MACváltó


Teszteltük: Apple imac dv 400mhz

Az iMac Maci

1998 nyarán jelent meg az Apple igen különleges kinézetû gépe, az iMac. Az azóta eltelt másfél évben keresett, kedvelt géppé vált. Az értékesítési adatokon kívül népszerûségére jellemzô, hogy mások is kedvet kaptak hozzá hasonló gép gyártására. A világ legnagyobb PC-gyártója, a Compaq Computer egy iPaq nevezetû gépet mutatott be, ami nem csak nevében, de külsejében is hasonlít az iMac-hez.

Most az Apple Computer az iMac három új változatával rukkolt ki, amelyek közül az iMac DV és az iMac DV Special Edition névre hallgató gépek közös jellemzôje, hogy a legkorszerûbb DVD lejátszóval, és ezzel szoros összefüggésben a legkorszerûbb digitális videó technikával van ellátva. Akár arra is alkalmas, hogy barátainkat otthon készített filmekkel lepjük meg, amelyeket speciális kép- és hangeffektusokkal láthatunk el az iMovie program segítségével. (A program ajánlását ugyan kicsit sértônek találtam, mert lassan le kéne már szokni -az olyan egyszerû, hogy akár anyád is kezelheti" sztereotip formuláról, hiszen az elsô komputeren felnôtt gyerekek már rég anya-, apasorba kerültek.)

A szerkesztôségünk rendelkezésére bocsátott komputert külsôleg a -szokásos" iMac öltözet takarta, vagyis az egész gép egyetlen monitor, aminek a bal oldalán vannak a különbözô csatlakozók, amelyek a külvilággal való kapcsolattartáshoz kellenek (billentyûzet, egér, 220V, telefon, másik számítógép vagy monitor). Tetején egy fogantyú, ami megkönnyíti az áthelyezését. A tesztelésre kapott példány áttetszô borostyán színû volt. Ezen kívül még négy finom szín választására van lehetôség: citrus, kökény, málna és oportó.

A karácsonyi zsúfoltságban is jól megfért az étkezôasztal sarkán. Üzembe helyezése nem okozott különösebb gondot, gyakorlatilag csak az elektromos és a telefonos hálózat csatlakoztatásról kellett gondoskodni és máris rendelkezésre állt egy nagy tudású és elképesztô gyorsaságú otthoni számítógép.

A gyorsaság és a tudás elsôsorban a processzor hatáskörébe tartozik, amely esetünkben egy 400MHz-es PowerPC G3 processzor volt. A BYTE Magazine BYTEmark programjával elvégzett teszt, ami egészaritmetikai utasításokra vonatkozik, csaknem kétszer gyorsabbnak találta a PowerPC G3-at, mint a 333MHz-es Celeron processzort, de gyorsabbnak bizonyult a 450MHz-es PENTIUM II-nél is.

Hogy a processzornak legyen hol dolgozni, a tesztelésre kapott példányban 128 MB RAM volt a rendelkezésére bocsátva, amit 512 MB-ra lehet felbôvíteni, egy könnyen hozzáférhetô bôvítôhely segítségével. A beépített memória típusa PC100-322S, ami olcsóbb és könnyebben beszerezhetô a korábbi Apple gépekbe beépített memóriához képest. Szükség esetére az alkalmazásoknak igény szerint állíthattunk be pluszként virtuális tárat a merevlemezbôl.

Az Internet elérés az 56 kbps-os V.90 modemen keresztül történik, amely természetesen FAX küldésére is alkalmas 14,4 kbps sebességgel. A külvilághoz való csatlakozás történhet még egy 10/100Base-T Ethernet illesztés segítségével is.

Ugyancsak a gyorsaság szolgálatában áll a két nagysebességû (12 Mbps) USB (Universal Serial Bus), amelyen keresztül a billentyûzet és az egér csatlakoztatható. Egyébként mind a két periféria a géphez illô rendkívül esztétikus áttetszô mûanyag burkolattal van ellátva. Magán a billentyûzeten két USB csatlakozó helyezkedik el a jobb- és baloldalon, így a jobb- illetve balkezes felhasználók kedvükre választhatják meg az egér helyét. Az eszközöket akár bekapcsolt gép mellett is át lehet helyezni egyik csatlakozóból a másikba. A billentyûzet a szabványos magyar billentyûzet volt. A gépen FireWire csatlakozó is van, ami a digitális videokamerák közvetlen csatlakoztatását teszi lehetôvé az iMachez.

Igazi újdonság a tálca nélküli DVD-CD lejátszó, ami a félig betuszkolt lemezt beszippantja, és elindítja. Ezzel az a legsérülékenyebb mechanika tûnt el a gépbôl, amit egyesek csak pohártartónak becéznek. A hangkimenetet a két oldalra beépített hangszórók szolgáltatják, bemenetrôl pedig az ugyancsak beépített mikrofon segítségével, akár magunk is gondoskodhatunk. Az elôlapon elhelyezett két fejhallgató csatlakozó is komfortérzésünket szolgálja. Újdonságnak számít, hogy nincs benne ventilátor, így megszabadulhatunk a fejfájdító, csapágyas ventilátor zajától. Remélhetôleg a 40° C-os melegben sem jelent problémát a ventilátoros hûtés hiánya.

Ennyi hardver után beszéljünk egy kicsit a szoftverrôl is! A gépen a Mac OS 9.0 operációs rendszer futott. A felhasználói programok közül nagy élvezetet jelentett a különbözô grafikus programok futtatása, különösen a grafikus kalkulátor aratott nagy sikert, amivel izgalmas kalandozásokat tehettünk a függvények világában. A megálmodott függvények 3D-s animációja ráébreszthette az ifjúságot, hogy mégsem olyan unalmas tárgy a matematika.

Igazi különlegességet a VirtualPC program jelentett, ez egy olyan program, ami egy IBM kompatíbilis rendszerû PC hardvert emulál, vagyis szoftveres úton állítja elô a PC-t a winchester egy adott partícióján. A rendelkezésre álló területet igény szerint lehet partícionálni a Virtual PC telepítésekor, a tesztelt gépen 240 MB volt a HD-n, és a program 46 MB RAM-ot foglalt el. Erre a virtuális gépre Windows 95 lett telepítve. Az alkalmazást elindítva rendelkezésünkre állt egy PC, aminek sebessége a Pentium 133MHz-es gépek sebességét idézte.

Kiváló lehetôséget nyújt azoknak a családoknak, akik nem tudják vagy nem akarják különbözô gépek arzenáljait felvonultatni a lakásukban, de a család tagjai más-más gépet kénytelenek használni. A VirtualPC programmal az iMacet a samponok világából kölcsönvett terminológiával nyugodtan nevezhetjük 2 in 1 gépnek. A gép ilyen duplikált alkalmazási módját biztonságossá tehetjük az operációs rendszer azon szolgáltatásával, ami az egyes programokhoz, adatokhoz jelszavas hozzáférést tesz lehetôvé.

A rövid tesztelési idô alatt igen kedvezô benyomás alakult ki a géprôl. Azt a rendszertechnikai felfogást azonban, hogy a gépben ne legyen floppy, annak ellenére sem tartom jónak, hogy egyetértek azon informatikusokkal, akik szerint a legtöbb probléma a floppy egységen keresztül kerül be egy-egy gépbe.

Gyôri Erzsébet