. Ezen túlmenôen együttmûködünk a különféle hálózati eszközöket gyártó cégekkel is.
Erre a Lucent az egyik legjobb példa, ahol a címtár szolgáltatást használják fel a hálózati elemek menedzsmentjéhez. A partnerkapcsolatunk másik fontos eleme a tavaly bejelentett Novell Internet Caching Systemnek a vezetô hardver gyártókon keresztüli értékesítése (például Compaq, IBM, Dell, NEC, Toshiba, illetve a Legend, a legnagyobb kínai gyártó.) A címtár szolgáltatás szintén 1999-ben terjedt el igazán és vált ismertté a felhasználók körében. Ez az év jelentette tehát az áttörést, hiszen egyre több nagyvállalat és intézmény ismerte fel, hogy a címtár szolgáltatás a ma kapható leghatékonyabb eszköz a nagy, kiterjedt hálózatok egységes kezelésére, felügyeletére.
- A NetWare ötös verziója volt a siker, vagy csak megalapozta azt ?
- A NetWare 5.0 rendkívül sikeres termék volt, minden korábbi NetWare verziónál hamarabb vette át az értékesítési volumenben az elsôséget, és ez azért különösen fontos, mert a .0 verziónál a .1 mindig sikeresebb volt a Novell életében. Ilyen sikerre számítunk az NetWare 5.1-nél is, mert ez a Novell eddigi legkifinomultabb hálózati infrastruktúra eszköze. Azért is vagyunk biztosak a sikerben mert a NetWare 5.1-nek nagyon gazdag a szolgáltatási köre, és mert amellett, hogy mindent tud, amit a NetWare 5.0, a Comdex-en elnyerte a "Legjobb webes alkalmazást kiszolgáló" díjat is.
Gyakorlatilag a NetWare 5.1 új funkcióival a Novell egy teljesen új területre is betör, a hagyományos infrastruktúra megteremtése mellett egyértelmûen a cégek és intézmények kezébe adja a hálózatuk internetre való kiterjesztésének lehetôségét. Alapvetô eleme az e-Directory, ami a címtár szolgáltatásnak az internetre felkészített legújabb verziója. (Erôsségét és megbízhatóságát jelzi, hogy a CNN ezt választotta a jelenleg évente közel hétezer weblap kiszolgálására.) Ehhez járul az IBM-nek, mint az e-business vezetô gyártója WebSphere Application Server 3.0 szoftverjének integrálása, amely egy fejlesztô és futtató környezet egyben, tehát a NetWare 5.1 vásárlói egyben egy fejlesztôi és a futtatói környezetet is megkapnak.
Emellett rengeteg más szoftver is integráns része a csomagnak. Már-már mondhatjuk, hogy a NetWare környezetnek az Oracle 8i egy természetes része, és olyan újdonságok is helyet kaptak, mint egy News Server, új FTP Server, Web Search Server, Multimédia Server, WAN Traffic Manager, valamint a Certificate Server. Nagyon fontos eleme a NetWare Management Portál, amely gyakorlatilag egy webes menedzsment konzol, egy eszköz, amelynek segítségével a hálózat rendszer-üzemeltetôje gyakorlatilag bárhonnan a weben keresztül, egy böngészôbôl tudja menedzselni a NetWare 5.1-es servereket.
- Több szakértô szerint Magyarországon az e-business még nem, csak az e-kereskedelem indul be.
- Az interneten csak a biztonság megteremtésével indulhat be valójában az e-business. Ebben a Novell nagy szerepet játszhat, mert megôrizte a vezetô szerepét a hagyományos erôsségei révén: stabil, megbízható, hatékony, biztonságos termékeket kínál. Emellett az internet felé nyitás alapvetô lépése volt a tiszta IP kezelés a NetWare 5-ben, amit a felhasználók visszaigazoltak és nagyon elégedettek vele. A nemrég megjelent MangeWise 2.7 is már tudja a tiszta IP-t. Emellett rendszergazdai szinten is teljessé teszi az internetes környezetre átállást, mert a Java futtatógép csak az alapjait érinti, de a Java-s futtató környezet bárhonnan menedzselhetô, ez is mutatja, hogy a Novell az összes platformját az internet igényeinek megfelelôen fejleszti.
- Ha a biztonság az elsôdleges, akkor miért fontos a nyílt, heterogén környezet?
- Azért fontos az együttmûködés más gyártókkal, mert ma már a kis és közepes cégeknél sem egyfajta rendszer mûködik, hanem mindenbôl a legjobbat keresik és vásárolják, és ebbôl építik fel a környezetüket. Ezt csak akkor tudják megvalósítani, ha a gyártók eszközei magukban hordozzák az együttmûködés lehetôségeit. Ezért hisszük, hogy azok a cégek, termékek lesznek sikeresek, amelyek biztonságosak és támogatják a nyílt, heterogén környezeteket.
Fodor Albin
Rohamosan terjed a számítógépes bûnözésTízszeresére nôtt a kár
A MONTANA Rt. és a Legfôbb Ügyészség összefoglaló elemzést készített - figyelemfelkeltés céljából - a magyarországi számítástechnikai bûnözésrôl. Pusztayné Dr. Jakab Róza, a Legfôbb Ügyészség osztályvezetô ügyésze elmondta, hogy a személyi számítógépek megjelenésével elterjedt a számítógépes bûnözés, valamint a számítógépes programok jogtalan másolása. A jelenség rohamos terjedése miatt 1993-ban sor került a Btk. kiegészítésére. A vagyon elleni bûncselekmények között kapott helyet a szerzôi és szomszédos jogok megsértése bûncselekmény tényállása.
A számítógépes hardver és szoftver eszközök közben olyan fejlôdésen mentek keresztül - hálózatok megjelenése, Internet-szolgáltatások -, hogy az ügyeskedôk tehetségüket arra használták fel, hogy adatfeldolgozási rendszereket manipuláltak, melyek egyetlen tranzakcióval milliókat hoztak a konyhára. Így a Btk. ismételt kiegészítésre szorult, amikor 1994-ben a gazdasági bûncselekmények között megjelent a számítógépes csalás bûntette, mely tényállás 1996-ban egy újabb elkövetési lehetôséggel, a távbeszélô, illetve mobiltelefon szolgáltatás igénybevételére terjedt ki.
Az elmúlt 5 év bûnözési mutatói azt jelzik, hogy nemcsak a bûnüldözés területén szükséges keményen fellépni a jelenséggel szemben, hanem a bûnmegelôzés során is hatékony lépéseket kell foganatosítani. Elsôsorban a hardver és szoftver védelem hatékonyságának fokozására kell törekedni. A bûncselekményekben az a közös, hogy az elkövetés eszköze vagy segédeszköze a számítógépes hardver, illetve szoftver. Kiegészítésre szorul magyarázatként, hogy a számítógép akkor eszköz, ha a cselekmény elkövetésénél elsôdlegesen, vagy kizárólagosan számítógépen valósul meg a bûncselekmény, például a hálózaton keresztüli adatbank-manipulálás vagy adatlopás. Segédeszköznek akkor minôsül, ha a számítógép csak másodlagos szerepet játszik a bûnelkövetésben, például pénzhamisítás, bankkártya manipuláció.
Minôségében a legveszélyesebbnek számít a számítógép a gazdasági bûncselekmények körében. Az elmúlt 3 évben jelentôsen növekedett azon gazdasági bûncselekmények száma, melyek elkövetési eszköze a számítógép, ugyanakkor a tízszeresére emelkedett az általuk okozott kár. Az évek során a módszerek is finomodtak. A központi programok, adattárak manipulálása mellett megjelent a távbeszélô szolgáltatások, mobil telefonok elônyeinek jogtalan felhasználása is. Leginkább veszélyeztetett terület: a posta, a távközlés, a banki és egyéb pénzintézeti szféra.
(török)
SAP R/3 az Antenna HungáriánálRekordidôs átállás
Alig három hónappal a szerzôdéskötés után, január közepén megkezdte mûködését az Antenna Hungáriánál a Unitis Rendszerház Rt. fôvállalkozásában szállított SAP R/3 vállalatirányítási rendszer. A több éves, mintegy 300 millió forintos projekt keretében ettôl az idôponttól SAP alapokon mûködik a társaság fôkönyvi és controlling rendszere, tárgyi eszköz nyilvántartása, készletgazdálkodása és számlázása. Az AH Rt. még egy tavaly kiírt tenderen döntött az SAP R/3, illetve a Unitis mellett, és a fôvállalkozó rekordidô alatt vezette be a rendszert a megrendelônél.
Az Antenna Hungária Rt. stratégiai célkitûzéseinek megvalósításához a mai versenypiacon nélkülözhetetlen a vállalati gazdálkodási folyamatok egységes, integrált vállalatirányítási rendszerbe foglalása. A gyors, pontos adatok, a szükségtelen folyamatok kiküszöbölése segíti a rugalmas, piacorientált üzleti magatartást, aminek következtében - mint a nemzetközi tapasztalatok is bizonyítják - ugrásszerûen megnô a cég hatékonysága. Ezt várja az új rendszertôl az Antenna Hungária Rt. menedzsmentje is.
A számos külföldi referenciával is rendelkezô, három cég összeolvadásából létrejött UNITIS Rendszerház Rt. évente több milliárdos árbevétellel rendelkezik és hosszú ideje saját szakterületének egyik piacvezetôje. Mint az SAP AG egyik legnagyobb hazai logopartnere, nagy gyakorlatra tett szert a vállalatirányítási rendszerek bevezetésében. A Unitis Rt. több hazai telekommunikációs referenciát mondhat magáénak, a cég speciális iparági tudással rendelkezik e területen.
Digitális törvénykönyvA holland Wolters Kluwer tulajdonában lévô KJK-KERSZÖV a magyar államiság közelgô millenniuma tiszteletére megjelentette az elmúlt évszázad során a jogászok körében fogalommá vált Corpus Juris Hungarici digitalizált változatát. Göncz Árpád köztársasági elnök méltónak találta arra, hogy a kiadvány fôvédnöke legyen.
A három évvel ezelôtt elkezdett gyûjtô- és rendszerezô munka eredménye több mint harmincmillió forint költséggel készült el. Pomogyi László egyetemi docens, jogtörténész szerkesztette a Corpus Juris Hungarici anyagát. A Képviselôházi Irományok egyedi példányait az Országgyûlési Könyvtár bocsájtotta a szerkesztôk rendelkezésére. Az 1869 és 1949 között meghozott 3246 törvény több mint felének az indokolása szerepel a lemezen, a Complex CD Jogtárhoz hasonló módon, a felhasználó döntése szerint beállíthatóan, az egyes törvénycikkek szakaszai mellé rendezve is. A legteljesebben igyekszik kihasználni a korszerû számítástechnika elônyeit. Közel félszázezer tárgyszó, több mint száz törvénycikk fellelését könnyítô rövidítéslista, negyed száz elôre felkínált szûkítési lehetôség segít az eligazodásban.
A CD törvényekbe zárt történelmet is mutat: rajta van 8600 törvénycikk Szent István király dekrétumaitól az 1949-es Alkotmányig; az erdélyi törvénycikkek 1744-tôl 1848-ig; kordokumentum Werbôczy Hármaskönyvétôl a Képviselôház házszabályáig 1875-bôl; több száz miniszteri rendelet az igazságügy miniszter 1853-as csôdrendtartásától az 1948-as belügyminiszteri rendeletig.
Török Ágota