A hírközlés története

 

A hírközlés története LXIX.
A tranzisztor megszületése


Ha a huszadik század nagy találmányait felsoroljuk, sok esetben a tranzisztor már eszünkbe sem jut, annyira természetesnek vesszük, hogy létezik. Ha azonban végiggondoljuk a mai világban játszott szerepét, könnyen eljuthatunk akár addig a gondolatig is, hogy a XX. század legfontosabb találmánya volt ez a miniatûr alkatrész.
A szilárdtest alapú egyenirányító létrehozására az elsô kísérletek már a XIX. században megkezdôdtek, amikor Ferdinand Braun (1850-1918) német fizikus ólomszulfid kristályhoz érintett elektróda segítségével észlelte, hogy egyenirányító hatás lép fel egyes esetekben. Felismerését 1874. novemberében publikálta az "Annalen der Physik und Chemie" folyóiratban. Kísérletei során azonban nem sikerült megbízható eszköz létrehozásáig eljutnia, így egy idô után felhagyott a próbálkozással. Az egyenirányító elektroncsô feltalálása után pedig úgy hitte, értelmét vesztette a jelenség stabil elôállítása.
Az 1920-as évek aztán újra elôtérbe hozták a szilárdtest alapú egyenirányítás problémakörét. Ennek háttere kettôs volt. Egyrészt ekkor jutott el a kvantummechanika arra a fejlettségi fokra, hogy már meg tudjon magyarázni bizonyos jelenségeket a kristályos szerkezetû szilárdtestek esetében. Másrészt viszont a magasabb frekvenciák használata ­ melyet elsôsorban a radar továbbfejlesztése sürgetett ­ ismét elôtérbe hozta az új típusú diódák létrehozását, mert itt az elektroncsônek már jelentkeztek a hátrányai. Hogy az elméleti alapok mennyire elôretörtek, azt jól példázza, hogy Julius E. Lilienfeld (1881-1963) már 1926-ban szabadalmaztatta a térvezérlésû tranzisztor elvét, bár a gyakorlati létrehozásról még szó sem lehetett.
Az idô múlásával egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a szilárdtest alapú eszközök megismerése kitartó kutatómunkát igényel. Ezt ismerte fel a Bell Labor, amikor 1936-ban Mervin Kelly vezetésével létrehozta a szilárdtestekkel foglalkozó laboratóriumi csoportot. Négy évi kitartó munkával Russell Ohl és néhány társa, köztük Bill Shockley és Jack Scaff eljutottak odáig, hogy megértették a sziliciumkristály különleges tulajdonságainak a hatásmechanizmusát és a kristály megfelelô adalékolásával pozitív illetve negatív egyenirányító hatást tudtak elérni. A két hatás kezdôbetûjérôl kapta tehát nevét az n és p félvezetô réteg.
A nagy intenzitással folyó kutatásokba ekkor beleszólt a világtörténelem. A második világháború kitörése után nem sokkal a labor kutatói sorban olyan feladatokat kaptak, melyeknek nem sok közük volt a szilárdtest-fizikához, viszont megoldásukhoz képzett kutatókra volt szükség. A háború befejeztével azonban Mervin Kelly újra összeszedte csapatát és a korábbi eredmények ismeretében célirányos kutatásba kezdtek. Úgy döntöttek, hogy nem érdemes egyszerre sok irányban elindulni és megosztani erôiket, hanem a két legegyszerûbb anyagra, a sziliciumra és a germániumra koncentrálnak. Ezzel párhuzamosan Bill Shockley pedig a térvezérelt tranzisztor gondolatát fejleszti tovább.
Az elsô eredmény az volt, hogy John Bardeen eljutott a térvezérlés részleteinek a megértéséhez. Ebbôl az is világossá vált, hogy miért nem sikerült eddig kimérni az elméletileg már megjósolt hatást. Ehhez ugyanis igen nagy tisztaságú felszínt kell a szilicium felületén létrehozni. A felismerést tett követte és John Bardeen társával, Walter Brattainnel együtt erre koncentrált. Az eredmény nem is maradt el: 1947 novemberének végén megszületett az elsô mûködô eszköz, amit késôbb tranzisztornak neveztek el.
Mint a képen látható, ez a tranzisztor egyáltalán nem hasonlít ahhoz, mint amit az ötvenes évektôl kezdve ismerünk, ez egy pont-kontaktusos eszköz volt. Az alsó elektróda volt az alap, a bázis (innen is kapta a nevét). A másik két kivezetés a germánium kristály feletti csúcson lett kialakítva, ahol egy fémgallérra kötötték az egyik elektródát és az ettôl viasszal elválasztott fémrétegre a másikat. A belsô fémgallér játszotta a kollektor, a külsô pedig az emitter szerepét.
Az elsô sikerek után a modellt sikerült némi finomítással olyan állapotba hozni, hogy 1947. december 16-án a Bell Lab karácsonyi ünnepsége elôtt bemutatták a kutatóintézet vezetôinek is. Ezel megszületett a tranzisztor gyakorlatban is mûködô modellje, de a pont-kontaktus miatt még nem lett belôle olyan robusztus alkatrész, mint amirôl a fejlesztôk valójában álmodtak. Ehhez még kellett egy harmadik személy is, William Shockley.


dr. Bartolits István