Teszteltük


Teszteltük: Psion Series 3mx

Mini iroda a zsebben

Ha statisztikát csinálnánk, hogy melyik szó hányszor fordul elô az újságokban, akkor az informatika és távközlés területén biztosan dobogós helyezést érne el a mobilitás. A hordozhatóság igénye kitermelt egy másfajta igényt, a kicsiség igényét. Fél évtizeddel ezelôtt még újdonságnak számított a laptop és az övtáska nagyságú mobil telefon. Ma már az okoz gondot, hogy a karóra nagyságú mobilt melyik könyvben felejtettük könyvjelzôként és hol bújik a palmtopunk, mert fel szeretnénk jegyezni egy receptet.

Szerkesztôségünk a Psion palmtop családjának kisebbik tagját, a Psion 3mx gépet tesztelte. A kezdeti nehézségek után, amit valószínûleg valami elemprobléma okozott, hamar kedves, jól használható eszközzé vált.

Elôször ejtsünk néhány szót a külcsínrôl: kézhezvételekor az elsô reakciónk az volt, hogy végre egy gép, amihez nem kell nagyobb táskát venni. A külsôleg leginkább a menedzser kalkulátorra hasonlító berendezés elemmel együtt 275g, 165x 85x22mm nagyságú, tehát bôven befér egy színházi táskába is.

Az LCD grafikus kijelzôje 480x160 pontos, maximum 80 karaktert tud soronként megjeleníteni összesen 25 sorban. A különbözô alkalmazások lehetôvé teszik a betûk méretének megváltoztatását, tapasztalataim szerint 60 karakter 13 sorban olvasható és többé-kevésbé áttekinthetô méretû szöveget jelent. Természetesen mód van a kontraszt állítására is. Nagy segítséget jelent a képernyô-világítás, különösen akkor, ha jegyzetfüzetnek használjuk és bemutató alatt elsötétített teremben szeretnénk jegyzetelni.

2 MB ROM belsô memóriával rendelkezik, ami lehetôvé teszi a multitaszkos, könnyen kezelhetô, legördülô ablakos operációs rendszer futását. A tesztelt gépben ezen fölül 2 MB RAM memória volt még, amit az alkalmazások használtak.

Egy mechanikus méreteit tekintve 63x43mm méretû "RAMDRIVE" csücsült benne, ami MS-DOS formátumú és kompatíbilis a PC-kel. A rendelkezésünkre álló példányt egy 16 bites NEC V30MX (80C86 kompatíbilis), 27,684 MHz-es processzor vezérelte.

A tápáram ellátását 2 darab AA LR6-os alkaline elem biztosította. Tapasztalataink szerint normál használat esetén 2 hónapig biztosan elég. Backup elemként egy CR2025-ös Lítium akkumulátor lakott benne, amely az elemcsere idejét képes áthidalni. Élettartamáról nem tudunk beszámolni, mindenesetre a tesztkészülékben levô elem a kézhezvétel után hamarosan kimerült. Errôl becsületesen tájékoztatott is minden bekapcsoláskor. A készülék külsô hálózatról való táplálása szintén megoldott.

Ennyi bevezetô után beszéljünk egy kicsit a tudásáról. A menedzser kalkulátor külsô nem egészen véletlen, mindent tud amit egy menedzser kalkulátornak tudnia kell. Van benne naptár, amiben kedvünk és ízlésünk szerint állíthatjuk be a különbözô programokat. Optimisták akár több évre elôre. Kérhetünk listát és/vagy alarmot a tennivalókról, megjelölhetjük az évfordulókat, születésnapokat, vagyis minden lehetôségünk rendelkezésünkre áll adataink tárolására és idônk beosztására. Az alarm lehetôségeket azzal is bôvíthetjük, hogy a beépített mikrofon segítségével saját figyelmeztetéseket kreáljunk.

A jegyzettömbbe kisebb-nagyobb feljegyzéseket készíthetünk, a Word program segítségével szövegszerkeszthetünk, a Sheet programmal pedig táblázatot kezelhetünk, grafikonokat készíthetünk földön, vízen, levegôben. Az elkészített fájlokat azután az RS232-es porton keresztül átjuttathatjuk a PC-nkbe is. Ehhez egy PsiWin csomagra van szükségünk, melynek a kipróbálására sajnos nem volt módunk. Ha PC helyett Macintosh-unk van, a PsiMac program szükséges az áttöltögetéshez. Másik Psionnal az infrás csatlakozás nyújt egyszerû adat transzformációs lehetôséget. A telefoncsatlakoztatás akár modemen keresztül, akár rádiótelefonos csatlakoztatáson keresztül is történhet. Az általunk tesztelt Psion nagyobb testvérkéje, az 5-ös sorozat kiválóan alkalmas internetezésre mobil vonalon keresztül.

A már említett PsiWin illetve PsiMac programokon kívül az alkalmazások széles köre vásárolható a tájékoztató füzet szerint, amelyekkel PC illetve Macintosh gépekbe lehet áttölteni az adatokat, kaphatók még hasznos segédeszközök üzletembereknek és játékok a gyermekeiknek.

Ami leginkább érdekessé tette a masinát, az az OPL nevû programnyelv. Ez egy viszonylag egyszerû, könnyen megtanulható nyelv, aminek a segítségével ügyes alkalmazásokat készíthetünk saját használatra. Internetes kalandozásaink során mások által írt, s talán hasznos programokra is szert tehetünk.

Összességében a kis gép nagyon jól használható társ, kiegészítve az áttöltô programokkal igazi mobil iroda, s még body-buildingezni sem kell hozzá. Nem mellékesen, árban sem megfizethetetlen jóval 100 ezer forint alatti bruttó értékével.

Gyôri Erzsébet


Termékbemutató - Photoshop 5.5

Internetes funkciókkal bôvítve

Az Adobe Photoshop 5.5 legújabb verziója a korábbi 5-ös verzióhoz képest lényegében nem nyújt új szolgáltatásokat, kibôvült azonban olyan eszközökkel amelyek az Internetes munkát segítik. Az ImageReady - mely ez idáig egy teljesen külön program volt - most része lett a Photoshop 5.5-nek. A programok telepítése után a két program között a Tool paletta legalján található Jump To kezelôgomb segítségével biztosíthatjuk az adatátvitelt. Sôt, ha az ImageReady a parancs kiadása elôtt nem futott, akkor ezzel a paranccsal egyben megnyithatjuk azt. (Az ikonnak megtalálható a párja az ImageReady-ben, amivel visszajuthatunk a Photoshop-ba.) A két program közötti váltáskor eldönthetjük, hogy a program a képet automatikusan frissítse-e, vagy sem.

Az ImageReady eszközeivel az Internetes képfeldolgozást segíti. Ezek az eszközök a megtévesztésig hasonlítanak a Photoshop eszközeire - természetesen azonos funkcióval -, így az ImageReady-ben ott folytathatjuk a munkát, ahol azt a Photoshop-ban elôzôleg félbehagytuk. Például a program

lehetôséget ad arra, hogy nagyméretû grafikákat a Slice eszköz segítségével "felszeletelhessünk", majd a kép különbözô szeleteihez különbözô méret és tömörítési beállítást rendelhetünk. Ezekhez a "képszeletekhez" hiperlinkeket is csatolhatunk. A Layerek-en elhelyezett képekbôl Gif animációkat készíthetünk, és forráskód írása nélkül JavaScript rollover effektust is készíthetünk, melyeket az animáció palettában játszhatunk le.

A History (Elôzmények) palettán nemcsak a Photoshop-ban eddig elvégzett mûveleteket találjuk meg, hanem az ImageReady-bôl áthozott képek esetén az ott létrehozott változtatásokat is. (Ez fordítva is érvényes.)

Az Extract Image (Képkivágás) parancs teszi lehetôvé a Photoshop-on belül pontos maszk elkészítését egy bonyolult szélû tárgy köré. (Korábban ilyen esetben a tárgy köré aprólékos munkával maszkot kellett festeni.) A parancs kiadása után egy párbeszédablak jelenik meg, ahol láthatjuk a kép egészét. A bal felsô sarokban megtaláljuk a kijelöléshez szükséges eszközöket, a jobb oldalon pedig beállíthatjuk a kivágás paramétereit.

A Magic Eraser (Varázsradír) eszközzel a képek háttere egyetlen egérkattintással törölhetô. Ugyanúgy, ahogy a varázspálca eszközzel, a törölt részek összefüggôek lesznek és méretüket a Tûrés (Tolerance) mezôben adhatjuk meg, az eszköz Beállítások (Options) palettáján.

A Background Eraser (Háttérradír) segítségével ugyanúgy törölhetjük a kép hátterét mint a varázsradírral, de itt nem egy pixelre kattintva jelöljük ki a törölni kívánt területet, hanem az eszközzel leradírozhatjuk a kép hátterét. Az eszköz mûködése egyrészt lehet olyan mint egy hagyományos radír, vagy beállíthatjuk azt egy bizonyos szín eltávolítására is.

Az Art History Brush (Régi Mûvészecset) eszközzel a pixelekbôl álló képbôl olyan látványt varázsolhatunk, mintha azt ecsettel festették volna meg. Beállíthatjuk az ecset méretét, minôségét, tûrését, és az ecsetvonások stílusát. (Érdekes újítás, azonban a mindennapi DTP munka során ritkán van szükség ilyen eszközre.)

A Picture Package (Képgyûjtemény) segítségével egy képet többször is elhelyezhetünk a kinyomtatásra kerülô oldalon, akár különbözô méretekben is.

A Web Photo Gallery (Web Fotógaléria) parancs segítségével kész weboldalakat hozhatunk létre képeinkbôl, a végeredmény egy interneten elhelyezhetô képgyûjtemény lesz. Ha ezekre a bélyegképekre rákattintunk, akkor a böngészôben megnézhetjük a teljes felbontású képeket is.

A Contact Sheet (Kontakt Másolat) parancs egy mappa képtartalmát megmutatja bélyegkép alakban, és a file-neveket is a képek alá írja tetszôleges betûtípusokkal, így az áttekinthetô lesz.

A Type Tool (Szöveg Eszköz) négy beállítási lehetôséget ad az AntiAliasing értékre (None, Crisp, Strong, Smooth), és szöveg stílusokat is létrehozhatunk (Bold, Italic, Underlined).

A Color Picker (Színválasztó) eszköz most egy Only Web Colors (Csak Web Színek) opcióval bôvült, ezt kipipálva azon web színeket keverhetünk ki.

A Save for Web (Mentés a Web-re) paranccsal internetes file-formátumokat menthetünk el, ezek GIF, JPEG, PNG kiterjesztésûek lehetnek. A parancs kiadása után megjelenô párbeszédablakban a menteni kívánt kép középen található, továbbá négy fül biztosítja a különbözô lehetôségeket. Az Original fülre kattintva az eredeti képet látjuk, az Optimized a beállítások végrehajtása utáni képet mutatja. A 2-up fül az eredeti és az optimalizált nézeteket egymás mellett mutatja (így össze tudjuk ôket hasonlítani). A 4-up további kettô, a program által javasolt beállítást is mutat, melyek közül kiválaszthatjuk a megfelelôt. A képek alatt hasznos információkat találunk: a file formátumot, a file méretét, a letöltés várható idejét, az optimalizálási lehetôségeket. A Lossy GIF tömörítési paranccsal az információ veszteséget minimálisra csökkenthetjük (10-75%). A Save for Web ablakban a web színeket is beállíthatjuk egy Színtáblán (Color Table).

A Photoshop 5.5 természetesen együttmûködik az Adobe GoLive, AfterEffects, Illustrator, InDesign, Premiere és Acrobat programokkal.

 

Rendszerkövetelmények:

1. Macintosh: PowerMac, MacOS 7.6, 64 MB RAM (96 MB RAM a Photoshop és az ImageReady egyidejû futtatásához), 125 MB lemezterület, 24 bit színmélység, CD-ROM meghajtó.

2. Windows: Pentium processzor, Windows 95/98/NT4.0, 64 MB RAM (96 MB RAM a Photoshop és az ImageReady egyidejû futtatásához) 125 MB szabad lemezterület, 24 bit színmélység, CD-ROM meghajtó, hangkártya az interaktív oktatóanyag megtekintéséhez.

Burkus Sándor

***

HP újdonság

A ScanJet 5300C multifunkciós lapolvasó kompatibilis a Windows 9x, NT4.0 és a Windows 2000 operációs rendszerrel. Lehetôvé teszi, hogy a felhasználó minél több feladatot, minél rövidebb idô alatt legyen képes elvégezni, mindezt négy feladatspecifikus nyomógomb segitségével, amely növeli a lapolvasás, másolás, e-mail üzenetküldés és faxolás hatékonyságát. Rendkivüli képminôséget, akár 1200dpi optikai felbontást biztosit. A lapolvasóhoz tartozik a HP PrecisionScan 3.0 szoftver, amelynek részét képezi az integrált optikai karkterfelismerô program (OCR).