Kisszótár


Modem Kor kisszótár XLIII.

Domain név alapfogalmak

Mint arról már korábban értesülhettek Olvasóink, március elsejétôl megtörténik a domain nevek liberalizációja. Ez azt jelenti, hogy a hazai legfelsô szintû domain (.hu) tekintetében megszûnnek a nevek megválasztására vonatkozó eddigi kötöttségek. Az Internet Szolgáltatók Tanácsa (ISZT) lapzártánkkal egy idôben dönt a domain nevek kiosztásának a Szabályzatáról, de azt már látni lehet, hogy az országos legfelsô domain alá közvetlenül bejelentkezôk számára még lesz némi megkötöttség, de a másodlagos szintû domain nevek szintjén már szabad lesz a pálya. A Szabályzatra és a következményekre következô számunkban visszatérünk, most viszont néhány, a témával szoros kapcsolatban lévô fogalommal ismertetjük meg az Olvasókat.

IP cím (IP address):

Az IP cím vagy Internet cím egy 4 bájtból álló számsorozat, melynek célja az Internet hálózatban a címzett felhasználói port azonosítása. Az IP cím két részre osztható: a hálózati címre és a számítógép címre. Az összes Internetre kapcsolódó számítógép egy ilyen címmel jellemezhetô. Az Internetet alkotó hálózatok három osztályba sorolhatók. Az -A" osztályú hálózatoknál egy bájt határozza meg a hálózati címet és három bájt a számítógépek hálózaton belüli címét, azaz egy -A" osztályú hálózatban több, mint 16 millió számítógép lehet. A -B" osztályú hálózatoknál a hálózat címét és a számítógép hálózaton belüli címét egyaránt két-két bájt határozza meg, így ebbôl 16 384 lehet, s mindegyik hálózat 65 536 számítógépet tartalmazhat. Végezetül a -C" osztályú hálózatban a hálózati cím három bájtos, míg a számítógépek hálózaton belüli címe egy bájtot vesz igénybe.

Domain név (Domain name):

Az egyes IP címekhez rendelt alfanumerikus karaktersorozat. A számítógépek az IP cím alapján képesek tájékozódni, ezzel szemben a felhasználók jobban szeretnék valami jobban megjegyezhetô karaktersorozattal illetni az IP címeket. Erre a célra szolgálnak a domain nevek. A domain név pontokkal elválasztott részekbôl áll és jobbról balra olvasva bontható le, azaz a jobb oldalon álló legfelsô szintû domain név osztódik alá a tôle balra álló címrészek szerint. A domain nevek és az IP címek között szoros kapcsolat van, a megfeleltetésrôl a DNS (Domain Name System) gondoskodik.

DNS (Domain Name System - domain név rendszer):

Az Internet hálózat különbözô pontjain elhelyezkedô adatbázisok összessége. Az adatbázis a domain nevekkel címezhetô meg és megadja a hozzá tartozó IP címet, mely alapján a hálózatban az útválasztás történik.

Legfelsô szintû domain (Top Level Domain, TLD):

A domain név jobboldali utolsó tagja. A legfelsô szintû domain név lehet az illetô ország ISO 3166 szabvány szerinti országkódja, (például nálunk a .hu) vagy a három, országtól függetlenül bárkinek adható .com, .net és .org, illetve a korlátozottan használható .mil, .gov, .edu és .int domain név.

Országos legfelsô szintû domain (country code TLD, ccTLD):

Az illetô ország szabályai szerint kiadható legfelsô szintû domain. Használatának nem feltétlenül a feltétele, hogy a szerver az adott országban legyen, de vannak esetek, amikor az sem szükséges, hogy a címet regisztráló cég az adott országban be legyen jegyezve.

Általános legfelsô szintû domain (generic TDL, gTDL):

Az általános használatú domain nevek közül a .com az ipari, üzleti felhasználók domain címe, a .net a hálózat adminisztratív szervezeteinek domain címe, míg a .org a fenti csoportokba be nem sorolható szervezetek általános, bárkinek kiadható domain címe. Ezen kívül korlátozottan használható a .mil az USA katonai szervezetei, a .gov az USA kormányzati szervei, a .edu az USA oktatási intézményei, valamint a .int az államközi szervezetek számára.

Alsóbb szintû domain (Secondary Level Domain, SDL):

A TDL alá rendelt másodlagos vagy alsóbb szintû domain.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers):

Internet címek kiosztását, hozzárendelését és az ezzel kapcsolatos feladatokat koordináló non-profit szervezet. Az ICANN élén 1998. október 26 óta egy kilenc tagú igazgatótanács áll. Az ICANN irányítása alatt mûködnek a regionális koordinációs szervezetek, például az európai RIPE. Az ICANN Internet címe: www.icann.org.

RIPE (Réseaux IP Européens): Az európai regionális koordinációt végzô szervezet. A RIPE Internet címe: www.ripe.net.

Nemzeti regisztráló szervezetek: Az ICANN által akkreditált szervezetek, melyek az illetô ország domain név kezelésének igazgatási feladatait látják el. Magyarországon az Internet Szolgáltatók Tanácsa látja el a nemzeti regisztráló szervezet feladatait 1997 óta. Az ISZT Internet címe: www.nic.hu. Várhatóan ezen a címen lehet majd elolvasni a domain nevek kiosztására vonatkozó új Szabályzatot is a megjelenése, de legkésôbb március elseje után.

dr. Bartolits István